Oprava průčelí Libeňského zámku

Naloguj se a edituj
Login:
Heslo:
Nová Registrace
Ztratil/a jsem Heslo
Oprava průčelí Libeňského zámku - fotografie
vloženo: 24.června
210x


Oprava průčelí Libeňského zámku

Znak na průčelí Libeňského zámkuJeště tento rok by měla být opravena fasáda východního průčelí Libeňského zámku. V současné době probíhá výběrové řízení na realizátora opravy.

Součástí opravy je rekonstrukce fasády průčelí, restaurování znaku a fragmentu sgrafita. Památkáři připravili návrh technologického postup a škálu využitých barev tak, aby oprava ponechala vzhled zámečku autentický.

Těší mě, že po letošní ukončené rekonstrukci zámecké kaple a sakristie dojde i na fasádu průčelí včetně znaku města,“ uvedl starosta Roman Petrus.

Znak městské části je poměrně známý, ale málokdo zná jeho původ. Jedná se o znak Starého Města pražského, který pochází z roku 1649, kdy byl do této podoby polepšen císařem Ferdinandem III a byl odměnou za věrnost Prahy v boji proti Švédům. Doplněna byla obrněná paže s mečem v bráně a v horní části byl umístěn říšský orel s iniciálou a prapory městských setnin.

Fragment sgrafita na jižní fasádě o velikosti cca 1 m2 bude také opraven. Jedná se o historickou výzdobu provedenou technikou sgrafita s rostlinným motivem, ojedinělý pozůstatek výtvarného řešení renesanční fasády zámku.

Nově zrekonstruovaná kaple Libeňského zámkuPo skončení rekonstrukce průčelí se také se chystají úpravy zeleně v jeho okolí. Před zámečkem budou umístěny tzv. treláže – dřevěněné konstrukce, na které se umístí popínavé rostliny. Například to mohou být růže.

Opravy průčelí byly zahájeny již v červnu roku 2014. Po lokálních zednických a štukatérských opravách bylo průčelí celoplošně čištěno nízkotlakou vodou. V této fázi oprav bylo zjištěno, že původní fasádní nátěr nedrží na původní štukové omítce. Došlo k výraznému opadávání svrchní vrstvy a práce byly zastaveny. Protože ve štuku byla nalezena sádra, je třeba na průčelí odstranit celou štukovou vrstvu. Kvůli této úpravě byly práce přesunuty do klimaticky vhodnějšího období v roce 2015.

V nedávné době byla také ukončena oprava Kaple Neposkvrněného početí Panny Marie a přilehlé sakristie. Nyní mají původní historickou barevnost a už jim nehrozí zničení vlhkostí jako v minulosti.


Průčelí Libeňského zámku

Autor: TZ Praha 8


Úřad městské části Praha 8

Zdroj:
Úřad městské části Praha 8 - Úřad městské části Praha 8

Domovská stránka: http://www.praha8.cz/
Rekonstrukce Praha

Přidej Zdarma Článek Další články sekce:

Copyright © 2012 - 2016 Praha na Dlani - informační portál pro Prahu Košile na míru

Do 21. března bude celý portál Praha na Dlani probíhat transformací, design, nové funkce, nové formuláře, omluvte případné nestandardní chování serveru. Kulturní kalendář Prahy je intenzivně plněn a především sekce Koncerty v Praze a Divadelní představení Praha jsou denně aktualizovány.

Co je nového?