Městská část Praha Zbraslav

Naloguj se a edituj
Login:
Heslo:
Nová Registrace
Ztratil/a jsem Heslo

Městská část Praha Zbraslav - základní informace

Městská část Praha Zbraslav znak městské části

Zbraslav je městská čtvrť a katastrální území na jihu Prahy, bývalé město. Téměř celé území čtvrti se rozkládá mezi levým břehem Vltavy a pravým břehem Berounky, malá část (tzv. Závist) však zasahuje i na pravý břeh Vltavy, kde je i nádraží Praha-Zbraslav. Rozloha katastrálního území je 7,8209 km2 a tvoří většinu území městské části Praha-Zbraslav. Zbraslav vznikla sloučením obcí Zbraslav, Záběhlice a Žabovřesky. Mimo zástavby těchto tří obcí zde dále existují osady Báně, Strnady a výše zmíněná Závist. U silnice na Baně poblíž odbočky na Lipence je vybudováno Sídliště Zbraslav.

Praha-Zbraslav je od roku 1990 městská část tvořená katastrálními územími Zbraslav a Lahovice. Rozloha celé městské části je 984,86 ha. Městská část je součástí městského obvodu Praha 5. Rozšířenou přenesenou působnost pro ni vykonává sousední městská část Praha 16 (Radotín) v rámci stejnojmenného správního obvodu.

V části obce Zbraslav je celkem 122 ulic, má zde sídlo 1351 firem. Sousedními městskými částmi jsou: Lipence, Radotín, Lahovice, Komořany a Točná.

Historie městské části Zbraslav

Poprvé je Zbraslavi písemně zmíněna roku 1115 jako majetek kláštera v Kladrubech. Král Václav II. ve Zbraslavi založil cisterciácký klášter Zbraslav (zakládací listina 10. srpna 1292, stavba ukončena v roce 1296). Zbraslavská kronika na začátku 14. století popisovala Zbraslav jako rybářskou vesničku. Někdy před rokem 1653 byla Zbraslav povýšena na městys. Klášter byl zrušen v roce 1785.

U Zbraslavi se do roku 1829 Berounka vlévala do Vltavy, po velké vodě se však její řečiště přesunulo severně k Lahovicím. Jako lékař zde za první republiky pracoval Vladislav Vančura, jako učitel počátkem 90. let Michal Viewegh, který své zkušenosti zachytil v knize Výchova dívek v Čechách.

Od roku 1967 byla Zbraslav samostatným městem, které bylo roku 1974 připojeno k Praze. Od roku 1990 tvoří Zbraslav spolu se sousedními Lahovicemi městskou část Praha-Zbraslav.

V zámku na Zbraslavi jsou přístupné sbírky asijského umění Národní galerie v Praze.

Zbraslav - Památky a turistické zajímavosti

Na severozápadní straně náměstí upoutá budova pivovaru, která patří k areálu zbraslavského zámku. Původně barokní stavba byla po roce 1920 přestavěna do současné podoby arch. D. Jurkovičem a až do roku 1950 se tu vařilo pivo. Pokud máte čas, máte možnost navštívit zámecký park, zbraslavský zámek, který je národní kulturní památkou s bohatou historií, je veřejnosti nepřístupný.

Zbraslavskému náměstí dominuje velký žulový balvan, který je součástí pomníku padlým v první a druhé světové válce. Kámen, vážící více než pět tun, byl v roce 1921 vyloven z Vltavy u Kamýku a po řece dopraven na Zbraslav.

Náměstí opustíme ve směru hlavní ulice okolo restaurace Škoda lásky, kde pamětní deska připomíná zbraslavského rodáka Jaromíra Vejvodu a první ulicí vpravo zabočíme k vrchu Havlín. Ulice nese jméno spisovatele Vladislava Vančury a na jejím konci najdeme nejen jeho pomník, ale také vilu, kterou si Vančura nechal postavit ve stylu „courbisierivské" architektury v roce 1926. Vystoupáme po schodech a vydáme se dlážděnou cestou vlevo lesíkem vzhůru. Abychom si lesa ještě chvíli užili, odbočíme téměř pod vrcholem doprava na úzkou cestičku, a ta nás dovede ke Karlovu stánku, zděnému, kdysi vyhlídkovému pavilonu, který byl vystavěn na konci 19. století na místě, kde se podle legendy zastavil Karel IV., když se jel poklonit hrobu své matky do zbraslavského kláštera. Podél třešňového sadu dojdeme až ke hřbitovu s kostelem sv. Havla, doloženým již v roce 1115. Součástí hřbitova je ve své době architektonicky ojedinělý urnový háj.

