Městská část Praha Dejvice

Naloguj se a edituj
Login:
Heslo:
Nová Registrace
Ztratil/a jsem Heslo

Městská část Praha Dejvice - základní informace

Městská část Praha Dejvice znak městské části

Dejvice jsou městská čtvrť a katastrální území v pražské městské části Praha 6, rozkládající se severně od Pražského hradu.

Dejvice jsou relativně luxusní rezidenční čtvrtí, jíž sice dominují velkolepé budovy vysokých škol a armády, ale obsahuje i mnoho klidných míst s vilami movitých měšťanů a rezidencemi zastupitelských úřadů. Ceněno je těsné sousedství jak s centrální oblasti Prahy, tak s velkými plochami zeleně (Stromovka a Divoká Šárka).

Mezi ulicí Jugoslávských partyzánů a Evropskou se nachází univerzitní kampus, ve kterém je rektorát ČVUT, fakulta strojní, fakulta elektrotechnická, fakulta stavební a fakulta architektury, budovy VŠCHT, bohoslovecký seminář, teologická fakulta a Národní technická knihovna.

V části obce Dejvice má sídlo 4387 firem. V části obce Dejvice je celkem 175 ulic. Počet obyvatel v Dejvicích je zhruba 24000. Sousedícími městskými částmi jsou: Bubeneč, Hradčany, Střešovice, Vokovice, Nebušice, Lysolaje a Sedlec.

Dejvice - Historie

Historie moderních Dejvic jakožto městské čtvrti začíná ve 20. letech minulého století. V této době byla celá čtvrť i s jejím centrem, Vítězným náměstím, postavena najednou podle moderního urbanistického plánu architekta Antonína Engela. Zavedena byla tramvajová doprava, těsně před válkou i trolejbusová. Další výstavba se z Vítězného náměstí postupně posouvala na sever. V těchto místech byl také po válce postaven hotel International reprezentující socialistický realismus.

V roce 1978 sem bylo zavedeno metro (stanice Leninova, dnes Dejvická), vznikla také dnešní moderní silnice Evropská (dříve také Leninova) spojující letiště s centrem Prahy, a to přestavbou několika původních ulic (Kladenská).

Doprava v Dejvicích

Pod Vítězným náměstím je ukončena linka metra A, na ni navazují autobusové spoje do Suchdola a Podbaby. Kromě metra jsou Dejvice spojeny s centrem ještě tramvajovou linkou přes Prašný most. U stanice metra Hradčanská se nachází železniční stanice Praha-Dejvice. Je historicky prvním nádražím na území dnešní Prahy, od roku 1830 zde začínala Lánská koněspřežka.

Hlavními tepnami Prahy 6 jsou ulice vycházející z Vítězného náměstí – Evropská (na západ k ruzyňskému letišti), Jugoslávských partyzánů (na sever k Podbabě), Československé armády (na východ k Letné) a Svatovítská (na jih k Pražskému hradu).

Občanská vybavenost Dejvic

Vynikající zázemí, poliklinika, ZŠ s rozšířenou výukou jazyků, areál ČVUT, moderní knihovna, Dejvické divadlo, Divadlo Spejbla a Hurvínka a Semafor. Ráz Dejvic charakterizují četné nové budovy veřejného či církevního určení – generální štáb a palác Bajkal na Vítězném náměstí, bohoslovecký arcibiskupský seminář, kostel Církve československé husitské, Výzkumný ústav zemědělský .

Střední školství je reprezentováno především novou francouzskou školou, v jejíž moderní budově poblíž Kotlářky byla k dispozici i škola mateřská a obecná, vše vyučovacím francouzským. Na Velvarské /dnes Evropské/ třídě vyrostla neméně moderní budova reálného gymnázia.(zadejte oblast hledání a klíčové slovo pro vyhledávání)

Přidej Firmu Zdarma Praha Dejvice - TOP firmy

pořadíFirma / objekt v PrazeGroše
2.STAVEBNÍ ÚDRŽBA JAROŠ & SLÁVIK2171
3.SAUNA HADOVKA1862
4.AZ BARVY, s.r.o. - prodej a malířské práce Praha 6 Dejvice1473
5.VÍKENDOVÁ MATEMATIKA SŠ, ZŠ1470
6.MATEMATIKA SŠ, ZŠ - PRAHA 1,5,6 - doučování - úspěšnost 99, 9 %1362
7.AEK 120 a.s. - ÚČETNICTVÍ, DANĚ, MZDY989
8.ACEFOTO845
9.Masáže Praha 6824
10.Řidičák AB, Praha 6495

Přidej nabídku práce Dejvice - pracovní nabídky:

pracovní nabídkafirma
Kuchař pro závodní stravováníVojenská lázeňská a rekreační zařízení
Kuchař pro závodní stravováníVojenská lázeňská a rekreační zařízení
Kuchař/kuchařka pro studenou kuchyniVojenská lázeňská a rekreační zařízení
Kuchař (kromě šéfkuchařů)Vojenská lázeňská a rekreační zařízení
pomocná síla v kuchyniVojenská lázeňská a rekreační zařízení
číšník/servírkaVojenská lázeňská a rekreační zařízení
programátor-developerPassengera s. r. o.
Pomocníci v kuchyniBK Hospitality s.r.o.
Webový integrátor/architektMSD IT Global Innovation Center s.r.o.
§92Vývojáři softwaruMSD IT Global Innovation Center s.r.o.


Přidej Zdarma poptávku Poptávky na portálu Praha Na Dlani:


Copyright © 2012 - 2016 Praha na Dlani - informační portál pro Prahu Košile na míru

Do 21. března bude celý portál Praha na Dlani probíhat transformací, design, nové funkce, nové formuláře, omluvte případné nestandardní chování serveru. Kulturní kalendář Prahy je intenzivně plněn a především sekce Koncerty v Praze a Divadelní představení Praha jsou denně aktualizovány.

Co je nového?