Městská část Praha Vysočany

Naloguj se a edituj
Login:
Heslo:
Nová Registrace
Ztratil/a jsem Heslo

Městská část Praha Vysočany - základní informace

Městská část Praha Vysočany znak městské části

Vysočany, v letech 1902–1922 město a poté část Prahy, jsou jednou ze čtvrtí a katastrálním územím v městské části a obvodu Prahy 9 (spolu s Prosekem, Střížkovem, Hloubětínem, Hrdlořezy a částí Libně). Pouze malá část Vysočan, sportovní areál a zahrádkářská kolonie Na Balkáně, patří k Praze 3. Do Vysočan patří: rozsáhlá průmyslová oblast podél ulic Kolbenovy a Poděbradské • obytná oblast kolem východní části Sokolovské ulice • za železniční tratí ve svahu severně směrem k Proseku průmyslová a vilová oblast Na Klíčově, pojmenovaná pole někdejší usedlosti Klíčov • nádraží Praha-Vysočany na turnovské a čelákovické dráze a Praha-Libeň na kolínské • jižně od nádraží Praha-Libeň průmyslová a administrativní zóna kolem ulic K Žižkovu a Pod Šancemi a obytná oblast Pod Balkánem kolem Vysočanského náměstí a přilehlé části Spojovací ulice.

V části obce Vysočany je celkem 85 ulic, má zde sídlo 3264 firem. Sousedními městskými částmi jsou: Prosek, Letňany, Kbely, Hloubětín, Hrdlořezy, Žižkov a Libeň.

Historie městské části Vysočany

Název je patrně odvozen od charakteristiky obyvatelstva - tj. od lidí žijících na vysokém místě.

V roce 1902 byly dekretem Františka Josefa I. povýšeny na město s právem užívat městský znak. V roce 1911 byla postavena budova vysočanské radnice. V roce 1922 se Vysočany staly součástí tzv. Velké Prahy, v roce 1923 se staly správním centrem nového obvodu Praha IX, do nějž patřily ještě Prosek a Hloubětín. Vymezení obvodu Praha 9 zůstalo v zásadě shodné i při správních reformách v letech 1949 a 1960, podobné vymezení a sídlo ve Vysočanech má od roku 1990 dnešní městská část Praha 9.

Vysočany byly z velké části průmyslovou čtvrtí, nacházelo se zde několik továren ČKD i dalších podniků. Od 90. let 20. století je zdejší průmysl v postupném útlumu.

Dne 25. března 1945, koncem 2. světové války byly Vysočany částečně poničeny spojeneckým náletem na Prahu.

Copyright © 2012 - 2016 Praha na Dlani - informační portál pro Prahu Košile na míru

Do 21. března bude celý portál Praha na Dlani probíhat transformací, design, nové funkce, nové formuláře, omluvte případné nestandardní chování serveru. Kulturní kalendář Prahy je intenzivně plněn a především sekce Koncerty v Praze a Divadelní představení Praha jsou denně aktualizovány.

Co je nového?