Městská část Praha Stodůlky

Naloguj se a edituj
Login:
Heslo:
Nová Registrace
Ztratil/a jsem Heslo

Městská část Praha Stodůlky - základní informace

Městská část Praha Stodůlky znak městské části

Stodůlky jsou katastrální území na západě Prahy, zahrnující historickou obec Stodůlky a množství nových čtvrtí, sídlištních i vilových. Jejich území je přibližně shodné s územím městské části Praha 13, sídlištní části Stodůlek tvoří Jihozápadní Město. Rozloha Stodůlek je 963,01 ha.

Menší část území na jihozápadě katastrálního území Stodůlky (vymezená ulicí Jeremiášova, Radouňova a zhruba údolím Dalejského potoka) náleží k městské části Praha-Řeporyje. Do této řeporyjské části Stodůlek patří nejen nejsevernější část souvislé zástavby Řeporyj, ale i skanzen středověké vesnice Řepora (nazývaný též Tuležim) a obchodní centrum jižně od Jeremiášovy ulice (Makro, Mountfield, Delvita).

V části obce Stodůlky je celkem 162 ulic, má sídlo 7296 firem. Sousedními městskými částmi jsou: Motol, Jinonice, Holyně, Řeporyje, Třebonice, Zličín a Řepy.

Historie městské části Stodůlky

První písemná zmínka o Stodůlkách pochází z roku 1159, v roce 1292 je poprvé připomínán původní románský kostel sv. Jakuba Staršího. V roce 1429 se staly Stodůlky majetkem purkrabství Pražského hradu. Samostatná obec vznikla v roce 1849, zařazena byla do politického okresu Smíchov.

Koncem 19. a začátkem 20. století dochází k rozvoji vilové zástavby a tím pádem ke vzniku nových částí obce (Lužiny, Stodůlecké Háje, Kopanina, Nová kolonie, Vidoule, Malá Ohrada). Přesto si Stodůlky až do 60. let 20. stol. udržely charakter zemědělské obce.

1. července 1974 Stodůlky přestaly být obcí v okrese Praha-západ a byly připojeny k Praze 5. Místní národní výbor ale zůstal v obci zachován.

Stodůlky - Významné stavby a památky

Novogotický kostel svatého Jakuba Většího - najdeme v Kovářově ulici ve starých Stodůlkách a je jednou z dominant čtvrti. Stojí od roku 1903 na místě původního románského kostela.

Kaple Nalezení svatého Kříže - stojí na severním okraji Stodůlek, u železniční trati východně od viaduktu přes Jeremiášovu ulici. Barokní stavba pochází z let 1743 až 1754.

Radnice Prahy 13 - stojí od roku 2003 na Slunečním náměstí (u stanice Hůrka). Je to moderní, kruhová stavba s atriem.

Výškové budovy na Slunečním náměstí - první byla dokončena v roce 2004 a je dnes nejvyšší obytnou budovou v Praze. V jeho sousedství je postavena další výšková budova obdobné výšky.

Občanská vybavenost ve Stodůlkách

Na katastru Stodůlek najdeme 12 základních škol, zvláštní školu, gymnázium a obchodní akademii. Zdravotnictví zajišťují 2 polikliniky (v Hostinského ulici ve Stodůlkách a v Seydlerově ulici v Nových Butovicích). Svá oddělení mají ve čtvrti místní i republikoví policisté. V Hábově ulici, v Archeologické a na Slunečním náměstí jsou pošty. Tamtéž je také budova nové radnice Prahy 13. Možnosti nákupu jsou opravdu velmi široké, na Stodůlkách najdeme 5 hypermarketů a velký počet samoobsluh (u každé stanice metra).

Stodůlky a Doprava

Páteří městské hromadné dopravy je metro, vybudované zde v 80. a 90. letech. Na stodůleckém katastrálním území má stanice Nové Butovice, Hůrka, Lužiny, Luka a Stodůlky. Stanice Hůrka, Lužiny a Luka jsou povrchové, trasa metra je zejména v sídlišti Lužiny uložena velmi mělce. Mezi stanicemi Hůrka a Lužiny přemosťuje Nepomucký rybník velmi fotogenický most, který se stal jednou z nových stodůleckých dominant. Mezi důležité autobusové linky (2009) patří linka 130 (Na Knížecí-Sídliště Stodůlky), 174 (Dejvická-Velká Ohrada), 179 (Letiště Ruzyně-Nové Butovice) a 225 ve trase se stejnými konečnými zastávkami. S linkou 174 se do budoucna počítá jako s metrobusem. U stanice metra Nové Butovice je terminál příměstských i dálkových autobusových linek směrem na Beroun a Plzeň.(zadejte oblast hledání a klíčové slovo pro vyhledávání)

Přidej Firmu Zdarma Praha Stodůlky - TOP firmy

pořadíFirma / objekt v PrazeGroše
2.Manych Vladimír - malíř707
3.DAN - sklopné postele678
4.PETRÁŇ MAREK594
5.Zámečnictví Steinbach, Praha 5, Stodůlky499
6.Top Work spol. s.r.o.425
7.PŘEROST A ŠVORC AUTO-autosalón Škoda Praha Stodůlky424
8.AUTOCENTRUM DUBA, s.r.o.-autosalón Praha 5408
9.Ivyshop - prodej baterií a nabíječek Praha 5 - Stodůlky407
10.MŠ Pastelka, Praha 406

Přidej nabídku práce Stodůlky - pracovní nabídky:

pracovní nabídkafirma
Prodavač/ka - maso, uzeniny, lahůdky - PRAHA STODŮLKYPMU CZ, a.s.
Senior Specialista lidských zdrojů pro projekty v HR Data ManagementuSAP Services s.r.o.
Pracovník v obchodním odděleníTIHA spol. s. r. o.
Všeobecní administrativní pracovníci / RecepčníBEMETT, a.s.
Pomocní kuchařiPatriot Invest, a.s.
Senior DeveloperConcur (Czech) s.r.o.
zástupce/kyně vedoucího maloobchodní prodejnyKOBERCE BRENO, spol. s r.o.
Inženýr elektronikNoliac Systems s.r.o.
Tiskař - strojník tiskárenských strojůGRAFOTECHNA Plus s.r.o.
Pokladní v maloobchodní prodejněNORMA, k.s.


Přidej Zdarma poptávku Poptávky na portálu Praha Na Dlani:


Copyright © 2012 - 2016 Praha na Dlani - informační portál pro Prahu Košile na míru

Do 21. března bude celý portál Praha na Dlani probíhat transformací, design, nové funkce, nové formuláře, omluvte případné nestandardní chování serveru. Kulturní kalendář Prahy je intenzivně plněn a především sekce Koncerty v Praze a Divadelní představení Praha jsou denně aktualizovány.

Co je nového?