17. srpna, 2018 - svátek má Petra

Dokumentární film Bohu žel s podtitulem Tato země není vaše

Přidej zdarma pozvánku
Plakát Dokumentární film Bohu žel  s podtitulem Tato země není vaše
Vstupné:
Místo:Bio Oko
Adresa:Františka Křížka 460/15, 170 00 Praha
Městká část:Praha Praha

Produkční společnost freeSaM uvádí nový celovečerní dokument Saši Dlouhého Bohu žel. Distribuční premiéra proběhne 17. května 2018 od 20:30 v kině Bio Oko. Film, který vznikl v koprodukci s Českou televizí, představuje několik cizinců s různým vztahem k České republice. S nadsázkou a lehkou ironií skrze šest propojených portrétů nabourává zažité představy o lidech, kteří k nám přicházejí žádat o azyl. Dokument byl záhy po dokončení vybrán na prestižní festival Jeden svět, v rámci kterého proběhla série regionálních projekcí s diskuzemi. Do svého programu jej zařadily také přehlídky Finále Plzeň, fjůžn Bratislava či LFŠ Uherské Hradiště.


Informace a kontakty pro akci: Dokumentární film Bohu žel s podtitulem Tato země není vaše
www:Zobraz domovskou stránku

Jaký je rozdíl, když za imigračním úředníkem přijde Nigerijec, Syřan nebo Rus? Režisér a kameraman Saša Dlouhý sledoval po dobu několika let šest uprchlických příběhů, které se v určitém momentě protnuly právě v České republice. Jeho film Bohu žel tak na osudech konkrétních lidí mapuje český přístup k migrační krizi. „I když se mě to téma dotýká jako někdejšího občana Československa, odkud taky lidé utíkali, snažil jsem se zobrazit různorodé příběhy, nevyhledával jsem si lidi podle nějaké předem připravené šablony.“, říká režisér a kameraman Saša Dlouhý a dodává: „Dokument jsem zamýšlel jako sondu do života cizinců v současném Česku. Ačkoliv jsem se v něm snažil vyhnout všem politikům, film přesto nakonec částečně politický rozměr má.“

 

Syna jsem neviděl 4 roky, vnučku ještě vůbec. Mluvíme spolu přes Skype,“ líčí Gruzínec Zurab, který v Praze už 20  let čeká na vyjádření o udělení azylu. Vladimír z Ruska, který je ve své vlasti pronásledován za to, že se veřejně omluvil za invazi sovětských vojsk do ČSSR, měl větší štěstí. Azyl dostal i s celou rodinou. Syřan Hadi o něj nestojí – necítí se v Česku vítán. Příběhy šesti lidí, kteří unikli před válkou či pronásledováním, jsou si podobné. Spojuje je touha po novém začátku. Zástupci organizací pomáhajících uprchlíkům se ve filmu zamýšlejí nad tím, kam se poděl solidární přístup české společnosti z počátku 90. let, kdy jsme nabídli pomocnou ruku tisícům Bosňanů prchajícím z Jugoslávie. Také se ptají se, komu vlastně slouží  nenávist převlečená za vlastenectví.

 

Na snímku se mimo zkušených filmařů jako je střihač Jakub Voves a zvukař Václav Flegl, podílel i guru graffiti scény - animátor Jan Zajíček či multimediální umělec a hudebník Ondřej Skala s projektem Ježíš táhne na Berlín. Původní hudba Ondřeje Skaly vyjde v exkluzivní edici na LP, která bude pokřtěna nedlouho po distribuční premiéře filmu.

 

Premiéra: 17. 5. 2018 od 20.30, Bio Oko

 

Režie, kamera: Saša Dlouhý

Dramaturgie: Jana Hádková

Kreativní producentka: Martina Šantavá

Střih: Jakub Voves

Zvuk: Václav Flegl

Hudba: Ježíš táhne na Berlín

Produkce: freeSaM

Koprodukce: Česká televize, GoGo Lab

Distribuce: Aerofilms

Stopáž: 83 min.O freeSaM:

Produkční společnost freeSaM byla založena v roce 2007. Zaměřuje se na výrobu a postprodukci dokumentárních filmů z oblasti kulturní, sociální a cestopisné. Od roku 2011 disponuje vlastním plně vybaveným studiem Khapka v historickém centru Prahy. Patrně největší úspěch společnosti přinesl celovečerní časosběrný dokument Trafačka – chrám svobody, příběh o vzniku a rozkvětu kulturního centra v pražských Vysočanech. Ocenění Českého filmového a televizního svazu Trilobit získal rovněž další z dokumentů produkce freeSaM, snímek liebe Indigo o performerce Halce Třešňákové. Zatím posledním filmem z autorské dílny Saši Dlouhého byl dokument Je nám spolu dobře, portrét rodiny svérázného sinologa, který se vydává plnit své sny do čínského maloměsta s bizarním názvem Statek čínsko-československého přátelství.

 

www.freesam.org

fb.com/FreeSaMofficial

___________________________________________________________________

 

PR a tiskový servis:

Eliška Míkovcová, e-mail: eliska.mikovcova@kulturnipr.cz, tel.: 606 774 435Dobrý Anděl
Přidej zdarma pozvánku

Festivaly Praha a jejich termíny

Film Ólafur Arnalds z Kiasmos se vrací do Prahy s novým projektem v kinech v Praze

Ólafur Arnalds z Kiasmos se vrací do Prahy s novým projektem

Islandský skladatel Ólafur Arnalds, známý tuzemskému publiku jako člen multižánrového dua Kiasmos, se po třech letech vrací do Prahy s novým projektem v rámci světového turné All strings attached. Do velkého sálu Lucerny zavítá v pátek 12. října 2018, kde představí nový materiál s doprovodem smyčcového kvarteta.

vstupné: místo: Lucerna velký sáltermíny: 12.10.