Městská část Praha Horní Měcholupy

Naloguj se a edituj
Login:
Heslo:
Nová Registrace
Ztratil/a jsem Heslo

Městská část Praha Horní Měcholupy - základní informace

Městská část Praha Horní Měcholupy znak městské části

Horní Měcholupy jsou čtvrť a katastrální území Prahy. Horní Měcholupy se nacházejí nedaleko Hostivařské přehrady a lesoparku. V části obce Horní Měcholupy má sídlo 700 firem. Horní Měcholupy jsou čtvrť a katastrální území Prahy. Je zde evidováno 36 ulic a 571 adres. Žije zde 12 462 obyvatel. Horní Měcholupy jsou společně s Hostivaří součástí městské části Praha 15 a jsou sídlem jejího úřadu. Všechny adresy v části obce mají PSČ 109 00.

Historie městské části Horní Měcholupy

Název Měcholupy pravděpodobně vznikl podle lupičů cestovních zavazadel zvaných měchy.

Nejstarší dochované zmínky jsou o osobách, které pocházely z Měcholup, bez rozlišení Horních a Dolních. Roku 1293 je zmiňován Albert z Měcholup (pravděpodobně z tvrze v Dolních Měcholupech) jako kněz u sv. Jiljí, v letech 1309 a 1322–1349 jsou zmiňováni bratři bratři Albert a Mikeš. Horní Měcholupy byly roku 1353 zmiňovány jako Mecholup Minor (Malé Měcholupy), Petrovice se dříve nazývaly Měcholupce. K roku 1567 se vztahuje první doklad o působení kováře v Horních Měcholupech. Roku 1654 patřily Měcholupy k uhříněveskému panství.Tereziánský katastr zmiňuje 6 selských usedlostí, krčmu a kovárnu. Roku 1845 měly Horní Měcholupy 16 domů se 79 obyvateli, roku 1849 kolem 90 obyvatel, kolem roku 1900 již 213 obyvatel ve 27 domech. Roku 1899 byl založen místní sbor dobrovolných hasičů.

Se zavedením obecního zřízení roku 1850 tvořily oboje Měcholupy s Petrovicemi dohromady jednu obec Měcholupy, roku 1867 byly rozděleny na tři samostatné obce (jiné zdroje však uvádějí jako rok osamostatnění Horních Měcholup 1920. Politicky patřily Měcholupy do žižkovského okresu, soudně do říčanského, poštou od roku 1872 do Hostivaře, farou do Čestlic. Roku 1936 byly upraveny hranice s Petrovicemi, roku 1951 s Prahou, po připojení k Praze pak roku 1976 byla oblast budoucího sídliště Hornoměcholupská připojena k Hostivaři, k 1. lednu 1988 naopak připojeno přes 26 hektarů z Hostivaře a opět upraveny hranice s Petrovicemi. Oboje Měcholupy i Petrovice byly k Praze připojeny současně roku 1968 a zachovaly si vlastní MNV (dnes úřady a zastupitelstva městských částí), od 24. listopadu 1990 se Horní Měcholupy staly samosprávnou městskou částí a od 18. listopadu 1994 byla do jejího obvodu připojena i Hostivař a městská část přejmenována na Prahu 15.

Jádrem vesnice byla až do 70. let 20. století oblast mezi dnešními ulicemi Ravennská a Boloňská (severním koncem do této oblasti směřuje dnešní ulice U statku). Dvůr na místě dnešního kulturního centra novogotickým vzhledem připomínal zámeček. Doklady o něm jsou od roku 1862. Při výstavbě sídliště Horní Měcholupy-Petrovice, která byla zahájena roku 1978, selské vesnické jádro prakticky zaniklo, zachovány zůstaly novější řadové rodinné domky. Počet obyvatel vzrostl ze 799 v roce 1980 na 10 124 v roce 1991.

Obec byla původně jen zemědělská. Roku 1938 vznikl u železniční zastávky malý závod na výrobu celuloidových výrobků. Roku 1968 byla v severní části území zprovozněna první část plynárny Měcholupy, jejíž plynojem válcovitého tvaru o objemu 300 tisíc m3, největší suchý plynojem v republice, se na několik desetiletí stal místní dominantou; technologicky byl odstaven roku 1981. Ve východní části vznikly dočasné areály Armabeton a Pozemní stavby Zlín.

Znak Horních Měcholup a jeho symbolika

Pravá polovina znaku respektuje historické symboly bývalých samostatných obcí Hostivař a Horní Měcholupy a vyjadřuje jejich současné spojení. Levá polovina zdůrazňuje souvislost s Prahou. V horním poli pravé poloviny štítu je znamení Hostivaře. Zeď symbolizuje místní tvrz, která dodnes existuje, modrá barva zdi připomíná Hostivařskou přehradu. Růže nad zdí je převzata ze znaku Viléma z Rožmberka (10. března 1535 - 31. srpna 1592), jehož osobou je ve znaku zmíněn nejvýznamnější vlastník Hostivaře: úřad nejvyššího purkrabí pražského, kterému obec patřila od roku 1578 až do poloviny 19. století. Vilém z Rožmberka tento úřad zastával od roku 1570 až do své smrti v roce 1592.

