Městská část Praha Podolí

Naloguj se a edituj
Login:
Heslo:
Nová Registrace
Ztratil/a jsem Heslo

Městská část Praha Podolí - základní informace

Městská část Praha Podolí znak městské části

Podolí je katastrální území v Praze. Je zde evidováno 76 ulic a 1147 adres. Žije zde 13 913 obyvatel, má zde sídlo 2319 firem. Podolí je malá městská čtvrť nacházející se na pravém břehu Vltavy. Na jihu sousedí s Braníkem, na severu se nachází Vyšehrad (viz snímek, který je pořízen z vyšehradské vyhlídkové terasy), na levém břehu Vltavy na západě se nachází Smíchov, na východě pak na kopci místní čtvrť Pankrác, která spadá pod Nusle.

Historie Podolí

Prostor dnešní městské části Praha 4 byl již od mladší doby kamenné vyhledávaným místem k osídlení. První Slované se objevili v Pražské kotlině zřejmě v 6. století, postupovali územím Prahy od severu, a tak dnešní Prahu 4 nejspíše osídlili v 7. až 8. století. Příhodné podmínky zapříčinily vznik dosti početného okruhu osad. Mnohé současné obce, zejména obce nacházející se v blízkosti vodních toků, vznikly právě v této době. Nejedno z lokálních osídlení ovšem později zaniklo. Některá z nich, jako Psáry nebo osadu - latinsky zapsanou jménem Sredum, se dodnes nepodařilo spolehlivě lokalizovat. Většina původně malých osad však přežila četné války i jinou nepřízeň osudu a stala se zárodky, místními centry dnešního osídlení městské části.

Znak Podolí

Městská část Praha 4 používala zpočátku historický znak Nuslí, které se jako jediné z někdejších obcí na území dnešní Prahy 4 dočkaly roku 1898 povýšení na město. O přípravě tvorby nového znaku, který by vyjadřoval symboliku celé městské části, rozhodla Obvodní rada 21. října 1997. Z výběrového řízení vyšla vítězně kombinace návrhů Marka Králíka, která byla pak heraldicky zpracována Janem Dvořákem.

Znak městské části Praha 4 tvoří čtvrcený štít, jehož první pole je modré, druhé a třetí stříbrné (bílé) a čtvrté zelené. Uprostřed je štítek s malým znakem hlavního města Prahy. Znak zdobí stříbrná (bílá), takzvaná zděná koruna, charakteristický prvek městských znaků.

Památky a významné objekty v Podolí

Podolská vodárna: významná technologická stavba zajišťující dodávku vody mnoha domácnostem v Praze (původně určená pro výrobu pitné vody pocházející přímo z řeky Vltavy).

Plavecký stadion: místo vhodné jak pro aktivní sport i pro rekreaci Pražanů Ústav pro péči o matku a dítě - renomovaná nemocnice s porodnicí (na obrázku úplně vlevo těsně pod Vyšehradem)

Veslařský ostrov: místo vhodné pro sportovní aktivity provozované na Vltavě, zejména pro veslování, rychlostní kanoistiku a jachting.

Podolský přístav: malý říční přístav pro sportovní plavidla.

Dvorce: mimo sportovní účely (tenisové dvorce) též přestupní stanice mezi tramvají a autobusy, již po mnoho desítek let zde končí autobusové linky číslo 118 a 124 (jezdící odtud východním směrem přes Budějovické náměstí do Michle).

Žluté lázně: říční plovárna naproti tenisovým dvorcům v části Dvorce.

Císařská louka: velký ostrov na protějším břehu řeky Vltavy spadající pod městskou část Smíchov.

Kavčí hory: velký areál České televize nacházející se na kopci nad řekou přímo nad Plaveckým stadionem, převážná většina tohoto televizního areálu se nachází přímo na území Podolí, zbytek pak v Nuslích.

Podolí a Doprava

Páteřní tramvajová trať je vedená po pravém břehu Vltavy od Vyšehradu směrem do Braníka. Kdysi tudy vedla i trolejbusová linka z pražské Pankráce až na Václavské náměstí. Ve stanici Podolí-Dvorce mají svoji konečnou stanici také autobusové linky číslo 118 a 124.(zadejte oblast hledání a klíčové slovo pro vyhledávání)

Přidej Firmu Zdarma Praha Podolí - TOP firmy

pořadíFirma / objekt v PrazeGroše
2.Žluté lázně - Piknik v Praze u řeky667
3.CK, CICALA - agenzia viaggi , Podolí659
4.Pohřební služba HELFI537
5.VodaPlynTopení 527
6.Čalounictví Stanislav Olmr430
7.Penzion Vila Barbora - Podolí396
8.ACC.PENSION ARCADIA RETRO PRAG393
9.Hotel INOS - Podolí377
10.Autoškola ABM Praha 4 Podolí - Martin Kačinetz369

Přidej nabídku práce Podolí - pracovní nabídky:

pracovní nabídkafirma
Specialista ZÁKAZNICKÉ PODPORY - BACK OFFICE Maďarsky - Česky/ Slovensky s AngličtinouLázně Luhačovice, a.s.
Prodavač/ka v traficeMarcela Adámková
Hlídač parkovišťDISPO Družstvo invalidů
Pokladník a prodavač vstupenek na krytém bazénuČeská unie sportu
obchodní referentJAMI PRAHA, s.r.o.
Malíř pokojů. Lakýrník.Pražský partner s.r.o.
ADMINISTRÁTOR - ZUBNÍ ORDINACEMAXIMUS DENT s.r.o.
vyučená/ý kuchař/kaŠkola Kavčí Hory - Mateřská škola, Základní škola a Střední odborná škola služeb
Lékař stomatolog (zubní lékař)Ludana s.r.o.
Pokladník a prodavač vstupenek na krytém bazénuČeská unie sportu


Přidej Zdarma poptávku Poptávky na portálu Praha Na Dlani:


Do 21. března bude celý portál Praha na Dlani probíhat transformací, design, nové funkce, nové formuláře, omluvte případné nestandardní chování serveru. Kulturní kalendář Prahy je intenzivně plněn a především sekce Koncerty v Praze a Divadelní představení Praha jsou denně aktualizovány.

Co je nového?