Městská část Praha Kobylisy

Naloguj se a edituj
Login:
Heslo:
Nová Registrace
Ztratil/a jsem Heslo

Městská část Praha Kobylisy - základní informace

Městská část Praha Kobylisy znak městské části

Kobylisy jsou čtvrť na severu Prahy (MČ Praha 8), sousedící s Libní (J), Ďáblicemi (S), Střížkovem (V) a Čimicemi (Z). Východní část je tvořena panelovým sídlištěm (zhruba 10 000 obyvatel), západní část rodinnými domky. Na severu je Ďáblický háj, pokrývající kopec Ládví o nadmořské výšce cca 360 m. V části obce Kobylisy je celkem 120 ulic, má zde sídlo celkem 2606 firem. Kobylisy mají PSČ 18200.

Historie městské části Kobylisy

Nejstarší osídlení dokládají nálezy hrazené osady z období mladšího eneolitu, pohřebiště z pozdního eneolitu, stop zemědělské činnosti z doby bronzové. Z dob stěhování národů se zachovaly hroby.

V 18. století bylo území dnešních Kobylis odlesněno, v období kolem roku 1841 byly Kobylisy malá obec, obklopená sady, poli a pastvinami, jak dokládají katastrální mapy. Čimický háj byl vysázen uměle a evidován jako lesní pozemek. V Kobylisích se v 19. století a na počátku 20. století těžil a zpracovával písek, nacházela se zde i cihelna. Připomínky této činnosti se dnes dají najít v toponymech: ulice Na pecích (v letech 1906–1925 V cihelně), Na přesypu, Na pískovně (Bohnice, zastávky autobusu Pískovna (dnes Čimický háj), Písečná.

Kobylisy - Památky a významné objekty

  • Památník osvobození Prahy sovětskou armádou: Žulový hranolovitý památník označuje jednu z hlavních tras, po které 9. května 1945 vstoupila na území hlavního města Prahy Sovětská armáda. Památník byl postaven 23. února 1948.
  • Kobyliská zatáčka: 27. května 1942 se v Kobyliské zatáčce uskutečnil atentát na Reinharda Heydricha – hlavní cíl Operace Anthropoid (samotné místo atentátu leží v katastrálním území Libeň nedaleko od hranic obou čtvrtí).
  • Kobyliská střelnice: Místo hromadných poprav českých lidí za Druhé světové války.

Kobylisy a Doprava

V roce 2004 byly dokončeny stanice metra „Kobylisy“ (podle návrhu Anny Martínkové) a „Ládví“. Čtvrtí prochází autobusové i tramvajové linky. Na území čtvrti se nachází tramvajová vozovna a stejnojmenná konečná tramvají Vozovna Kobylisy.

Kultura a služby v části Kobylisy

V Klapkově ulici se nachází Divadlo Karla Hackera – Jiskra, v blízkosti metra Ládví je multikino Ládví. U Základní školy Hovorčovická je umístěna plastika Inspirace, jejímž autorem je sochař Jan Hána. V jižním cípu Čimického háje, blízko stejnojmenné autobusové zastávky, stojí pomník Rudé armády. Druhý stojí u Kobyliského hřbitova, kam byl přemístěn z centra Prahy, Na rohu Střelničné ulice a Náhorní stojí Dům bible. V Burešově a Klapkově ulici má pobočky Městská knihovna v Praze. V Klapkově ulici také sídlí nakladatelství Portál.

V katastru Kobylis najdeme 5 základních škol, 2 základní umělecké školy, česko-ruské gymnázium, obchodní akademii, střední odborné učiliště a střední odborné školy. Ze zdravotnických zařízení zde najdeme četné ordinace a polikliniku. Komplexy obchodů se nacházejí především v Kulturním domě Ládví, protějším obchodním domě ve Střelničné ulici a v obchodním centru Sokolniky, postaveném v 70. letech. Volnočasové vyžití především dětí zajišťuje Dům dětí a mládeže Spirála a Salesiánské středisko mládeže. V Mirovické ulici se nachází domov pro seniory.(zadejte oblast hledání a klíčové slovo pro vyhledávání)

Přidej Firmu Zdarma Praha Kobylisy - TOP firmy

pořadíFirma / objekt v PrazeGroše
2.VYROBIL MNĚ PAN LÉČITEL 1640
3.Koupaliště Na Stírce - Praha Kobylisy1218
4.Vladimír Mašek, Praha 8, Kobylisy855
5.A. V. E. Pension Kliská - Kobylisy549
6.FK Admira Praha - Fotbalový klub513
7.knihkupectví Portal - Praha Kobylisy482
8.Šaty Go Home.cz457
9.PREVENT Dental Care, s.r.o. 448
10.REKREACE DĚTÍ417

Přidej nabídku práce Kobylisy - pracovní nabídky:

pracovní nabídkafirma
Prodavač sportovního vybaveníMandarin Internet Shopping s.r.o.
Prodavači dětské obuviSvobodná chůze, s.r.o.
Učitel odborných předmětů střední školyTRIVIS - Střední škola veřejnoprávní a Vyšší odborná škola prevence kriminality a krizového řízení Praha, s.r.o.
Učitel odborných předmětů vyšší školyTRIVIS - Střední škola veřejnoprávní a Vyšší odborná škola prevence kriminality a krizového řízení Praha, s.r.o.
51203 Pomocní kuchařiBa Thao Nguyen
Prodavač potravinářského zbožíZeman maso-uzeniny, a.s.
Vedoucí prodejnyLevné potraviny s.r.o.
Učitel všeobecně vzdělávacích předmětů na střední školeTRIVIS - Střední škola veřejnoprávní a Vyšší odborná škola prevence kriminality a krizového řízení Praha, s.r.o.
Prodavač/ka - pokladníLevné potraviny s.r.o.
Učitel odborných předmětů střední školyTRIVIS - Střední škola veřejnoprávní a Vyšší odborná škola prevence kriminality a krizového řízení Praha, s.r.o.


Přidej Zdarma poptávku Poptávky na portálu Praha Na Dlani:


Copyright © 2012 - 2016 Praha na Dlani - informační portál pro Prahu Košile na míru

Do 21. března bude celý portál Praha na Dlani probíhat transformací, design, nové funkce, nové formuláře, omluvte případné nestandardní chování serveru. Kulturní kalendář Prahy je intenzivně plněn a především sekce Koncerty v Praze a Divadelní představení Praha jsou denně aktualizovány.

Co je nového?