Městská část Praha Točná

Naloguj se a edituj
Login:
Heslo:
Nová Registrace
Ztratil/a jsem Heslo

Městská část Praha Točná - základní informace

Městská část Praha Točná znak městské části

Točná je pražská vesnice a katastrální území, která spadá do městské části Praha 12. Leží jihozápadně od Cholupic a severozápadně od obce Dolní Břežany. Je zde evidováno 31 ulic a 413 adres. Žije zde 679 obyvatel, má sídlo 84 firem. Sousedními městskými částmi jsou: Zbraslav, Cholupice a Komořany.

V severní části území Točné, v lokalitě zvané Nouzov, se nachází sportovní letiště Točná. Jako letiště pro bezmotorové sportovní létání bylo otevřeno 31. března 1946.

Území Točné protíná mezi osadou a letištěm východozápadním směrem stavba Pražského okruhu, který se na území Točné (severně od vesnice) zanořuje do Komořanského tunelu. Z významných osobností bydlel na Točné např. Jiří Kodet. Točná má i svůj vlastní fotbalový klub TJ Točná.

Historie městské části Točná

Při zavedení obecního zřízení roku 1850 se Točná stala součástí politické obce Komořany; ke komořanskému statku patřila již od dob, kdy Komořany patřily zbraslavskému klášteru. Po druhé světové válce se však Točná od Komořan oddělila a stala se samostatnou obcí. V té době k území Točné patřila i část souvislé zástavby Komořan: MNV Modřany již od roku 1947 usiloval o převedení tohoto území z obce Točná do Modřan. Roku 1960 byla obec Točná připojena k obci Cholupice. Roku 1974 byla celá obec Cholupice připojena k hlavnímu městu Praze. Roku 1976 byl v Cholupicích zrušen místní národní výbor a obě vsi připadly pod přímou působnost MNV v Modřanech, na jehož působnost navazuje dnešní městská část Praha 12. Pozůstatkem po někdejším umístění místního národního výboru v Točné je ulice K výboru, pojmenovaná roku 1974.

Točná a Sport

Hřiště klubu LETSPLAY.CZ se nachází na území bývalé vojenské základny protivzdušné obrany vojsk v oblasti Nouzov, v katastrálním území Praha 12 (dříve Praha 4) nedaleko letiště Točná. Hřiště díky své poloze nabízí ideální terén, který dává možnost prožívat zuřivé paintballové souboje nejen v povrchovém porostu, ale i v podzemních bunkrech!

Příroda v části Točná

V okolí Točné je přírodní rezervace, která je velmi cenným biotopem. Přírodní rezervace Šance je převážně dubový les na proterozoických břidlicích, vyvinutý v několika podobách, v závislosti na substrátu a exponovanosti stanoviště. Bylinné patro je většinou velice chudé, omezené na něco přes dvacet druhů bylin vyskytujících se v porostech s velmi nízkou pokryvností...

Copyright © 2012 - 2016 Praha na Dlani - informační portál pro Prahu Košile na míru

Do 21. března bude celý portál Praha na Dlani probíhat transformací, design, nové funkce, nové formuláře, omluvte případné nestandardní chování serveru. Kulturní kalendář Prahy je intenzivně plněn a především sekce Koncerty v Praze a Divadelní představení Praha jsou denně aktualizovány.

Co je nového?