Seniorům z Prahy 7, kteří nemají na obědy, pomáhají místní restaurace

Naloguj se a edituj
Login:
Heslo:
Nová Registrace
Ztratil/a jsem Heslo
Seniorům z Prahy 7, kteří nemají na obědy, pomáhají místní restaurace    - fotografie
vloženo: 24.června
166x


Sedmá městská část ve spolupráci s iniciativou Zachraň jídlo uvedla do praxe ojedinělý projekt. Zapojila místní restaurace do pomoci seniorům, kterým nezbývají peníze na hrazení obědů. Zatím první desítka seniorů z Prahy 7 jednou týdně zdarma dostává plnohodnotná obědová menu. Počet klientů se bude zvyšovat.

„Z praxe našeho sociálního odboru víme, že v Praze 7 žijí starší občané, kteří mají značné problémy platit si každodenní stravování. Obvykle se jedná o seniory, kteří žijí sami bez partnera, nemohou se spolehnout na pomoc rodiny, zdravotní stav jim již neumožňuje přivydělávat si nebo se potýkají s dluhy či dokonce exekucemi. Tito občané se po uhrazení nákladů na bydlení a ostatních poplatků často ocitají na hranici životního minima,“ uvedla radní Prahy 7 Silvie Kratochvílová.

Standardní dovážku obědů pro seniory zajišťuje pro městskou část příspěvková organizace Pečovatelské centrum Praha 7. Radnice hledala řešení, jak pomoci občanům, kteří si placení obědů nemohou dlouhodobě dovolit, či těm, kteří byli tuto službu nuceni z důvodu momentální nouze odhlásit.

„Velice ráda bych poděkovala restauracím Lokál Nad Stromovkou a Peperoncino, které jako první nabídly svou pomoc. Díky nim jsme mohli začít vozit bezplatné obědy těm nejpotřebnějším seniorům. Pevně věřím, že se postupně připojí další restaurace a budeme moci tuto pomoc dále rozšiřovat,“ doplnila Silvie Kratochvílová.

Městská část na počátku oslovila iniciativu Zachraň jídlo, která již dva roky propojuje výrobce, poskytovatele a spotřebitele potravin, a požádala ji o zmapování situace v Praze 7. Dobrovolníci a členové Zachraň jídlo se vypravili po restauracích s žádostí, zda-li by nebyly ochotny věnovat své přebytky. Původní záměr využít přebytková jídla však narazil na přísné hygienické podmínky, a proto se se dvěma restauracemi dohodla jiná forma spolupráce: vaří pro seniory plnohodnotná menu na vlastní náklady.

Restaurace dodávají polední menu zcela zdarma. Klienty využívající tuto službu vybírá sociální odbor, který dokáže posoudit jejich individuální životní situaci. Jedná se o seniory, kteří mají nízké příjmy a pohybují se na hranici životního minima, ocitli se bez pomoci rodiny, žijí v nájemním bydlení nebo mají špatný zdravotní stav. Sociální odbor Prahy 7 zahájil aktivní vyhledávání (depistáž) seniorů v nouzi, kterým často chybí informace o čerpání dávek.

Rozvoz bezplatných obědů aktuálně zajišťuje Praha 7. Radnice do budoucna počítá s pomocí neziskových organizací, které mají s rozvozem jídel seniorům zkušenosti.

Obrázek bez popisku

Obrázek bez popisku

Autor: TZ Praha 7


Úřad městské části Praha 7

Zdroj:
Úřad městské části Praha 7 - Úřad městské části Praha 7

Domovská stránka: http://www.praha7.cz
Neziskové organizace PrahaStromovka

Přidej Zdarma Článek Další články sekce:

Do 21. března bude celý portál Praha na Dlani probíhat transformací, design, nové funkce, nové formuláře, omluvte případné nestandardní chování serveru. Kulturní kalendář Prahy je intenzivně plněn a především sekce Koncerty v Praze a Divadelní představení Praha jsou denně aktualizovány.

Co je nového?