Městská část Praha Černý Most

Naloguj se a edituj
Login:
Heslo:
Nová Registrace
Ztratil/a jsem Heslo

Městská část Praha Černý Most - základní informace

Městská část Praha Černý Most znak městské části

Černý Most je katastrální území v severovýchodní části Prahy, na území městské části Praha 14. Na jeho území bydlelo k 31. červenci 2005 21 869 obyvatel. V části obce Černý Most je celkem 42 ulic. Černý Most se skládá téměř výhradně z panelových sídlišť, mimo to se na jeho území nachází nákupní centrum Centrum Černý Most, jehož součástí je mimo jiné multikino Cinestar a pobočky řetězců Makro a IKEA. V části obce Černý Most má sídlo celkem 1911 firem. Sousedními obcemi jsou: Kyje, Hostavice, Hloubětín, Horní Počernice a Dolní Počernice.

Název Černý Most pochází od místního označení kamenného mostu nad železniční tratí do Čelákovic, černému od kouře z parních lokomotiv. Zbytky tohoto mostu jsou dosud k vidění z nového mostu v ulici Za Černým mostem, stojícího ve vzdálenosti asi 10 m od torza původního mostu.

Výklad znaku Černý Most

Pravé pole štítu symbolizuje Kyje. Zobrazená věž připomíná nejstarší stavbu Kyjí, architektonicky velmi cennou. Její vyobrazení nechybí v žádné literatuře pojednávající o románské architektuře. Červená barva štítu je totožná s liturgickým označením světců - mučedníků. Svatý Bartoloměj, jemuž je kostel zasvěcen pražským biskupem Janem II. z let 1226 - 1236, byl jakožto apoštol jedním z prvních mučedníků. Byl umučen krutým způsobem: zaživa sedřen z kůže, noži řezán a hlavou dolů ukřižován.

Levé pole štítu symbolizuje Hloubětín. Znak řádu Křižovníků s červenou hvězdou připomíná dobu rozkvětu Hloubětína, kdy byl v majetku Řádu. Roku 1238 věnovala královna Konstancie ves Hloubětín nově vzniklému špitálnímu bratrstvu, ze kterého vznikl první v Čechách založený rytířský řád. Řádový odznak byl udělen papežem v roce 1252. Jako bezmála tři čtvrtě tisíciletí starý symbol je vhodným vyjádřením Hloubětína.

Historie městské části Černý Most

Katastrální území Černý Most bylo vytvořeno v roce 1987 rozhodnutím NVP, a to na úkor dosavadních území Horní Počernice, Kyje a Hloubětín v rámci městského obvodu Praha 9.

Sídliště Černý Most se stavělo v několika etapách, Černý Most I s přibližně 1780 byty byl dokončen v roce 1980. Od roku 1985 se postupně staví jednotlivé stavby Černého Mostu II, kde bude po dokončení 5. stavby celkem asi 7270 bytů. Původně měly být ulice na sídlišti Černý Most II, které bylo stavěno přibližně v letech 1985 až 1992, pojmenovány podle zahraničních komunistických funkcionářů především ze SSSR (např. Pjatnického, Vozněsenského, Kuzněcovova). Ulice byly označeny tabulkami jen krátce, a v roce 1991 v souvislosti s politickými změnami po listopadu 1989 byly přejmenovány po československých letcích (např. Kpt. Stránského, Bryksova, Gen. Janouška), působících za 2. světové války v zahraničním odboji, především ve Velké Británii (RAF) a předtím ve Francii.

Nyní už bytová zástavba spolu s nákupním a zábavním Centrem Černý Most a nově vzniklým obchodním domem IKEA postupně vyplňují celý prostor mezi Kyjemi na západě a Horními Počernicemi na východě.

Dopravní obslužnost černého Mostu

Ve čtvrti leží dvě stanice trasy metra linky B, a to Rajská zahrada a konečná stanice Černý Most. Tubus metra mezi stanicí Rajská zahrada a konečnou stanicí Černý Most je řešen jako promenáda. Dopravní podnik hl.m.Prahy jezdí na Černý Most s linkami 141, 186, 222, 223, 250, 261, 273 s autobusy z garáží Hostivař a Klíčov. Šikovné uspořádání autobusových zastávek na Černém Mostě umožňuje pohodlný přestup cestujících mezi metrem a autobusy. Přestup z autobusu do metra je velmi komfortní ("hrana-hrana") a při přestupu z metra na autobus je nutné jen sestoupit dolů po pár schodech.(zadejte oblast hledání a klíčové slovo pro vyhledávání)

Přidej Firmu Zdarma Praha Černý Most - TOP firmy

pořadíFirma / objekt v PrazeGroše
2.ABA SERVICE BÖCKER S.R.O.719
3.TALLY WEIJL - Centrum Černý Most700
4.PLACHÝ MIROSLAV Ing.667
5.Krabičky na výslužky630
6.parfumerie DOUGLAS - Centrum Černý Most620
7.šperky PANDORA - Centrum Černý Most558
8.HOLUB - CAR481
9.Domanský, s.r.o.-Peugeot Praha 14470
10.GEOX obuv - Centrum Černý Most415

Přidej nabídku práce Černý Most - pracovní nabídky:

pracovní nabídkafirma
Prodavačka, stanice metra Černý Most, Praha 9MIMO BOHEMIA, a.s.
Prodavačka stanice metra LetňanyMIMO BOHEMIA, a.s.
Prodavačka stanice metra RoztylyMIMO BOHEMIA, a.s.
Obchodní zástupceTOMGAST Czech Republic s.r.o.
Prodavač/kaPEAL a.s.
51201 Kuchaři (kromě šéfkuchařů)Základní škola, Praha 9 - Černý Most, Gen. Janouška 1006
51203 Pomocní kuchařiZákladní škola, Praha 9 - Černý Most, Gen. Janouška 1006
Referent/ka odboru investičníhoMěstská část Praha 14
Doplňování zboží v prodejně se sportovními oděvy a potřebamiPROKSTOMA s.r.o.
Referent/ka odboru řízení ekonomiky a školstvíMěstská část Praha 14


Přidej Zdarma poptávku Poptávky na portálu Praha Na Dlani:


Copyright © 2012 - 2016 Praha na Dlani - informační portál pro Prahu Košile na míru

Do 21. března bude celý portál Praha na Dlani probíhat transformací, design, nové funkce, nové formuláře, omluvte případné nestandardní chování serveru. Kulturní kalendář Prahy je intenzivně plněn a především sekce Koncerty v Praze a Divadelní představení Praha jsou denně aktualizovány.

Co je nového?