Oprava průčelí Libeňského zámku

Naloguj se a edituj
Login:
Heslo:
Nová Registrace
Ztratil/a jsem Heslo
Oprava průčelí Libeňského zámku - fotografie
vloženo: 24.června
217x


Oprava průčelí Libeňského zámku

Znak na průčelí Libeňského zámkuJeště tento rok by měla být opravena fasáda východního průčelí Libeňského zámku. V současné době probíhá výběrové řízení na realizátora opravy.

Součástí opravy je rekonstrukce fasády průčelí, restaurování znaku a fragmentu sgrafita. Památkáři připravili návrh technologického postup a škálu využitých barev tak, aby oprava ponechala vzhled zámečku autentický.

Těší mě, že po letošní ukončené rekonstrukci zámecké kaple a sakristie dojde i na fasádu průčelí včetně znaku města,“ uvedl starosta Roman Petrus.

Znak městské části je poměrně známý, ale málokdo zná jeho původ. Jedná se o znak Starého Města pražského, který pochází z roku 1649, kdy byl do této podoby polepšen císařem Ferdinandem III a byl odměnou za věrnost Prahy v boji proti Švédům. Doplněna byla obrněná paže s mečem v bráně a v horní části byl umístěn říšský orel s iniciálou a prapory městských setnin.

Fragment sgrafita na jižní fasádě o velikosti cca 1 m2 bude také opraven. Jedná se o historickou výzdobu provedenou technikou sgrafita s rostlinným motivem, ojedinělý pozůstatek výtvarného řešení renesanční fasády zámku.

Nově zrekonstruovaná kaple Libeňského zámkuPo skončení rekonstrukce průčelí se také se chystají úpravy zeleně v jeho okolí. Před zámečkem budou umístěny tzv. treláže – dřevěněné konstrukce, na které se umístí popínavé rostliny. Například to mohou být růže.

Opravy průčelí byly zahájeny již v červnu roku 2014. Po lokálních zednických a štukatérských opravách bylo průčelí celoplošně čištěno nízkotlakou vodou. V této fázi oprav bylo zjištěno, že původní fasádní nátěr nedrží na původní štukové omítce. Došlo k výraznému opadávání svrchní vrstvy a práce byly zastaveny. Protože ve štuku byla nalezena sádra, je třeba na průčelí odstranit celou štukovou vrstvu. Kvůli této úpravě byly práce přesunuty do klimaticky vhodnějšího období v roce 2015.

V nedávné době byla také ukončena oprava Kaple Neposkvrněného početí Panny Marie a přilehlé sakristie. Nyní mají původní historickou barevnost a už jim nehrozí zničení vlhkostí jako v minulosti.


Průčelí Libeňského zámku

Autor: TZ Praha 8


Úřad městské části Praha 8

Zdroj:
Úřad městské části Praha 8 - Úřad městské části Praha 8

Domovská stránka: http://www.praha8.cz/
Rekonstrukce Praha

Přidej Zdarma Článek Další články sekce:

Do 21. března bude celý portál Praha na Dlani probíhat transformací, design, nové funkce, nové formuláře, omluvte případné nestandardní chování serveru. Kulturní kalendář Prahy je intenzivně plněn a především sekce Koncerty v Praze a Divadelní představení Praha jsou denně aktualizovány.

Co je nového?