Městská část Praha Kamýk

Naloguj se a edituj
Login:
Heslo:
Nová Registrace
Ztratil/a jsem Heslo

Městská část Praha Kamýk - základní informace

Městská část Praha Kamýk znak městské části

Kamýk je katastrálním územím v Praze, které bylo vytvořeno v roce 1988 rozhodnutím Národního výboru hl. města Prahy na úkor dosavadních katastrálních území Modřany a Lhotka v rámci městského obvodu Praha 4. Dnes je k. ú. Kamýk součástí území městské části Praha 12. Název je odvozen z názvu kopce a lesa, u něhož se čtvrť nachází. V části obce Kamýk je celkem 54 ulic, má zde sídlo celkem 3448 firem. Adresy v části obce mají PSČ v rozsahu 140 00 až 143 00.

Historie městské části Kamýk

Území Kamýka zahrnuje především celé sídliště Lhotka, sídliště Libuš a dále část sídliště Modřany a několik malých vilových oblastí. Zasahují sem i části Kamýckého a Lhoteckého lesa.

Sídliště Lhotka: Sídliště Lhotka je větší pražské sídliště postavené v 70. a 80. letech 20. století. Nachází se na jih od sídliště Novodvorská.

Na území Lhotky je několik základních škol – např. Zárubova, Filosofská (s rozšířenou výukou jazyků), Jílovská (s rozšířenou výukou přírodovědných předmětů a informatiky) a Písnická, v jejíž budově je též osmileté i čtyřleté gymnázium. Jsou zde i dvě mateřské školky: Alšovy sady a Mateřská školka Oáza (v ulici Písnická).

Sídliště Libuš: Sídliště Libuš je menší pražské sídliště z 80. let 20. století. Je umístěno jižně od sídliště Lhotka a západně od vlastní Libuše.

Lesopark Kamýk

Lesopark Kamýk je tvořen smíšeným lesem, který byl původně součástí rozsáhlých lesů na jihu Prahy. V současnosti se jedná o unikátní lesnatou enklávu, vklíněnou mezi pražská sídliště. Kamýkem prochází naučná stezka „Neleníme v zeleni“, která je vlastně tělocvičnou v přírodě doplněnou o informační tabule.

Kamýk a Doprava

V městské části Praha 12 jezdí v současné době:

  • tramvaje č. 3, 17, noční 52;
  • autobusy č. 117, 139, 150, 157, 165, 173, 182, 189, 197, 198, 205, 215, 253, 341, 342, noční 504, 510;
  • vlaky - zastávka Modřany (vlaková trať 210 od Vraného nad Vltavou)

Sport a volný čas v městské části Kamýk

Počátky rozvoje sportu a tělovýchovy na území dnešní městské části Praha 12 jsou spojovány se vznikem „Tělocvičné jednoty Sokol Modřany“ v roce 1898. Dalším důležitým datem v této oblasti bylo v roce 1923 slavnostní otevření sokolovny, prvního samostatného tělovýchovného zařízení na území Modřan, které slouží tělovýchově dodnes. Velkou sportovní tradici mají v Modřanech fotbal, tenis, národní házená a vodácký sport.

V současné době je převážná část organizovaných sportovních aktivit soustředěna do areálů základních škol, ve kterých jsou vybudována poměrně kvalitní sportovní zařízení. Školská sportovní zařízení jsou využívána v odpoledních hodinách sportovními kroužky dětí škol a ve večerních hodinách sportovními oddíly, jak pro dospělé, tak pro děti. Řada základních škol také nabízí možnost pronajmutí školních tělocvičen a hřišť ve volných hodinách pro veřejnost.

Sportovní a volnočasové vyžití nabízí v městské části Praha 12 i tělovýchovné jednoty a jiné sportovní a volnočasové spolky a organizace. V současné době jsou těmito organizacemi nabízeny tyto sportovní aktivity: aerobic, baseball a softball, basketbal, florbal, fotbal, gymnastika, házená, horolezectví, jachting, jezdectví, jóga, kanoistika, kolečkové rychlobruslení, plavání, sebeobrana, stolní tenis, tenis a volejbal.

