Městská část Praha Ruzyně

Naloguj se a edituj
Login:
Heslo:
Nová Registrace
Ztratil/a jsem Heslo

Městská část Praha Ruzyně - základní informace

Městská část Praha Ruzyně znak městské části

Ruzyně je katastrální území a čtvrť hlavního města Prahy, součást městské části, městského obvodu a správního obvodu Praha 6. Před připojením k Praze roku 1960 byla samostatnou obcí. K roku 993 zaznamenán tvar „Ruzen“, 1262 - „Ruzin“, 1785 - „Russině“. Původně "Ruzenj" = "Ruznův dvůr„ od osobního jména “Ruzen„ s významem “zarmoucený".

V části obce Ruzyně je celkem 85 ulic, má zde sídlo 1128 firem. Sousedícími městskými částmi jsou: Přední Kopanina, Liboc, Břevnov, Řepy a Zličín.

Historie městské části Ruzyně

Ruzyně (Ruzyň, Ruzíň, Ruzeň, Rusín) náležela ve středověku břevnovskému klášteru a ve zprávě z roku 1406 je zmiňována tamější tvrz a dvůr s trojím poplužím. V husitských dobách byla zabavena Pražany, kteří ji roku 1429 postoupili purkrabským statkům a v purkrabském majetku zůstala nepřetržitě do konce 18. století. V 19. století měl zdejší velkostatek výměru 400 ha. V r.1900 byla Ruzyně s 1142 obyvateli (z toho 4 Němci) a cukrovarem vsí smíchovského okresu. V polovině třicátých let 20. století začala výstavba letiště, které bylo zprovozněno v dubnu 1937.

Do roku 1960 byla Ruzyně samostatnou obcí. K Praze byla Ruzyně s téměř 5700 obyvateli připojena 1. července 1960 současně s Čimicemi a současně se změnou šestnáctiobvodového členění Prahy na desetiobvodové. Ruzyně se tehdy stala součástí nového obvodu Praha 6 a v roce 1990 součástí městské části Praha 6.

Na území Ruzyně se nachází Bílá hora, kde se 8. listopadu roku 1620 odehrála část Bitvy na Bílé hoře.

Ruzyně - Památky a významné objekty

Mezinárodní Letiště Praha-Ruzyně (nyní Letiště Václava Havla Praha): Je mezinárodní veřejné civilní letiště umístěné na severozápadním okraji Prahy. Jedná se o největší letiště v Česku a jedno z největších ve střední a východní Evropě. Letiště Praha odbavilo v roce 2008 12,63 milionů cestujících. Cestující mají k dispozici nabídku 50 leteckých společností spojujících Prahu přímou linkou se 125 destinacemi po celém světě. Letiště je určeno pro mezinárodní i vnitrostátní, pravidelný i nepravidelný letecký provoz.

Věznice Ruzyně: Staré Ruzyni vévodí objekt Ruzyňské věznice – nepřehlédnutelná je především jeho typická strážní věž. Věznice vznikla v roce 1935 přestavbou bývalého cukrovaru. V roce 1950 byla ve věznici dostavěna hlavní šestipodlažní budova, jíž byl dokončen komplex objektů kolem vězeňského dvora.

Ruzyňská věznice je známa, mimo jiné, i tím, že zde v dobách komunistické totality byly vězněny některé významné české osobnosti, např. Václav Havel a mnozí další disidenti a odpůrci dřívějšího režimu.

Sport v Ruzyni

Pokud si na Praze 6 chcete jít zahrát tenis, basketbal, fotbal, volejbal, florbal nebo třeba chodit pravidelně cvičit s dětmi, je Tělovýchovná jednota Ruzyně to správné místo. Mezi naše další aktivity patří také turistický oddíl, lezecká stěna, posilovna nebo ubytovna, kde v přímé blízkosti všech našich sportovišť ubytujeme až 65 osob. Samozřejmostí je dostatek parkovacích míst, restaurace s vždy příjemnou obsluhou a naladěným sportovním přenosem v televizi.

Copyright © 2012 - 2016 Praha na Dlani - informační portál pro Prahu Košile na míru

Do 21. března bude celý portál Praha na Dlani probíhat transformací, design, nové funkce, nové formuláře, omluvte případné nestandardní chování serveru. Kulturní kalendář Prahy je intenzivně plněn a především sekce Koncerty v Praze a Divadelní představení Praha jsou denně aktualizovány.

Co je nového?