Městská část Praha Štěrboholy

Naloguj se a edituj
Login:
Heslo:
Nová Registrace
Ztratil/a jsem Heslo

Městská část Praha Štěrboholy - základní informace

Městská část Praha Štěrboholy znak městské části

Praha-Štěrboholy je městská část Prahy o rozloze 296,93 ha, tvořená celým katastrálním územím Štěrboholy. Leží na území městského obvodu Praha 10. Přenesenou působnost státní správy zde vykonává městská část Praha 15 v rámci stejnojmenného správního obvodu. V části obce Štěrboholy je celkem 39 ulic, má zde sídlo 395 firem. Sousedními městskými částmi jsou: Malešice, Kyje, Hostavice, Dolní Počernice, Dubeč, Dolní Měcholupy a Hostivař.

Historie městské části Šterboholy

Poprvé se Štěrboholy připomínají již roku 1371 jako arcibiskupský statek, který byl příslušenstvím obce Kyjské. Štěrboholy se staly známé za sedmileté války – 6. května 1757. Ten den proběhla bitva u Štěrbohol (v cizojazyčných zdrojích označovaná jako bitva u Prahy), v níž Fridrich II. Veliký rozdrtil rakouská vojska Karla Alexandra Lotrinského. V bitvě padl vynikající pruský maršál Kurt Krištof Schwerin – Fridrich to okomentoval poznámkou, že jeho smrtí povadly vavříny vítězství, poněvadž takhle zaplatil za vítězství až příliš velkou cenu.

Štěrbohole odvozeno ze slov „Štěrba- štěrbina-holá“ snad „Štěrby – holé“ a to veliké bahnité louže a lokáče, kterých tu bylo mnoho-půda mokrá – nic nerodila – holá a neplodná. Tak vzniklo nynější ŚTĚRBOHOLY. Dříve se říkalo a psalo Štěrbohole a v Štěrboholích, nyní ve Štěrboholech.

Šterboholy - Občanská vybavenost a sport

V roce 2006 se zde otevřel víceúčelový sportovní areál. Jeho součástí je hřiště s umělou trávou třetí generace a dva tenisové kurty. Největší dominanta sportovního areálu je víceúčelová hala. Na západní okraj území Štěrbohol zasahuje hostivařsko-malešická průmyslová zóna.V blízkosti obchodního centra Europark vznikly v roce 2007 i bytové domy.

V roce 2007 byl ve Štěrboholech otevřen sportovní areál se svou největší dominantou, víceúčelovou halou. Jeho součástí je také hřiště s umělým trávníkem třetí generace a dva tenisové kurty.

Roku 2008 začaly vycházet Štěrboholské listy, jež informují o dění v městské části, o práci zastupitelstva, stavební komise, komise životního prostředí i komise pro kulturní a občanské záležitosti. Je zde také prostor pro různé spolky a sdružení. Okénko má i základní a mateřská škola, klub seniorů či mateřské centrum Klubiště.

Na západ od obytné části mezi Štěrboholskou radiálou a Černokosteleckou ulicí leží od konce 90. let 20. století velké nákupní centrum Europark s hypermarkety (OBI, Interspar, Asko nábytek). V listopadu 2007 bylo v jeho těsné blízkosti otevřeno velké outletové centrum na severovýchod od silniční křižovatky Průmyslové a Štěrboholské radiály.

Ve Štěrboholech je několik autosalonů. Je zde i klub seniorů a policie či bowling klub Štěrboholy. Funguje tady i několik obchodů a služeb jako například prodej záclon, dekoračních látek a bytového textilu, reklamní agentura, cihelna, kadeřnictví, prodej podlah a další.

Mateřské centrum KLUBIŠTĚ bylo založeno v dubnu 2006 jako občanské sdružení s hlavním cílem vytvořit ve Štěrboholích prostor pro setkávání rodin s dětmi. Sedm zakládajících maminek se rozhodlo přispět svými silami k vytvoření přátelského prostředí, ve kterém děti, jejich rodiče i ostatní členové rodiny najdou příležitost k aktivnímu trávení času s nejmenšími dětmi, k navázání nových přátelství, sdělování nápadů a podnětů pro svoji rodinu.

Šterboholy a Doprava

Štěrboholy jsou malá čtvrť. Leží mezi dvěma výpadovkami – na Kutnou Horu (Černokostelecká ulice) a na Kolín (Českobrodská ulice). Díky tomu je v obci poměrně klid a staví se zde mnoho rodinných domků.

Obytná část Štěrbohol je obsluhována jednou autobusovou linkou (163) od stanice metra Depo Hostivař. Závody, které se nachází v západní části této městské části, jsou obsluhovány dalšími autobusovými linkami z Depa Hostivař i z jižního a severního směru. Železniční spojení chybí, do většiny závodů ale vedou vlečky od nádraží Hostivař. Jezdí zde i nově zřízená linka EUROPARK č. 263.

Automobilové spojení Štěrbohol s ostatními částmi Prahy je velmi dobré. Oblast je napojena na hlavní pražské silniční tahy - především Jižní spojkou a Průmyslovým polookruhem (Průmyslová ulice). Na území Štěrbohol se také nachází křížení těchto dvou významných silnic - jedna z největších pražských křižovatek (Černokostelecká, Kutnohorská, Průmyslová, Jižní spojka, Štěrboholská radiála).

Copyright © 2012 - 2016 Praha na Dlani - informační portál pro Prahu Košile na míru

Do 21. března bude celý portál Praha na Dlani probíhat transformací, design, nové funkce, nové formuláře, omluvte případné nestandardní chování serveru. Kulturní kalendář Prahy je intenzivně plněn a především sekce Koncerty v Praze a Divadelní představení Praha jsou denně aktualizovány.

Co je nového?