PrahaNaDlani.cz - Facebook PrahaNaDlani.cz - Twitter

Městská část Praha Hostavice

Praha Na Dlani
Naloguj se a edituj
Login:
Heslo:

Městská část Praha Hostavice - základní informace

Městská část Praha Hostavice znak městské části

Hostavice jsou katastrálním územím Prahy a součást městské části Praha 14. První písemné zprávy pocházejí z roku 1432. Do poloviny 19. století měla obec venkovský zemědělský ráz. V roce 1934 zde koupil velkostatek Tomáš Baťa, který chtěl v okolí vybudovat zahradní město. K Praze byly Hostavice připojeny v roce 1968. V části obce Hostavice je celkem 47 ulic, má zde sídlo celkem 251 firem. Všechny adresy v části obce mají PSČ 198 00.

Na území Hostavic zasahuje chráněný park Klánovice-Čihadla a přírodní památka V Pískovně.

Historie městské části Hostavice

Do katastru Hostavice patří původní obec Hostavice a její čtvrť Jahodnice, která vznikla po roce 1925 jako vilová osada legionářů z 1. světové války jižně od tehdejší vídeňské silnice (Českobrodská). Převládají zde rodinné domy. Sídliště Jahodnice, postavené při západním kraji staré Jahodnice, již patří do katastru Kyje. Hostavice byly připojeny k Praze v roce 1968.

Hostavice - Památky a významné objekty

Hostavický zámeček: Ve třicátých letech 20. století patřil Hostavický zámeček ke Kolmanově velkostatku. V roce 1934 koupila Kolmanův velkostatek (všechny hospodářské budovy, zámek, park a pozemky) firma Tomáše Bati, který zde hodlal podnikat podle vlastního velkorysého projektu. Sám dal vypracovat regulační plán i zastavovací projekt a žádal o povolení parcelace podle vlastních propozic. Podal v nich obraz krásného zahradního města na pláni na Čihadlech s náměstím a spolkovým domem, kavárnou, klubovými místnostmi, lázněmi a tělocvičnou. Obytný soubor měly tvořit buďto dvojdomky, nebo domky ve skupinách, obklopené trávníky a položené do zahrad bez vysokých plotů. Samozřejmostí byla škola a obchodní centrum. V údolí Rokytky byl plánován sportovní stadion a tenisové dvorce. Stát dal ale tehdy na Čihadlech přednost vojenskému cvičišti a Baťa byl nucen od svého záměru ustoupit. Zástavba obce byla na okrajích doplněna novou výstavbou převážně rodinných domků, volně situovaných v zahradách.

Sloupová zvonička v Hostavicích: Na návsi před domem čp. 7 stojí zvonička s jehlancovitou šindelovou stříškou. Trámy po stranách jsou jednoduše vyřezávány. Na zvonku, který v roce 2001 někdo sprostě ukradl, byl reliéf sv. Jana Nepomuckého. Nyní už je opět zvonička opatřena zvonkem. Při opravě zvoničky bylo uvnitř nalezeno pouzdro s letopočtem jejího zřízení, prý pochází z roku 1730.

Hostavice a doprava

Hostavice jsou klidná vesnice v přírodním parku Klánovice - Čihadla; leží na Hostavickém potoce, jenž je rozděluje na dvě části a následně se zleva vlévá do Rokytky. Od Českobrodské silnice se sem jezdí dvěma podjezdy pod železničními tratěmi od Běchovic na nákl. nádr. Malešice a na Libeň, za tím druhým, efektně doplňujícím centrum čtvrti, se nachází autobusové obratiště, kde dnes linka 110 končí - touto se dostanete hlavně na metro B Hloubětín; dnes linku 110 doplňuje midibusová linka 296; také je možné z Hostavic dojít na rozcestí na Českobrodské, kde se nachází zastávka Lomnická nabízející další linky.(zadejte oblast hledání a klíčové slovo pro vyhledávání)

Přidej Firmu Zdarma Praha Hostavice - TOP firmy

pořadíFirma / objekt v PrazeGroše

Přidej nabídku práce Hostavice - pracovní nabídky:

pracovní nabídkafirma
strojník Bobcatu, řidič AvieVladislav Štědrý
SAMOSTATNÝ OBCHODNÍ ZÁSTUPCESíla přírody, v.o.s.
pultový prodejVOICES International s.r.o.


Přidej Zdarma poptávku Poptávky na portálu Praha Na Dlani:


Rozšiřujeme pro Vás sekci Úřady v Praze, data zpracováváme postupně, tudíž výpis by měl být kompletní na konci tohoto měsíce. Firemní katalog rozšiřujeme o nové sekce. Probíhají aktualizace a rozšiřování v sekci Nabídky Práce Praha. Kulturní kalendář Prahy je intenzivně plněn a především sekce Koncerty v Praze a Divadelní představení Praha jsou denně aktualizovány.

Reklama na Praha na Dlani
FreeSAT - nejlevnější satelitní televize v ČR