Plovoucí nebo lepená vinylová podlaha – pro co se rozhodnout?

Naloguj se a edituj
Login:
Heslo:
Nová Registrace
Ztratil/a jsem Heslo
Plovoucí nebo lepená vinylová podlaha – pro co se rozhodnout? - fotografie
vloženo: 2.srpna
1160x


Plovoucí nebo lepená vinylová podlaha – pro co se rozhodnout?

Vinylové podlahy jsou v současné době poměrně oblíbené a jejich popularita neustále stoupá. Už neplatí, že nejžádanější jsou plovoucí podlahy z laminátu, nebo z masivu.

Zpracování vinylových podlah je velice kvalitní. Navíc mají unikátní vlastnosti, které dokáží oslovit koncového zákazníka. Vinylové podlahy jsou odolné, pružné, snadno se udržují a poměrně lehce se pokládají. Jako bonus si navíc můžete vybírat z velkého množství dekorů. S trochou nadsázky se dá říct, že vinylové podlahy v sobě kombinují to nejlepší z dřevěných a laminátových podlah. I když možná to není ani nadsázka, možná to je pravda. Však zkuste sami.

Každopádně stále visí ve vzduchu otázka. Lepenou vinylovou podlahu, nebo plovoucí? Toť otázka. Každý má jiné očekávání a jiné nároky. V následujícím textu shrneme pro a proti obou typů. Doufáme, že si vyberete tu pravou.

Lepená vinylová podlaha

Vinylová podlaha je dostupná ve formě rolí, nebo dílců. My se zaměříme pouze na dílce. V tomto odstavci konkrétně na celoplošně lepené vinylové dílce.

Celoplošně lepené vinylové dílce mají nižší konstrukční výšku než plovoucí vinylové dílce. Co si pod tím představit? Jedna se o milimetry. Zatímco celoplošně lepené dílce mají tloušťku zhruba 2 až 3 mm, u dílců plovoucí vinylové podlahy můžete očekávat tloušťku jednotlivých dílců od 4 do 10 mm.

Lepená vinylová podlaha má nižší konstrukční výšku, což spolu s celoplošným přilepením zaručuje velice dobré vedení tepla. To ocení zejména ti z vás, kteří máte v domácnosti podlahové vytápění. Poměrně dobrou tepelnou vodivost můžete očekávat i u plovoucí vinylové podlahy, ale o tom si přečtete až dále.

Pokládka od odborníka, nebo svépomoci?

Hned v úvodu je nutné říct, že pokládka lepené vinylové podlahy není procházka růžovou zahradou. Základem je mít opravdu rovný a vysušený podklad. Rovného podkladu můžete docílit pomocí samonivelační stěrky. Následně je třeba sem tam přibrousit a zejména nechat dobře vysušit. Ale ani potom nemáte vyhráno.

Teoreticky by pokládku měl zvládnout trochu šikovnější kutil sám, ale v praxi to nemusí být pravda. Při pokládce svépomoci může dojít k poškození některých dílců, montáž se nemusí povést na 100% a navíc nezískáte takovou záruku, jakou nabízí odborné firmy.

Když si pozvete profesionálního pokladače, máte jistotu, že instalace lepené vinylové podlahy proběhne bez obtíží. Navíc jako bonus získáte delší záruční dobu. Někteří podlaháři nabízí záruku na 10 i více let, což rozhodně není k zahození. Popřemýšlejte, co se vám vyplatí více.

Bohužel podlaha z celoplošně lepených vinylových dílců má i svá negativa. Finanční náklady mohou být poměrně vysoké a některé zákazníky to může odradit. Zvýšené náklady jsou spojeny například s vyrovnáváním podkladu stěrkou, obrušováním svrchní strusky u anhydritu, penetrováním podkladu a nákupem vlastního lepidla. Nutno podotknout, že někdy nejsou všechny uvedené procesy nutné, takže je možné nějakou korunu ušetřit. Také nutné podotknout, že se těmito náklady můžete setkat i při instalaci jiných podlahových krytin. Nejedná se tedy o nic závratného, co by Vás mělo odradit.

Nevýhodou je také samotná pokládka, která je poměrně složitá. Vše je nutné správně a přesně rozvrhnout. Neméně důležité je použít správné množství speciálního podlahářského lepidla. A aby toho nebylo málo, tak na závěr je nutné celou podlahu uválcovat válcem o minimální hmotnosti 50 kg, aby si všechny dílce správně sedly a pevně se přimáčkly k podkladu.

Když jde vše podle plánu, tak máte na konci velice stabilní podlahu s dlouholetou zárukou. Lepená vinylová podlaha se dá využít v domácích (domy, byty atd.), ale i komerčních prostorech (kanceláře, prodejny, školy atd.). Možná se tomu bude někdo divit, ale tento typ podlahové krytiny se hodí i do vlhkých prostor, třeba do koupelny.

Při výběru lepené vinylové podlahy se raději poraďte s prodejcem. Je důležité vybrat správný typ s dostatečnou třídou zátěže. Pokud si vyberete správně, tak vám bude podlaha dobře sloužit po mnoho let.

Plovoucí vinylová podlaha se zaklikávacím systémem

Začněme několika fakty. Opět je nutné mít rovnou a hladkou podlahu, ale v tomto případě si lze také trochu pomoci. Jemné nerovnosti dokáže vstřebat vyrovnávací podložka, která může být součástí vinylové podlahy. Není to však pravidlem, takže je dobré se předem informovat. Je nutné počítat také s tím, že lamely mají větší konstrukční výšku (až 10 mm).

