Valdštejnská kaple sv. Václava

Naloguj se a edituj
Login:
Heslo:
Nová Registrace
Ztratil/a jsem Heslo
Valdštejnská kaple sv. Václava - fotografie
vloženo: 18.června
789x


Kaple Valdštejnského paláce, kterou nechal Albrecht z Valdštejna zasvětit zemskému i svému patronu sv. Václavovi (Valdštejnovo druhé jméno bylo právě Václav), leží v levé části podloubí I. nádvoří za nenápadnými dveřmi. I když jsou dveře otevřené, vstup chrání ještě vysoká kovová mříž, takže se dovnitř dostat nedá - a také se tam velice špatně fotografuje. Kaple má totiž zvláštní tvar - její půdorys je jen 5,6 x 3,9 metru, ale zato prostupuje celou výškou paláce, tj. 16 metrů. Výzdoba v horní části je zespodu tedy téměř neviditelná. Za Valdštejna to určitý smysl mělo - do kaple totiž vedou tři oratoře (se vstupem z jednotlivých poschodí paláce), umístěných ve třech patrech nad sebou - v první sedával Valdštejn, v druhé jeho žena a dcera a ve třetí služebnictvo. Z pohledu, který je dnes umožněný, ale oratoře nejsou vidět.

Stejně jako v celém pláci, i fresky v kapli a v oratořích vymaloval florentský malíř Baccio di Bianco, pravděpodobně v roce 1623, kdy mu bylo teprve devatenáct let. Inspiroval se při tom svatováclavským cyklem z kaple sv. Václava v katedrále sv. Víta. Je také autorem oltářního obrazu s tématem zavraždění sv.Václava.

Ostatní výzdoba v kapli a sochy byly dokončeny až po roce 1624, kdy Bianco svoji práci už dokončil. Autorem soch je pravděpodobně Arnošt Heidelberger.

Autor: Hana Fialová


Blog Praga Magica

Zdroj:
Blog Praga Magica - Osobní blog Hany Fialové, články a zprávy o životě a památkách města Prahy. Blog pro ty, kdo mají rádi fotografie a články o půvabných, tajemných a méně známých koutech Prahy

Domovská stránka: http://praga-magica.blog.cz

Přidej Zdarma Článek Další články sekce:

Do 21. března bude celý portál Praha na Dlani probíhat transformací, design, nové funkce, nové formuláře, omluvte případné nestandardní chování serveru. Kulturní kalendář Prahy je intenzivně plněn a především sekce Koncerty v Praze a Divadelní představení Praha jsou denně aktualizovány.

Co je nového?