Projdeme-li hřbitovem nebo podél jeho plotu sadem, narazíme na úzkou cestičku, která nás zavede do ulic pod Havlínem. Půjdeme-li ještě kousek pod sadem a pak odbočíme do ulice Matjuchinova, dostaneme se na jejím konci k zajímavé stavbě Husova sboru, jehož věž s hodinami je výraznou dominantou horní části Zbraslavi. Za kostelem odbočíme doleva hlavní ulici Elišky Přemyslovny a sejdeme po ní z kopečka až k pomníku Jana Husa z roku 1935. Zde přejdeme a vydáme se po chodníku dolů k centru. Po pravé ruce mineme jeden z nejstarších obytných domů na Zbraslavi - chalupu s mansardovou střechou z 2. poloviny 18. století. Vpravo uličkou U Klubovny pak sejdeme dolů ke kapličce v ulici Žitavského, do které odbočíme doleva a u křižovatky před zbraslavským mostem si můžeme prohlédnou památkově chráněnou vilu Planá růže, vystavěnou ve stylu historizující architektury konce 19. století. Dále projdeme okolo další z památkově významných staveb - secesní Ottovy vily a odbočíme do ulice K přístavišti, která nás dovede do nábřežní ulice U Malé řeky. Na jejím konci pak na prostranství před divadlem Jana Kašky a Městským domem upoutá další z významných zbraslavských domů - vila Růže s rozlehlou zahradou je ukázkou moderní architektury počátku 20. století. Ulicí Opata Konráda se vrátíme zpět na Zbraslavské náměstí a v některé z množství okolních restaurací se můžeme občerstvit a příjemně tak zakončit svůj výlet na Zbraslav.

Občanská vybavenost Zbraslavi a sport

Zbraslav vznikla sloučením obcí Zbraslav, Záběhlice a Žabovřesky. Mimo zástavby těchto tří obcí zde dále existují osady Báně, Strnady a výše zmíněná Závist. U silnice na Baně poblíž odbočky na Lipence je vybudováno Sídliště Zbraslav.

Na Zbraslavi působí řada neziskových organizací, sportovních oddílů, ochotnické divadlo, hudební škola a veřejná knihovna. Každoročně se zde pořádá Jízda historických vozidel Zbraslav-Jíloviště, festival malých dechových hudeb Vejvodova Zbraslav, jízda historických kol Jíloviště-Zbraslav, Slavnosti Elišky Přemyslovny, závod horských kol Zbraslavská osma a množství dalších kulturně-společenských akcí.

Pro svou polohu na pokraji brdských lesů bývá městská část vhodným výchozím místem k pěším i cyklistickým výletům.

Zbraslav a Doprava

Zbraslav je dostupná městskou hromadnou dopravou, železnicí a v létě také dopravou lodní.

Autem využíváme silnici č. 4 a č. 102. Městskou hromadnou dopravou ze Smíchovského nádraží linky čísla 129, 241, 243, 314 (Bojanovice), 318 (Řitka), 338 (Hradištko), 361 (Nový Knín), 390 (Neveklov), z Jižního města (Radotín) 165.(zadejte oblast hledání a klíčové slovo pro vyhledávání)

Přidej Firmu Zdarma Praha Zbraslav - TOP firmy

pořadíFirma / objekt v PrazeGroše
2.CykloSport Šiška , Zbraslav419
3.Pavel Beneš 419
4.Hotel LTC Praha372
5.Hoopmania.cz , Zbraslav367
6.FIALOVÁ LENKA Ing.346
7.Balneo Gloria Plus, s.r.o.337
8.BBkurzy - Mgr. Barbora Haupenthal , Zbraslav336
9.VLASÁK PETR321
10.David Vlk , Zbraslav315

Přidej nabídku práce Zbraslav - pracovní nabídky:

pracovní nabídkafirma
kalkulant/kaSVĚT OKEN s.r.o.
Montéři plastových oken, dveří a doplňkového sortimentuSVĚT OKEN s.r.o.
Zaměřovací a servisní techniciSVĚT OKEN s.r.o.
§92Pomocný dělník v oblasti výstavby budovDratostav s.r.o.
Mechanici a opraváři nákladních automobilůPRAMART s.r.o.
ZKUŠENOST V ZUBNÍ ORDINACIFILIP REAL a.s.
Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidelGTA CZ s.r.o.
zaměřovací a servisní techniciBOHEMIA OKNO a.s.
KalkulantiBOHEMIA OKNO a.s.
Učitelé v oblasti předškolní výchovySoukromá mateřská škola OPUS , obecně prospěšná společnost s možností označení "o.p.s."


Přidej Zdarma poptávku Poptávky na portálu Praha Na Dlani:


Do 21. března bude celý portál Praha na Dlani probíhat transformací, design, nové funkce, nové formuláře, omluvte případné nestandardní chování serveru. Kulturní kalendář Prahy je intenzivně plněn a především sekce Koncerty v Praze a Divadelní představení Praha jsou denně aktualizovány.

Co je nového?