Městská část Praha Hostavice

Naloguj se a edituj
Login:
Heslo:
Nová Registrace
Ztratil/a jsem Heslo

Městská část Praha Hostavice - základní informace

Městská část Praha Hostavice znak městské části

Hostavice jsou katastrálním územím Prahy a součást městské části Praha 14. První písemné zprávy pocházejí z roku 1432. Do poloviny 19. století měla obec venkovský zemědělský ráz. V roce 1934 zde koupil velkostatek Tomáš Baťa, který chtěl v okolí vybudovat zahradní město. K Praze byly Hostavice připojeny v roce 1968. V části obce Hostavice je celkem 47 ulic, má zde sídlo celkem 251 firem. Všechny adresy v části obce mají PSČ 198 00.

Na území Hostavic zasahuje chráněný park Klánovice-Čihadla a přírodní památka V Pískovně.

Historie městské části Hostavice

Do katastru Hostavice patří původní obec Hostavice a její čtvrť Jahodnice, která vznikla po roce 1925 jako vilová osada legionářů z 1. světové války jižně od tehdejší vídeňské silnice (Českobrodská). Převládají zde rodinné domy. Sídliště Jahodnice, postavené při západním kraji staré Jahodnice, již patří do katastru Kyje. Hostavice byly připojeny k Praze v roce 1968.

Hostavice - Památky a významné objekty

Hostavický zámeček: Ve třicátých letech 20. století patřil Hostavický zámeček ke Kolmanově velkostatku. V roce 1934 koupila Kolmanův velkostatek (všechny hospodářské budovy, zámek, park a pozemky) firma Tomáše Bati, který zde hodlal podnikat podle vlastního velkorysého projektu. Sám dal vypracovat regulační plán i zastavovací projekt a žádal o povolení parcelace podle vlastních propozic. Podal v nich obraz krásného zahradního města na pláni na Čihadlech s náměstím a spolkovým domem, kavárnou, klubovými místnostmi, lázněmi a tělocvičnou. Obytný soubor měly tvořit buďto dvojdomky, nebo domky ve skupinách, obklopené trávníky a položené do zahrad bez vysokých plotů. Samozřejmostí byla škola a obchodní centrum. V údolí Rokytky byl plánován sportovní stadion a tenisové dvorce. Stát dal ale tehdy na Čihadlech přednost vojenskému cvičišti a Baťa byl nucen od svého záměru ustoupit. Zástavba obce byla na okrajích doplněna novou výstavbou převážně rodinných domků, volně situovaných v zahradách.

Sloupová zvonička v Hostavicích: Na návsi před domem čp. 7 stojí zvonička s jehlancovitou šindelovou stříškou. Trámy po stranách jsou jednoduše vyřezávány. Na zvonku, který v roce 2001 někdo sprostě ukradl, byl reliéf sv. Jana Nepomuckého. Nyní už je opět zvonička opatřena zvonkem. Při opravě zvoničky bylo uvnitř nalezeno pouzdro s letopočtem jejího zřízení, prý pochází z roku 1730.

Hostavice a doprava

Hostavice jsou klidná vesnice v přírodním parku Klánovice - Čihadla; leží na Hostavickém potoce, jenž je rozděluje na dvě části a následně se zleva vlévá do Rokytky. Od Českobrodské silnice se sem jezdí dvěma podjezdy pod železničními tratěmi od Běchovic na nákl. nádr. Malešice a na Libeň, za tím druhým, efektně doplňujícím centrum čtvrti, se nachází autobusové obratiště, kde dnes linka 110 končí - touto se dostanete hlavně na metro B Hloubětín; dnes linku 110 doplňuje midibusová linka 296; také je možné z Hostavic dojít na rozcestí na Českobrodské, kde se nachází zastávka Lomnická nabízející další linky.

Copyright © 2012 - 2016 Praha na Dlani - informační portál pro Prahu Košile na míru

Do 21. března bude celý portál Praha na Dlani probíhat transformací, design, nové funkce, nové formuláře, omluvte případné nestandardní chování serveru. Kulturní kalendář Prahy je intenzivně plněn a především sekce Koncerty v Praze a Divadelní představení Praha jsou denně aktualizovány.

Co je nového?