Spodní pole pravé poloviny znaku je znamení Horních Měcholup. Odpovídá pravé polovině štítu znaku bývalé městské části Praha - Horní Měcholupy a je znakem jednoho z držitelů obce, Prokopa Bohuslavova ze staroměstského patricijského rodu Olbramoviců, který Horní Měcholupy koupil roku 1382.

Levá polovina znaku je polovinou znaku hlavního města Prahy.

Horní Měcholupy a doprava

Železniční zastávka železniční zastávka na trati 221 (linky S9 a S29) z Prahy do Strančic a Benešova leží v blízkosti mostu do Dolních Měcholup. Vlak projíždí Měcholupy již od roku 1871.

Až do 70. let 20. století byla centrem vesnice křižovatka v místech dnešního vyústění Holoubkovské ulice do ulice Milánské, kousek jižně od dnešní autobusové zastávky a kulturního centra Na Vartě. Silnice do Hostivaře vedla ve stopě dnešní Lochotínské ulice, silnice do Dolních Měcholup zhruba oblastí dnešní Ravennské ulice směrem k dnešní ulici K Měcholupům, silnice do Petrovic po dnešní Holoubkovské ulici a dále přímým směrem, silnice do Petrovic po dnešní Bolevecké a Edisonově a po přímé spojnici mezi nimi. V sedmdesátých letech již stála v severní části katastrálního území Plynárna Měcholupy. Při výstavbě sídliště Horní Měcholupy-Petrovice, na přelomu 70. a 80. let, byly původní přímé silniční směry zrušeny a zastavěny a nahrazeny novými páteřními ulicemi, které oblast procházejí obloukovitě.

Autobusová doprava byla nejprve zavedena na Černokostelecké silnici přes Dolní Měcholupy. Roku 1930 byla městská linka A prodloužena od centra do Hostivaře. První autobusovou linku přímo přes Horní Měcholupy zavedl roku 1931 velkopopovický podnikatel Vodenka a šlo o linku z Velkých Popovic na náměstí krále Jiřího na Vinohradech. S prodloužením linky A metra do stanice Strašnická byla od 12. července 1987 do sídliště Horní Měcholupy-Petrovice zavedena též rychlejší linka 271.

Autobusová linka 183 zajišťuje spojení do oblasti Severního Města. Dále autobusová linka 240 spojuje sídliště s linkou B Černý Most. V noci přes sídliště jezdí linka 511 z centra přes Jižní Město, k tramvajové konečné Nádraží Hostivař.(zadejte oblast hledání a klíčové slovo pro vyhledávání)

Přidej Firmu Zdarma Praha Horní Měcholupy - TOP firmy

pořadíFirma / objekt v PrazeGroše
2.Pneu G.P.O. - pneuservis Praha Horní Měcholupy2028
3.Petr Wenzel - klimatizace Praha1207
4.Solidaris občanské sdružení457
5.Topspinshop.cz 428
6.Golf Club Hostivař390
7.CORAM Trading Services - velkoobchod pro gastronomii Praha 10 Horní Měcholupy385
8.Hostel Milánská369
9.BAKALÁŘ, studijní a jazykové pobyty, s.r.o. , Horní Měcholupy 359
10.Luboš Lerch , zámečnictví, Praha 10, Horní Měcholupy351

Přidej nabídku práce Horní Měcholupy - pracovní nabídky:

pracovní nabídkafirma
§92Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidelWELCOME GROUP s.r.o.
Všeobecní administrativní pracovníciPRAHA INVESTOR CZ S.R.O.
Všeobecní administrativní pracovníciBohemian International Agency - BIA spol. s r.o.
Pracovník/ce v sociálních službách - přímá péčeDětské centrum Paprsek
Prodavač/prodavačkaZIMBO CZECHIA s.r.o.
Obchodní zástupciMiro Print s.r.o.
Mechanici pro vazbu V1, řezačiMiro Print s.r.o.
Telefonista/TelefonistkaBailex s.r.o.
Ostatní pomocní a nakvalifikovaní pracovníci ve službáchOlga Petrova
ZahradníkJosef Roušal Zahradnické služby


Přidej Zdarma poptávku Poptávky na portálu Praha Na Dlani:


Do 21. března bude celý portál Praha na Dlani probíhat transformací, design, nové funkce, nové formuláře, omluvte případné nestandardní chování serveru. Kulturní kalendář Prahy je intenzivně plněn a především sekce Koncerty v Praze a Divadelní představení Praha jsou denně aktualizovány.

Co je nového?