Městská část Praha Ďáblice

Naloguj se a edituj
Login:
Heslo:
Nová Registrace
Ztratil/a jsem Heslo

Městská část Praha Ďáblice - základní informace

Městská část Praha Ďáblice znak městské části

Ďáblice se rozkládají na severním okraji hlavního města Prahy. Sousedí na severu s Březiněvsí, na východě s Třeboradicemi, Čakovicemi a Letňany, na jihu se Střížkovem a Kobylisy a na západě s Dolními Chabry. Jsou jednou z menších pražských částí na ploše 738 ha tu žije 3.081 obyvatel. V části obce Ďáblice má sídlo celkem 425 firem. Převážná většina v rodinných domcích ze starší, ale i úplně nové výstavby devadesátých let 20. století.

Ďáblice - občanská vybavenost

Na území Ďáblic se nalézá několik pražských zvláštností. Tak především je zde hora Ládví, která je se svými 359 m n. m. nejvyšším místem v Praze, na ní je postavena Ďáblická hvězdárna, je zde první panelový dům postavený v roce 1955 na území tehdejší ČSR, pozůstatky první parní strojní tzv. Battistovy cihelny s komínem, která byla známa od roku 1898 výrobou pálených cihel vynikající kvality.

V současné době se Ďáblice dynamicky rozvíjejí především ve své západní a jihovýchodní části výstavbou rodinných domů dle současného trendu.

V obci je zaveden plyn, kanalizace, veřejné osvětlení a další vymoženosti moderního životního stylu, je zde plno-třídní základní škola, jejíž součástí je mateřská školka, Diakonie CCP středisko křesťanské pomoci.

Znak města Ďáblice

K heraldickým pravidlům patří, že na znaku musí být nejprve vyjádřeno, kdo obec nejdéle spravoval a komu patřila. A tak v naší historii nebylo možno pominout český řád křižovníků s červenou hvězdou, která mimo jiné znamenala zdravotní a sanitární služby. To, čemu se dnes v Ďáblicích říká zámek a je součást statku, byl původně špitál s kaplí. Podobných bylo na obvodu Prahy víc. Do nich byli umísťováni nemocní v době různých a vlastně nepřetržitých epidemií.

Na znaku muselo být vyjádřeno i to, že Ďáblice patří ku Praze, a tak vznikl tzv. polcený štít, kde v pravém poli je odkaz na křižovnický znak a v levém znak hl. m. Prahy. A zejména tady je vidět originální objevitelský přínos Michala Vitanovského. jako zkušený a důkladný badatel objevil v archivních dokumentech, že Ďáblice patřily ku Praze také v době husitské. Z autorské zprávy k návrhu znaku se mimo jiné uvádí: „Hlavním, ale nikoli doslovně závazným inspiračním zdroje nového návrhu je pečeť husitské polní obce, jako autentický doklad období historicky důležitého pro vztah Ďáblic ku Praze.“

Historie Ďáblic

Původně se obec jmenovala Dawlice, pravděpodobně po prvém slovanském usedlíkovi, který se jmenoval Davel. To, že se jedná o velmi prastarou obec, dokazují různé nálezy. Své jméno si obec udržovala až do třicetileté války. Kým a proč bylo změněno, se neví. První zmínka o Ďáblicích je v listinách řádu křížovníků s červenou hvězdou z let 1233 a 1235, v nichž se jednalo o koupi několika vsí, mezi nimiž byly i Ďáblice. Původně je Constancie chtěla darovat ženskému klášteru na Poříčí u sv. Petra. Když však k jeho zřízení nedošlo, věnovala je Betlehemistům (křižovníkům s červenou hvězdou).

O historii Ďáblic také hodně napověděla stavba silnice a různé výkopy v obci. Tak např. při pokládání vodovodu v Kokořínské ulici se již objevovaly vrstvičky mineralizovaného rákosu a rybniční bahno. Ojedinělé nálezyrybničného bahna byly i ve výkopech pro most přes mělnickou silnici. Z toho je zřejmé, že v těchto místech byly rybníky.

Dopravní dostupnost

Ďáblice jsou dobře přístupné hromadnou městskou dopravou autobusy č.103 a č.345 a č. 368 z Ládví a č. 202 ze strany Čakovic a Dolních Chaber. Autem se k nám dostanete sjezdem z teplické dálnice - ul. Cínovecká.

Copyright © 2012 - 2016 Praha na Dlani - informační portál pro Prahu Košile na míru

Do 21. března bude celý portál Praha na Dlani probíhat transformací, design, nové funkce, nové formuláře, omluvte případné nestandardní chování serveru. Kulturní kalendář Prahy je intenzivně plněn a především sekce Koncerty v Praze a Divadelní představení Praha jsou denně aktualizovány.

Co je nového?