Městská část Praha Motol

Naloguj se a edituj
Login:
Heslo:
Nová Registrace
Ztratil/a jsem Heslo

Městská část Praha Motol - základní informace

Městská část Praha Motol znak městské části

Motol je čtvrť v Praze, nacházející se v údolí Motolského potoka na západě města. Administrativně spadá pod Prahu 5. Sousední čtvrtě jsou: Petřiny, Bílá Hora, Řepy, Jihozápadní Město, Košíře a Smíchov. V části obce Motol je celkem 28 ulic, má zde sídlo celkem 489 firem.

V Motole se nenachází, na rozdíl od jiných pražských čtvrtí, sídliště, nebo nějaká rozsáhlejší bytová zástavba. Kolem původní vesnice tak zůstaly louky, na nichž postupně vyrostla vozovna, hotel Golf, motolská nemocnice a malé sídliště Na Homolce, které je ovšem od Motola samotného poměrně daleko. Právě výše zmíněná nemocnice spolu s nedalekým krematoriem je pro celou čtvrť nejvýznamnější. Poblíž krematoria se nachází přírodní památka Kalvárie v Motole.

Na Motolském potoku byla také zřízena soustava rybníků, některé z nich slouží v zimě k bruslení a v létě ke koupání. V areálu tramvajové vozovny byla také zřízena střední škola a učiliště.

Historie městské části Motol

Vznik Motola se datuje někam do středověku. V 17. století částečně i zde probíhala Bitva na Bílé hoře, přešly tudy bojující armády. K Praze byla tehdy vesnice připojena roku 1922 při vzniku Velké Prahy, jako její okrajová část. V roce 1938 sem byla zavedena tramvajová doprava a vybudována vozovna, po válce nárůst dopravy si vynutil modernizaci Plzeňské ulice a její pozdější přemostění tangenciální komunikací Na Vidouli - Vypich.

Za německé okupace byl na svahu pod Vypichem postaven vojenský lazaret s rozsáhlými přízemními pavilony, které až do 60. let využívala fakultní nemocnice, ustavená po roce 1945. Ta byla na konci let osmdesátých rozšířena do dnešní podoby.

Památky a významné objekty Motoli

Kaple sv. Kříže: Kaple má zvláštní historii. Na tomto místě byl původně hustý les, a když došlo k válce o rakouské dědictví ve 40. letech 18. století, bojoval zde manžel Marie Terezie, římský císař František I. Štěpán Lotrinský. Tehdy, 6. srpna 1742, jistý uherský voják štípal dříví v háji u Motola a nalezl v dubovém špalku na místě nynější kaple zarostlý křížek se dvěma příčkami a s tělem Spasitelovým. Dřevo i se zarostlým křížkem přinesl do tábora Františku Štěpánovi. Ten vzal neobvyklou památku s sebou a často ji ukazoval osobám u dvora. Další osud křížku neznáme, ale existují dvě rytiny pražského mědirytce M. Stelzla, který tuto událost zaznamenal. Když císařovna Marie Terezie přijela roku 1743 do Prahy ke korunovaci na českou královnu, ráda si prohlížela místa kolem Hradčan, kde tábořila armáda jejího chotě. A při té příležitosti položila na místě nálezu křížku základní kámen ke kapli Nalezení sv. Kříže. Při další návštěvě Prahy, 25. srpna 1754, přijela císařovna se svým chotěm a celým dvorem na vysvěcení. Obřad svěcení vykonal arcibiskup pražský hrabě Manderscheid. Poté císařští manželé navštívili kostel Panny Marie na Bílé hoře a břevnovský klášter, kde byla pro vznešené hosty připravena skvělá hostina. Roku 1761 věnovala císařovna kapli kapitál 300 zlatých, aby v ní libocký farář sloužil tři mše – první 3. května, v den nalezení sv. Kříže, druhou 14. září v den povýšení sv. Kříže a třetí v den výročí posvěcení kaple 25. srpna. Již roku 1784 však byla kaple zrušena a zpustla.

Ve zuboženém stavu ji shledal v roce 1891 jeden pražský duchovní a společně s majitelem nedalekého velkostatku V Háji Františkem Zelenkou stavbu nechali opravit za 600 zlatých. Dne 25. srpna 1892 byla znovu vysvěcena s povinností celebrovat tři mše za rok, které vedl stodůlecký farář. František Josef I. nechal vydržovat kapli z pokladny fondu rytířů řádu Marie Terezie částkou 300 zlatých, tak aby se z úroku kapitálu konaly mše.

Kostel se bohužel často stával terčem vandalů. Ještě v 80. a 90. letech 20. století byl kompletně opraven, ale barokní lavice zmizely a brána zdobená hlavičkou rokokového andělíčka byla nahrazena neodpovídajícími vraty. Dnes spadá pod farnost stodůleckou a občas se zde konají mše.

