Děti z Prahy 5 zaznamenaly příběhy pamětníků války a komunismu

Naloguj se a edituj
Login:
Heslo:
Nová Registrace
Ztratil/a jsem Heslo
 Děti z Prahy 5 zaznamenaly příběhy pamětníků války a komunismu - fotografie
vloženo: 30.června
287x


Dramatické životní osudy Zdeny Matějové, Jaromíra Lisého, Zuzany Marešové a dalších pamětníků, do jejichž životů drasticky zasáhla válka i komunistická a nacistická totalita, by zůstaly zapomenuty, nebýt žáků základních škol, kteří jejich příběhy zdokumentovali v rámci celostátního projektu Příběhy našich sousedů. Ten na Praze 5 realizuje sbírka Paměť národa a Úřad městské části Praha 5.

Děti v rámci projektu vyhledávají ve svém okolí pamětníky války, totalitních režimů nebo holokaustu a pod vedením svých pedagogů a koordinátorů sbírky Pamět‘ národa jejich vyprávění audiovizuálně nahrávají a publicisticky zpracovávají do formy ucelených životních příběhů. Ty jsou poté uloženy ve sbírce Pametnaroda.cz a také na stránkách Pribehynasichsousedu.cz.

V Praze 5 se projektu účastnilo 30 žáků osmých a devátých tříd ze tří základních škol, kteří byli rozděleni do 9 projektových týmů. Dětem se podařilo zdokumentovat příběhy devíti pamětníků, mezi nimiž nechybí odbojáři, chartisté nebo uprchlíci z komunistického Československa.

Z výsledků má radost i místostarosta Prahy 5 Vít Šolle (KDU-ČSL). „Podpořili jsme dobrý projekt. Lidé, kteří neznají svou minulost, nemají ani budoucnost. Poznávání historie prostřednictvím obdobných aktivit je pro naše žáky myslím dobrou cestou k uvědomění si hodnoty míru a spravedlnosti,“ komentuje místostarosta.

Nejde ovšem jen o poznávání historických souvislostí. „Žáci si touto svojí badatelskou prací budují vztah k místu, kde žijí, a zároveň posilují své mezigenerační vazby. Důležitá je pak i zkušenost, kterou jim pamětníci předávají: svoboda a blahobyt nejsou samozřejmé,“ říká Martin Damašek (TOP 09), předseda školského výboru Prahy 5.

Pátrání po pamětnících a zaznamenávání jejich příběhů děti prožívají jako úplnou detektivku a přitom se seznamují s nedávnými dějinami mnohem intenzivněji než v klasické hodině dějepisu,“ říká koordinátorka projektu Hana Hniličková ze sbírky Paměť národa

Slavnostní závěrečná prezentace příběhů pamětníků z Prahy 5 proběhla za účasti pamětníků, žáků a představitelů městského úřadu ve středu 24. Června 2015 na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Jinonicích.

Výsledky dosavadní práce můžete do konce července zhlédnout na výstavě uspořádané na radnici v Malé výstavní síni (Štefánikova 15).

Autor: TZ Praha 5 - Kancelář starosty


Úřad městské části Praha 5

Zdroj:
Úřad městské části Praha 5 - Úřad městské části Praha 5

Domovská stránka: http://www.praha5.cz/
Základní školy PrahaPátrání

Přidej Zdarma Článek Další články sekce:

Copyright © 2012 - 2016 Praha na Dlani - informační portál pro Prahu Košile na míru

Do 21. března bude celý portál Praha na Dlani probíhat transformací, design, nové funkce, nové formuláře, omluvte případné nestandardní chování serveru. Kulturní kalendář Prahy je intenzivně plněn a především sekce Koncerty v Praze a Divadelní představení Praha jsou denně aktualizovány.

Co je nového?