23. května, 2018 - svátek má Vladimír

Pražské jaro 2015 / Pražský filharmonický sbor

Přidej zdarma pozvánku
Plakát Pražské jaro 2015 / Pražský filharmonický sbor
Vstupné:200,- až 350,- Kč
Místo:Kostel sv. Šimona a Judy
Adresa:Dušní ulice - U Milosrdných
Městká část:Praha Staré Město

Koncert Pražského filharmonického sboru přináší čtyři mimořádně kvalitní a hudebně nesmírně rozmanitá díla.


Informace a kontakty pro akci: Pražské jaro 2015 / Pražský filharmonický sbor
telefon:+420 257 314 040
email:vstupenky@festival.cz
www:Zobraz domovskou stránku
vstupenky:prodej vstupenek

Pražský filharmonický sbor
Lukáš Vasilek - sbormistr

Program
John Tavener: Svatý pro smíšený sbor a violoncello
Jan Hanuš: Poselství op. 66. Vokální triptych pro smíšený sbor, sólový baryton, dva klavíry, elektrickou kytaru, bicí nástroje a magnetofonový pás na texty Písma a Kamila Bednáře, na paměť Jana Palacha
Veljo Tormis: Livonský odkaz pro sóla a smíšený sbor (česká premiéra)
Eric Whitacre: Průtrž mračen pro smíšený sbor, bicí nástroje a klavír (česká premiéra)

Johna Tavenera (1944-2013) lze svou podstatou přirovnat např. k tvorbě Arvo Pärta nebo Henryka Goreckého. V šedesátých letech se mu podařilo důmyslně propojit klasickou hudbu s tehdejší vlnou hudby populární. Byl to John Lennon, který se v roce 1968 zasadil o vydání jeho kantáty The Whale, kde zkombinoval magnetofonové nahrávky, elektrifikované bicí nástroje a sbor používající megafon. Od 70. let obrací John Tavener svou pozornost na východ a jeho inspiračními zdroji se stávají indické posvátné texty, islámská mystika a především pravoslaví. „Text, který jsem použil pro skladbu Svatý, se zpívá téměř při každé bohoslužbě ruské pravoslavné církve, snad nejdojemněji v rámci pohřbů v momentě, kdy shromáždění líbá tělo zemřelého v otevřené rakvi. Tehdy zpívá sbor až do chvíle, kdy je rakev zavřena a vynesena ven z kostela, doprovázena truchlícími pozůstalými se zapálenými svícemi. Violoncello zde reprezentuje kněze či samotného Krista. Jako v řeckém dramatu mezi sebou vedou sbor a violoncello dialog.“ (John Tavener)

Skladba Jana Hanuše (1915-2004) Poselství má velmi pohnutý osud. Dílo bylo krátce po svém vzniku natočeno v Českém rozhlase. Snímek se ovšem nikdy neodvysílal a krátce poté byl údajně zničen. Tento triptych na paměť Jana Palacha má vedle sboru ještě velmi zvláštní nástrojové obsazení. Kompozičně spadá do období, kdy skladatel velmi důmyslně kombinoval tradiční vyjadřovací prostředky s elektronikou.

Po Arvo Pärtovi je Tormis pravděpodobně nejvýznamnějším estonským žijícím skladatelem,“ napsal o Veljo Tormisovi (*1930) The Daily Telegraph. Jeho díla objednávají a interpretují soubory jako King´s Singers nebo pražskému publiku dobře známý The Hilliard Ensemble. Píše téměř výhradně pro sbory, počet jeho sborových skladeb převyšuje číslo 500. Velká většina hudebně vychází ze starých estonských lidových písní.

Cloudburst, neboli Průtrž mračen, patří k Whitacrovým nejpůsobivějším skladbám. Eric Whitacre (*1970) ji napsal ve svých 22 letech pro osmihlasý sbor, klavír a bicí nástroje. První část skladby působivě kombinuje klastry s mluvenými či zpívanými sóly. Druhá část, podle níž je skladba nazvána, skutečně vyvolává pocit přicházející bouře, nejen díky přidaným nástrojům, ale i tleskání, luskání a plácání zpěváků do stehen, které mají navozovat pocit dešťových kapek. V roce 2007 získala nahrávka Cloudburst, doplněná o další Whitacrova díla, nominaci na cenu Grammy v kategorii "Nejlepší sborová nahrávka roku".

Pražský filharmonický sbor je špičkovým vokálním souborem s osmdesátiletou tradicí. Mezi jeho koncertní partnery patří nejlepší světové orchestry, např. Berlínská filharmonie, Královský orchestr Concertgebouw v Amsterdamu, Vídeňská filharmonie, Orchestr lipského Gewandhausu, Symfonický orchestr BBC v Londýně, Bostonský a Sanfranciský symfonický orchestr a samozřejmě Česká filharmonie. Pracuje s předními dirigenty, mezi nimiž nechybí Claudio Abbado, Daniel Barenboim, Jiří Bělohlávek, Pierre Boulez, Riccardo Chailly, Kurt Masur, Riccardo Muti, Sir Simon Rattle a Michael Tilson Thomas.

Přidej zdarma pozvánku

Koncerty v Praze a jejich termíny