Městská část Praha Háje

Naloguj se a edituj
Login:
Heslo:
Nová Registrace
Ztratil/a jsem Heslo

Městská část Praha Háje - základní informace

Městská část Praha Háje znak městské části

Háje jsou čtvrť a katastrální území na východě městské části Praha 11, kterou společně s Chodovem tvoří. Sousedícími čtvrtěmi jsou: Hostivař, Chodov, Újezd, Křeslice a Petrovice. V části obce Háje je celkem 65 ulic, má zde sídlo celkem 1722 firem. Adresy v části obce mají PSČ v rozsahu 119 00 až 149 00.

Dřívější malá vesnička byla k Praze připojena v roce 1968. Od té doby se její počet obyvatel, vlivem výstavby gigantického komplexu sídliště Jižní Město, zvýšil z řádů několik stovek na řádově desetitisíce obyvatel. Hustota zalidnění na Hájích dosahuje 9686 obyvatel/km?, což je ještě vyšší číslo, než u sousedního Chodova. Počet obyvatel Hájů ale po obrovských přírůstcích v 70. letech 20. století mírně ubývá, protože se více obyvatel stěhuje mimo město.

Historie městské části Háje

Háje (dříve Malý Hostivař a Háj) byly na české poměry velmi mladou vesnicí. Ještě v roce 1720 byl na jejich území les. Teprve až koncem 18. století je na vojenských mapách zobrazena osada Malý Hostivař. Vazba byla u Hájů dříve silnější na Hostivař, než na bližší Chodov. V Hostivaři měli obyvatelé poštu, nádraží a faru. V roce 1841 byla na Hájích vystavěna jediná zbylá památka – malá kaplička sv. Jana Nepomuckého.

V roce 1922 se Hostivař stala součástí Prahy, ale jeho tehdejší části Háje a Milíčov se jimi nestaly. Naopak se osamostatnily a vytvořily novou obec.

V roce 1967 Háje o samostatnost přišly, byly připojeny k Chodovu, nicméně již roku 1968 byly i s Chodovem připojeny k Praze. V roce 1971 se na hájském katastru začalo stavět sídliště Jižní Město I, a to jeho nejstarší část v oblasti Plickovy ulice. Velká část Hájů byla zbourána, původní komunikace zanikly. Všechna sídliště na Hájích byla dostavěna do konce 70. let.

Háje a její občanská vybavenost

Dříve katastrofální úroveň služeb se na Hájích zlepšila. Jsou zde 2 základní a 1 zvláštní škola, působí zde 3 střední školy. Obchodů je dostatek, najdeme několik supermarketů a mnoho menších obchodů s potravinami a různými doplňky. V sousedství Hájů se v listopadu 2005 otevřelo tehdy největší nákupní centrum v ČR - Centrum Chodov (přes 210 obchodů). Nechybí ani kulturní centra jako kino Cinema City Galaxie (u stanice metra Háje), nebo kulturní dům. Zdravotnictví je zastoupeno poliklinikou Opatovská na sousedním Chodově a v ulici Hviezdoslavova pak komplexem Palas Athéna. Na Hájích najdeme většinu administrativních budov radnice Prahy 11.

Doprava v městské části Háje

Hromadnou dopravu dostatečně zajišťuje linka metra C, která byla na Hájích otevřena po pětileté výstavbě 7. listopadu 1980 a v roce 2004 prošla rekonstrukcí. Ze stanice Háje trvá cesta do centra (stanice Muzeum) cca 20 minut. Stanice Háje je pro linku C dlouhodobě koncovou stanicí. Přesto se perspektivně uvažuje s prodloužením přes Petrovice do Uhříněvsi (jde však jen o úvahy bez podkladů).

U jediné stanice metra v katastru (Háje) byl vybudován přestupní uzel na autobusy. Ty zajišťují spojení ve směrech Chodov, Vršovice, Záběhlice, Žižkov, Krč, Michle, Braník, Hostivař, Malešice, Strašnice, Petrovice, Horní Měcholupy, Křeslice, Pitkovice, Uhříněves, Dolní Měcholupy, Dubeč, Běchovice a Černý Most a lokální dopravu po Jižním Městě.

Od prosince 2008 je zde ukončeno také několik linek příměstské dopravy, které dříve zajížděly k Depu Hostivař na lince metra A.

Přes Háje jezdí také 2 linky nočních autobusů a dvě linky příměstského nočního autobusu.

Do 21. března bude celý portál Praha na Dlani probíhat transformací, design, nové funkce, nové formuláře, omluvte případné nestandardní chování serveru. Kulturní kalendář Prahy je intenzivně plněn a především sekce Koncerty v Praze a Divadelní představení Praha jsou denně aktualizovány.

Co je nového?