18. ledna, 2017 - svátek má Vladislav

Pražské jaro 2015 / Pražský filharmonický sbor

Přidej zdarma pozvánku
Plakát Pražské jaro 2015 / Pražský filharmonický sbor
Vstupné:200,- až 350,- Kč
Místo:Kostel sv. Šimona a Judy
Adresa:Dušní ulice - U Milosrdných
Městká část:Praha Staré Město

Koncert Pražského filharmonického sboru přináší čtyři mimořádně kvalitní a hudebně nesmírně rozmanitá díla.


Informace a kontakty pro akci: Pražské jaro 2015 / Pražský filharmonický sbor
telefon:+420 257 314 040
email:vstupenky@festival.cz
www:Zobraz domovskou stránku
vstupenky:prodej vstupenek

Pražský filharmonický sbor
Lukáš Vasilek - sbormistr

Program
John Tavener: Svatý pro smíšený sbor a violoncello
Jan Hanuš: Poselství op. 66. Vokální triptych pro smíšený sbor, sólový baryton, dva klavíry, elektrickou kytaru, bicí nástroje a magnetofonový pás na texty Písma a Kamila Bednáře, na paměť Jana Palacha
Veljo Tormis: Livonský odkaz pro sóla a smíšený sbor (česká premiéra)
Eric Whitacre: Průtrž mračen pro smíšený sbor, bicí nástroje a klavír (česká premiéra)

Johna Tavenera (1944-2013) lze svou podstatou přirovnat např. k tvorbě Arvo Pärta nebo Henryka Goreckého. V šedesátých letech se mu podařilo důmyslně propojit klasickou hudbu s tehdejší vlnou hudby populární. Byl to John Lennon, který se v roce 1968 zasadil o vydání jeho kantáty The Whale, kde zkombinoval magnetofonové nahrávky, elektrifikované bicí nástroje a sbor používající megafon. Od 70. let obrací John Tavener svou pozornost na východ a jeho inspiračními zdroji se stávají indické posvátné texty, islámská mystika a především pravoslaví. „Text, který jsem použil pro skladbu Svatý, se zpívá téměř při každé bohoslužbě ruské pravoslavné církve, snad nejdojemněji v rámci pohřbů v momentě, kdy shromáždění líbá tělo zemřelého v otevřené rakvi. Tehdy zpívá sbor až do chvíle, kdy je rakev zavřena a vynesena ven z kostela, doprovázena truchlícími pozůstalými se zapálenými svícemi. Violoncello zde reprezentuje kněze či samotného Krista. Jako v řeckém dramatu mezi sebou vedou sbor a violoncello dialog.“ (John Tavener)

Skladba Jana Hanuše (1915-2004) Poselství má velmi pohnutý osud. Dílo bylo krátce po svém vzniku natočeno v Českém rozhlase. Snímek se ovšem nikdy neodvysílal a krátce poté byl údajně zničen. Tento triptych na paměť Jana Palacha má vedle sboru ještě velmi zvláštní nástrojové obsazení. Kompozičně spadá do období, kdy skladatel velmi důmyslně kombinoval tradiční vyjadřovací prostředky s elektronikou.

Po Arvo Pärtovi je Tormis pravděpodobně nejvýznamnějším estonským žijícím skladatelem,“ napsal o Veljo Tormisovi (*1930) The Daily Telegraph. Jeho díla objednávají a interpretují soubory jako King´s Singers nebo pražskému publiku dobře známý The Hilliard Ensemble. Píše téměř výhradně pro sbory, počet jeho sborových skladeb převyšuje číslo 500. Velká většina hudebně vychází ze starých estonských lidových písní.

Cloudburst, neboli Průtrž mračen, patří k Whitacrovým nejpůsobivějším skladbám. Eric Whitacre (*1970) ji napsal ve svých 22 letech pro osmihlasý sbor, klavír a bicí nástroje. První část skladby působivě kombinuje klastry s mluvenými či zpívanými sóly. Druhá část, podle níž je skladba nazvána, skutečně vyvolává pocit přicházející bouře, nejen díky přidaným nástrojům, ale i tleskání, luskání a plácání zpěváků do stehen, které mají navozovat pocit dešťových kapek. V roce 2007 získala nahrávka Cloudburst, doplněná o další Whitacrova díla, nominaci na cenu Grammy v kategorii "Nejlepší sborová nahrávka roku".

Pražský filharmonický sbor je špičkovým vokálním souborem s osmdesátiletou tradicí. Mezi jeho koncertní partnery patří nejlepší světové orchestry, např. Berlínská filharmonie, Královský orchestr Concertgebouw v Amsterdamu, Vídeňská filharmonie, Orchestr lipského Gewandhausu, Symfonický orchestr BBC v Londýně, Bostonský a Sanfranciský symfonický orchestr a samozřejmě Česká filharmonie. Pracuje s předními dirigenty, mezi nimiž nechybí Claudio Abbado, Daniel Barenboim, Jiří Bělohlávek, Pierre Boulez, Riccardo Chailly, Kurt Masur, Riccardo Muti, Sir Simon Rattle a Michael Tilson Thomas.