Mnoho organizací nabízí i volnočasové aktivity, zaměřené na umění (kresba, malba, keramika, tanec apod.), ale i vzdělávací aktivity (jazykové kurzy, počítačové kurzy apod.). Sportovní i volnočasové aktivity jsou nabízeny široké veřejnosti a jsou určeny pro děti i dospělé. Každoročně je v měsíci září pořádán městskou částí Praha 12 Veletrh sociálních služeb a volnočasových aktivit, na kterém se prezentují organizace, nabízející volnočasové a sportovní aktivity v Praze 12.

V Praze 12 je možné nalézt mnoho soukromých sportovních a relaxačních zařízení, které provozují podnikatelské subjekty. V těchto zařízeních je možné navštívit posilovny, sauny, solné jeskyně, solária apod.

Výjimečné zážitky nabízí i nově vybudovaný Freestyle park Modřany, který se nachází na břehu řeky Vltava (ulice Vltavanů). V tomto areálu se nachází hřiště na beach volejbal, freestyle BMX park apod.

Možnosti sportovního vyžití v Praze 12 významně doplňuje síť cyklostezek a přírodní park Modřanská rokle. Oblíbenými místy pro vycházky a sport jsou i lesopark Kamýk, Komořanské polesí, chráněná přírodní rezervace Šance či Cholupická bažantnice.

Od roku 2006 je otevřen veřejný oddechový a sportovní areál VOSA, který nabízí široké veřejnosti možnost sportovního vyžití. Vstup do areálu je zdarma a návštěvníci si mohou u správce areálu vypůjčit některá sportovní náčiní a potřeby. V areálu VOSA mohou návštěvníci využívat dvě víceúčelová sportoviště, dětské hřiště a přírodní amfiteátr.(zadejte oblast hledání a klíčové slovo pro vyhledávání)

Přidej Firmu Zdarma Praha Kamýk - TOP firmy

pořadíFirma / objekt v PrazeGroše
2.Miroslav Vrána - Zlatnictví a Hodinářství- Kamýk405
3.Ivet - veterinární klinika-nemocnice387
4.Zámečníctví a svařování hliníku - Kovo Dvořák - Praha 4 Kamýk380
5.Sklenářství Pudil, s.r.o - Kamýk379
6.Markéta Hašková 368
7.VYSKOČIL JOSEF366
8.PERUN - sušené ovoce a suché plody366
9.OPTIK Studio, s.r.o. Kamýk353
10.MŠ Oáza Praha 12 348

Přidej nabídku práce Kamýk - pracovní nabídky:

pracovní nabídkafirma
Uklízeč/kaPolicejní akademie České republiky v Praze
Rehabilitační pracovníkSociální služby městské části Praha 12
Zdravotní sestraSociální služby městské části Praha 12
Administrativní pracovníciMixdeal, s.r.o.
§92STEMARK s.r.o.
§92STEMARK s.r.o.
Pokladní v maloobchodní prodejněNORMA, k.s.
§92STEMARK s.r.o.
§92 Uklízeči a pomocníci v ubytovacích zařízeníchEuroZone CZ s.r.o.
§92 Uklízeči a pomocníci v ubytovacích zařízeníchRuská družstvo


Přidej Zdarma poptávku Poptávky na portálu Praha Na Dlani:


Copyright © 2012 - 2016 Praha na Dlani - informační portál pro Prahu Košile na míru

Do 21. března bude celý portál Praha na Dlani probíhat transformací, design, nové funkce, nové formuláře, omluvte případné nestandardní chování serveru. Kulturní kalendář Prahy je intenzivně plněn a především sekce Koncerty v Praze a Divadelní představení Praha jsou denně aktualizovány.

Co je nového?