Rozdíl oproti lepené podlaze je výrazný zejména v pokládce. Instalace vinylové podlahy se zaklikávacím systémem je poměrně jednoduchá. Vystačíte si s běžným lámacím nožem, kterým můžete jednotlivé lamely zkracovat. Stačí naříznout a zlomit (nevznikají u toho žádné piliny ani prach). Při instalaci tedy nepotřebujete žádné speciální nářadí a ani lepidlo.

Pokládka spočívá v tom, že se jednotlivé dílce do sebe zaklapávají. Zkrátka jako u jiných podlah, kde se využívá stejný systém – laminátové a dřevěné podlahy. Výhodou této podlahové krytiny je, že je možné podlahu kdykoliv rozebrat a opětovně složit na jiném místě. Ale ruku na srdce, kolikrát takovou možnost využijete?

Dílce vedou poměrně dobře teplo, takže i v tomto případě je možné používat podlahové topení. Propustnost tepla je sice o trochu horší než u lepené varianty, ale má to zase jiné výhody. Zaklikávací vinylové dílce mají větší tloušťku, takže při vypnutém podlahovém vytápění působí podlaha podstatně příznivěji než u lepené podlahy, kde jsou dílce o menší tloušťce.

Zkuste podložku, umí divy

Vlastnosti vinylové podlahy se zaklikávacím systémem lze upravit pomocí různých podložek, což je velká výhoda. Některé podložky sníží kročejový efekt, jiné vyrovnávají drobné nerovnosti a další podlahu chrání zespodu před nevyžádanou vlhkostí. Stinnou stránkou podložek může být to, že mohou zhoršit tepelnou vodivost podlahy a tím snížit účinnost podlahového vytápění.

Nutno podotknout, že podložka by měla být kompatibilní s podlahou. To znamená, že by se měly používat pouze takové podložky, které doporučuje konkrétní výrobce vinylových podlah se zaklikávacím systémem. Pokud by byla použita nevhodná podložka, může dojít k nezvratnému poškození celé podlahy. Dílce se mohou ohýbat a následně zničit celý zaklikávací systém a tím i podlahu.

Nenechte se však odradit. Některé vinylové podlahy mají už integrovanou podložku. Mezi nejoblíbenější se řadí plovoucí vinylová podlaha s unikátní korkovou podložkou. Některé podlahy mají tuto korkovou podložku umístěnu rovnou pod vinylem, jiné pod nosnou deskou, nebo dokonce pod vinylem i deskou zároveň.

A proč je taková podlaha oblíbená? Odpověď je jednoduchá. Podlaha tohoto typu má lepší tepelné i akustické vlastnosti. Omezí kročejový efekt a navíc je příjemná na omak. Při došlápnutí bosou nohou příjemně hřeje.

Využití je podobné jako u vinylové podlahy s celoplošně lepenými dílci. Plovoucí vinylová podlaha se hodí do domácích (byty, domy atd.) i komerčních prostor (kanceláře, prodejny atd). Vinylové podlaze se zaklikávacím systémem nevadí ani vlhké prostory, takže je možné ji nainstalovat i do koupelny.

Při výběru vinylové podlahy se poraďte s odborníkem. Je důležité si vybrat vhodný typ plovoucí vinylové podlahy, která snese odpovídající třídu zátěže a která bude disponovat voděodolným zámkovým spojem. Profesionál by vám měl poradit tak, aby vám podlaha bez problémů sloužila řadu let.

Závěr

Jakou podlahu si vyberete, je pouze na vás. Každý má na podlahu jiné požadavky, takže je logické, že mu bude vyhovovat jiný typ.

Pokud bychom se měli bavit o ceně, tak tento minisouboj dvou typů vinylových podlah nemá vítěze. Vinylová podlaha se zaklikávacím systémem je o trochu dražší, navíc je většinou doplněna o podložku, která stojí také nějaké peníze.

Pořizovací cena lepené vinylové podlahy je o něco nižší, ale je nutné připočíst další náklady, které se pojí s pokládkou. Jedná se o samonivelační stěrku, lepidla atd. Ale ve výsledku jsou oba typy vinylové podlahy zhruba stejně drahé. Profesionální pokládka od odborníků se v obou případech také pohybuje v podobné cenové relaci.

Záleží tedy spíše na preferencích každého z vás. Přilepená podlaha je oproti té plovoucí stabilnější a lépe reaguje na změny teploty, vlhkost a snese vyšší zatížení. Někomu se také zdá, že působí estetičtějším dojmem. Naopak plovoucí podlahu můžete vybavit různými typy podložek, které dodají podlaze unikátní vlastnosti.

 

Ať vyberete tak, nebo tak, poraďte se před samotnou koupí s odborníkem. Je totiž důležité koupit podlahu s dostatečnou třídou zátěže. Navíc vás profesionál může upozornit na některé aspekty, které jste mohli přehlédnout.

Autor: Plancher, s.r.o.

Přidej Zdarma Článek Další články sekce:

Do 21. března bude celý portál Praha na Dlani probíhat transformací, design, nové funkce, nové formuláře, omluvte případné nestandardní chování serveru. Kulturní kalendář Prahy je intenzivně plněn a především sekce Koncerty v Praze a Divadelní představení Praha jsou denně aktualizovány.

Co je nového?