Přidej zdarma pozvánku

Koncerty v Praze a jejich termíny

Film Juraj Hnilica & band - KAŽDÉ RÁNO TOUR v kinech v Praze

Juraj Hnilica & band - KAŽDÉ RÁNO TOUR

Speciálně odvázané, rockové mini tour slovenského zpěváka a finalisty Česko Slovensko má talent 2015 Juraje Hnilici po čtyřech městech Česka a Slovenska.

vstupné: 270,-místo: Nová Chmelnicetermíny: 22.1.
Film Koncert Green Day: Revolution Radio Tour - Tipsport Arena v kinech v Praze

Koncert Green Day: Revolution Radio Tour - Tipsport Arena

Americká kapela Green Day ovládne 22. ledna 2017 pražskou Tipsport Arénu! Jako předkapela během evropské části světového turné vystoupí The Interrupters; Green Day samotní se do České republiky vrátí po sedmi letech. I když brzy uplyne již 30 let od vzniku této punkrockové legendy,

vstupné: vyprodánomísto: Tipsport Arena Prahatermíny: 22.1.
Film HARRY POTTER in Concert - koncert o2 aréna v kinech v Praze

HARRY POTTER in Concert - koncert o2 aréna

HARRY POTTER a Kámen Murdců In Concert - V původním znění s českými titulky. Diváci v České republice poprvé uslyší hudbu z celého filmu z jedné z nejoblíbenějších filmových sérii v historii v podání symfonického orchestru. Český národní symfonický orchestr zahraje hudbu z filmu Harry Potter a kámen mudrců dne 28.

vstupné: 590,- až 1490,- Kčmísto: O2 aréna Prahatermíny: 28.1.
Film Koncert POWERWOLF & EPICA Tour 2017 - Forum Karlín v kinech v Praze

Koncert POWERWOLF & EPICA Tour 2017 - Forum Karlín

Němečtí heavy metaloví vlci Powerwolf a nizozemská symhonic metalová Epica se dali dohromady pro společné evropské turné! Jednou ze zastávek bude také pražské Forum Karlín 28.1.2017 !

vstupné: 750,- Kčmísto: Forum Karlíntermíny: 28.1.
Film ENNIO MORRICONE - koncert o2 aréna Praha v kinech v Praze

ENNIO MORRICONE - koncert o2 aréna Praha

ENNIO MORRICONE - 60 YEARS OF MUSIC TOUR. Italská ikona filmové hudby Ennio Morricone vystoupí 4. února 2017 v pražské O2 areně. Koncert se uskuteční v rámci turné "60 Years of Music World Tour" a doprovázet ho bude Český národní symfonický orchestr. Mnohokrát oceňovaný Ennio Morricone tak po zisku ceny Oskar za práci

vstupné: 1190,- Kč až 4990,- Kčmísto: O2 aréna Prahatermíny: 4.2.
Film Koncert skupiny APOCALYPTICA - Forum Karlín 2017 v kinech v Praze

Koncert skupiny APOCALYPTICA - Forum Karlín 2017

Skupina APOCALYPTICA vyprodala pražský koncert v Karlíně, pro velký zájem přidává další koncert. V roce 2017 se kapela vrátí se speciálními výročními koncerty na oslavu dvacátého výročí PLAYS METALLICA BY FOUR CELLOS. V ČR tuto show uvidíte 11. a 12.2.2017 v pražském Forum Karlín.

vstupné: 880,- Kč až 1400,- Kčmísto: Forum Karlíntermíny: 11.2. | 12.2.
Film Čas masopustu aneb od Mozarta k Jaroslavu Ježkovi v kinech v Praze

Čas masopustu aneb od Mozarta k Jaroslavu Ježkovi

Pražský žesťový soubor

vstupné: 50,-místo: Nuselská radnicetermíny: 16.2.
Film LIBERTY FEST 2017 MEETFACTORY-KONCERTY A REGGAE v kinech v Praze

LIBERTY FEST 2017 MEETFACTORY-KONCERTY A REGGAE

Multižánrový festival svobody v klubech po celé Praze: Vystoupí Pátek: PRAGUE CONSPIRACY, Mucha, Znouzectnost, Vasilův Rubáš, DJ Tráva, Sobota den: Doprovodný program (family friendly), Sobota večer: Medial Banana, Nevereš (DR.KARY, COCOMAN, MESSENJAH), Urban Robot, COLECTIV

vstupné: 50-350,-místo: MeetFactorytermíny: 17.2. - 19.2.
Film Tomáš Linka  – koncert  v kinech v Praze

Tomáš Linka – koncert

Program věnovaný 45-ti letům profesionální kariéry Tomáše Linky je sestaven z jeho nejznámějších písní

vstupné: 250 Kčmísto: KULTURNÍ CENTRUM 12termíny: 22.2.
Film Koncert Sabaton - The Last Tour 2017 - Tipsport Arena v kinech v Praze

Koncert Sabaton - The Last Tour 2017 - Tipsport Arena

Švédská heavy metalová kapela Sabaton se po roce opět vrací do České republiky! Spolu se speciálním hostem Accept zavítá v rámci „The Last Tour“ 2017 do pražské Tipsport Areny. Sabaton v čele s Joakimem Brodénem vydávají v polovině srpna 8. studiové album “The Last Stand“ a na začátku roku vyrážejí na velkolepé turné

vstupné: 790,- až 890,- Kčmísto: Tipsport Arenatermíny: 4.3.