Valdštejnská kaple sv. Václava

Naloguj se a edituj
Login:
Heslo:
Nová Registrace
Ztratil/a jsem Heslo
Valdštejnská kaple sv. Václava - fotografie
vloženo: 18.června
773x


Kaple Valdštejnského paláce, kterou nechal Albrecht z Valdštejna zasvětit zemskému i svému patronu sv. Václavovi (Valdštejnovo druhé jméno bylo právě Václav), leží v levé části podloubí I. nádvoří za nenápadnými dveřmi. I když jsou dveře otevřené, vstup chrání ještě vysoká kovová mříž, takže se dovnitř dostat nedá - a také se tam velice špatně fotografuje. Kaple má totiž zvláštní tvar - její půdorys je jen 5,6 x 3,9 metru, ale zato prostupuje celou výškou paláce, tj. 16 metrů. Výzdoba v horní části je zespodu tedy téměř neviditelná. Za Valdštejna to určitý smysl mělo - do kaple totiž vedou tři oratoře (se vstupem z jednotlivých poschodí paláce), umístěných ve třech patrech nad sebou - v první sedával Valdštejn, v druhé jeho žena a dcera a ve třetí služebnictvo. Z pohledu, který je dnes umožněný, ale oratoře nejsou vidět.

Stejně jako v celém pláci, i fresky v kapli a v oratořích vymaloval florentský malíř Baccio di Bianco, pravděpodobně v roce 1623, kdy mu bylo teprve devatenáct let. Inspiroval se při tom svatováclavským cyklem z kaple sv. Václava v katedrále sv. Víta. Je také autorem oltářního obrazu s tématem zavraždění sv.Václava.

Ostatní výzdoba v kapli a sochy byly dokončeny až po roce 1624, kdy Bianco svoji práci už dokončil. Autorem soch je pravděpodobně Arnošt Heidelberger.

Autor: Hana Fialová


Blog Praga Magica

Zdroj:
Blog Praga Magica - Osobní blog Hany Fialové, články a zprávy o životě a památkách města Prahy. Blog pro ty, kdo mají rádi fotografie a články o půvabných, tajemných a méně známých koutech Prahy

Domovská stránka: http://praga-magica.blog.cz

Přidej Zdarma Článek Další články sekce:

Copyright © 2012 - 2016 Praha na Dlani - informační portál pro Prahu Košile na míru

Do 21. března bude celý portál Praha na Dlani probíhat transformací, design, nové funkce, nové formuláře, omluvte případné nestandardní chování serveru. Kulturní kalendář Prahy je intenzivně plněn a především sekce Koncerty v Praze a Divadelní představení Praha jsou denně aktualizovány.

Co je nového?