Motol a Doprava

Motol je důležitý dopravní uzel pro přiléhající čtvrtě, jako jsou Řepy a Jihozápadní město. Spoje autobusové kopírují ty silniční, linky autobusů vedou po čtyřproudých silnicích do okolních čtvrtí, do starého Motola jezdí ale minimum spojů. V současnosti budované prodloužení trasy metra A z Dejvické ukončuje linku ve stanici Motol. Varianta prodloužení do Řep (s odbočkou na Zličín) a dále k letišti Ruzyně je odloženo na neurčito z důvodu finanční nákladnosti. Spojení s letištěm by měla obstarat nové prodloužení tramvajové trati, případně vlak.

Motol - Sport a rekreace

Park Košíře - Motol je místním centrem rekreace a sportu. Území je protkáno hustou sítí cest vhodných jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Parkem prochází žlutě značená turistická stezka ze Stodůlek do Košíř v délce 3 km. V parku je možné provozovat též turistické výlety na koních s výchozím centrem v usedlosti Bulovka.

Koupání v letních měsících je možné na veřejném koupališti na prostředním rybníce v Motole. Houbařská sezona začíná na jaře a končí až v listopadu. Milovníci hub se mohou těšit na četné nálezy. Rostou zde hojně např. hřib pravý, babka, hřib kovář a koloděj, hřib královský, dubový, klouzek modřínový, muchomůrka růžová, holubinky, kozák, křemenáč, pečárka, bedla jedlá a další. Upozorňujeme rovněž na hojný výskyt smrtelně jedovaté muchomůrky hlízovité v bílé i zelené formě.

Milovníci golfu mají v západní části parku k dispozici devítijamkové hřiště s klubovnou v areálu Na Hliníku.

Tenis a minigolf lze hrát ve sportovním areálu VŠ v ulici Nad Hliníkem. Zde je také umístěn camping pro autoturistiku.

V zimních měsících zde návštěvníci najdou ideální podmínky pro běh na lyžích a dobré podmínky pro bruslení na rybnících v Motole, Jinonicích a Butovicích.(zadejte oblast hledání a klíčové slovo pro vyhledávání)

Přidej Firmu Zdarma Praha Motol - TOP firmy

pořadíFirma / objekt v PrazeGroše
2.Fakultní nemocnice v Motole989
3.Nemocnice Na Homolce518
4. POHŘEBNÍ ÚSTAV HL.M.PRAHY - Krematorium Motol 511
5.BAZÉN HOMOLKA spol. s r.o.458
6.MUDr. Vladislav Chmelík 406
7.Robert Pleštil392
8.Speciální MŠ Sluníčko, Praha 5 , Motol381
9.MŠ U Krtečka Praha 5 366
10.Helppes - Centrum výcviku psů pro postižené o.s.302

Přidej nabídku práce Motol - pracovní nabídky:

pracovní nabídkafirma
Sekundární lékař oddělení stereotaktické a radiační neurochirurgieNemocnice Na Homolce
VŠEOBECNÁ SESTRA PERIOPERAČNÍ PÉČE NA ODD. NEUROCHIRURGIENemocnice Na Homolce
POKLADNÍ (prodavač/ka, číšník/servírka)Nemocnice Na Homolce
Úklid - prac. PrahaFORCORP GROUP spol. s r.o.
ASISTENT/KA SEKRETARIÁTU ODD. CÉVNÍ CHIRURGIENemocnice Na Homolce
Lékaři bez atestace (kromě oborů praktického lékařství)Fakultní nemocnice v Motole
SEKUNDÁRNÍ LÉKÁŘ/-KA CHIRURG pro oddělení kardiochirurgieNemocnice Na Homolce
VŠEOBECNÁ SESTRA NA ODD. KARDIOLOGIE – JEDNOTKA INTERMEDIÁLNÍ PÉČENemocnice Na Homolce
Topenář – instalatérNemocnice Na Homolce
VŠEOBECNÁ SESTRA PERIOPERAČNÍ PÉČE NA ODD. CHIRURGIE (ortopedie, urologie, hrudní chirurgie a chirurgie)Nemocnice Na Homolce


Přidej Zdarma poptávku Poptávky na portálu Praha Na Dlani:


Copyright © 2012 - 2016 Praha na Dlani - informační portál pro Prahu Košile na míru

Do 21. března bude celý portál Praha na Dlani probíhat transformací, design, nové funkce, nové formuláře, omluvte případné nestandardní chování serveru. Kulturní kalendář Prahy je intenzivně plněn a především sekce Koncerty v Praze a Divadelní představení Praha jsou denně aktualizovány.

Co je nového?