Městská část Praha Újezd nad Lesy

Naloguj se a edituj
Login:
Heslo:
Nová Registrace
Ztratil/a jsem Heslo

Městská část Praha Újezd nad Lesy - základní informace

Městská část Praha Újezd nad Lesy znak městské části

Újezd nad Lesy je katastrální území u východní hranice hlavního města Prahy, které je zároveň územím městské části Praha 21. Městská část vznikla 24. listopadu 1990 a až do 31. prosince 2001 měla oficiální název Praha-Újezd nad Lesy. V části obce Újezd nad Lesy je celkem 135 ulic, má zde sídlo 891 firem. Sousedními městskými částmi jsou: Klánovice, Běchovice a Koloděje.

Historie městské části Újezd nad Lesy

Obec Oujezd je poprvé zmiňována ve 14. století, kdy patřila do majetku zderazského kláštera. Ještě ve stejném století jej koupil držitel nedalekých Koloděj, člen pražského měšťanského rodu Rotlevů. Na začátku 15. století přešel do vlastnictví Doroty a Alžběty z Waldsteinu. Po bitvě na Bílé hoře koupil celý kraj od Kostelce nad Černými Lesy až po Oujezd kníže Karel Lichtenstein.

Samostatná obec Újezd vzniká 14. srpna 1921. Ve stejném roce se od něj odpojují Koloděje, naopak se k němu připojuje osada Blatov (se třemi rybníky – Chobotem, Slavětínem a Nohavičkou). Ve 20. a 30. letech 20. století zesiluje příliv nových obyvatel. Podél státní silnice z Prahy do Kolína roste množství rodinných domů, probíhá výstavba kanalizace, chodníků, koupaliště nebo hasičské zbrojnice. Do roku 1938 byla postavena Masarykova škola, obecní dům, knihovna, pošta a četnická stanice. Je zde bohatý společenský a kulturní život včetně dvou divadelních souborů.

1. července 1974 byl Újezd společně s Běchovicemi, Klánovicemi a Koloději přičleněn k hlavnímu městu a stal se součástí obvodu Praha 9. V osmdesátých letech bylo vystavěno na konci obce směrem ke Kolínu panelové sídliště a tak se velmi významně změnil počet obyvatel. Význam Újezdu nad Lesy postupně rostl s úpravami územního členění Prahy v letech 1990, 1994 a 2001. 1. července 2001 byl vytvořen samostatný správní obvod Praha 21, který vykonává přenesenou působnost státní správy pro Klánovice, Běchovice a Koloděje. 1. ledna 2002 došlo k přejmenování městské části Praha-Újezd nad Lesy na současný název Praha 21.

Copyright © 2012 - 2016 Praha na Dlani - informační portál pro Prahu Košile na míru

Do 21. března bude celý portál Praha na Dlani probíhat transformací, design, nové funkce, nové formuláře, omluvte případné nestandardní chování serveru. Kulturní kalendář Prahy je intenzivně plněn a především sekce Koncerty v Praze a Divadelní představení Praha jsou denně aktualizovány.

Co je nového?