PRINCIP NEURČITOSTI SÉRIE VÝSTAV PRO DESFOURSKÝ PALÁC DENNĚ / Desfourský palác Všední dny 16:00–22:00, so-ne 14:00–22:00 V den zahájení a v den zakončení do 24:00
Kurátor: Nina Moravcová
Vystavující autoři: Dana Bartoníčková, Jana Bernartová, Filip Cenek, Magdaléna Kašparová, Alena Kotzmannová, Markéta Othová, Lucia Papčová, Janek Rous
Naše touhy rostou. Někdy se je daří naplňovat. Náš životní prostor se ale spíš zmenšuje. Na pozadí vlastních povinností vnímáme ubíhající dny, týdny, měsíce i měnící se roční období pouze periferně. Tempo se stále zrychluje. Přestože se snažíme vytyčit si jasný horizont, ke kterému směřujeme, pod tíhou okolností často paběrkujeme ode dne ke dni a ztrácíme směr. Při pohledu zpátky vnímáme prožitý čas jako neurčitý tok, z něhož se vynořují vzpomínky – obrazy, tóny, záblesky světla…
Kurátoři: Libor Novotný a Tomáš Knoflíček
Vystavující autoři: Martin Dašek, Petra Doležalová, Marek Franz, Filip Nádvorník, Lukáš Kováčik, Vojtěch Kovařík, Martin Kubica, Jiří Kuděla, František Lozinski, o.p.s. (František Kowolowski, Petr Lysáček, Jiří Surůvka), Šárka Mikesková, Michaela Rožnovská, Helmut Smits, Petr Švolba
Werner Heisenberg publikoval svoji teorii neurčitosti v roce 1927. V roce 1933 získal Nobelovu cenu za fyziku. Teorie popisuje nemožnost zjistit stav elementárních částic. Údajně platí, že čím více víme o jednom z parametrů dané částice, tím méně toho víme o druhém. „Kdykoli budeme pozorovat něco kvantově-mechanického, staneme se dvěma různými kopiemi sebe samých. Je tu kopie, která dostala jednu odpověď, a zároveň kopie, která dostala jinou odpověď. To znamená, že existuje obrovský počet dalších kopií nás samých, jež vidí trochu jinak věci, které se dějí ve vesmíru.“
Kurátor: Radek Váňa
Vystavující autoři: Adéla Babanová, Joep Hinssen, Rosanne Jonkhout, Kaweh Modiri, Tomáš Svoboda, Joris Verleg
Vše zastřešující témata jsou často jen záminkou pro shromáždění velkého množství uměleckých děl. Když ale „princip neurčitosti“ vyjmeme z hájemství kvantové fyziky, jeho premisa se dá s nadsázkou vyložit asi takto: čím víc toho víme, čím detailnější jsou naše informace, tím těžší je dobrat se pochopení celku, předpovědění budoucího vývoje i pochopení výchozí situace. V téhle podobě se mi princip neurčitosti zdá jako dobrá metafora nebo popis světa kolem nás i naší situace v něm. Víme všechno, a ničemu nerozumíme. Chaos, zmatek a únava z neustálého hledání souvislostí.
Kurátor: Ondřej Horák
Vystavující autoři: Mira Gáberová (SK), Veronika Leová (VIE), Alexandra Yordanova (BUL), Petr Philippov (RU), Ondřej Brody (CZ/VE), Anna Radeva (SK), Kristofer Paetau (FIN), Hiep Duong Chi (VIE), Ruta Putramentante (LIT), Larysa Gladysh (UK), Isrohan Alvarez (MEX), Sujana Villafane – Bohac (VEN)
Smyslem projektu je aktivně propojit výtvarné umělce s cizinci žijícími na našem území.
Naší snahou je v omezeném čase (během jednoho roku) spojit cizince žijící v ČR se zástupci české umělecké scény, kteří pocházejí ze zahraničí (narodili se tam nebo tam vyrůstali) a zajistit podmínky pro vznik společného díla/projektu. Cílem je vzájemná spolupráce a společný (umělecký) výstup. Účast na projektu – jak ze strany organizátorů, tak umělců – je veskrze dobrovolná, tedy bez nároku na finanční ohodnocení.
Muzeum hlavního města Prahy otevírá 30. dubna 2014 novou stálou expozici v suterénu Petřínské rozhledny „Petřín, místo vycházek, rozhledů i dolování“. Stálá expozice umožní návštěvníkovi vytvořit si představu o proměnách vrchu Petřín v minulých stoletích. Historii vrchu Petřín i rozhledny přiblíží dobové fotografie,
vstupné: místo: Petřínská rozhlednatermíny: 30.4. - 1.1.Muzeum hlavního města Prahy otevře veřejnosti 2. dubna 2016 novou stálou expozici „Mysterium věže“ ve Staroměstské mostecké věži. Stálá expozice bude věnována především samotné věži jakožto nejstarší, nejcennější a nejzachovalejší části Karlova mostu. Otevřením expozice ve Staroměstské mostecké věži se pomyslně
vstupné: místo: Staroměstská mostecká věžtermíny: 2.4. - 1.1.Muzeum hlavního města Prahy připravilo u příležitosti oslav 700. výročí narození Karla IV. unikátní expozici, která panovníka představí jako ambiciózního stavitele a urbanistu. Jde o první etapu nově budované expozice, jež se veřejnosti otevře 13. prosince v domě U Zlatého prstenu v Týnské ulici 6 na Starém Městě.
vstupné: místo: Dům U Zlatého prstenutermíny: 13.12. - 31.12.Muzeum hlavního města Prahy pro Vás k výročním letům zakončeným číslem 8 připravilo výstavu „Praha 1848 – 1918“. Přijďte s námi oslavit 100. výročí vzniku Československa!
vstupné: 150 Kčmísto: Hlavní budova muzeatermíny: 13.6. - 24.2.Udělejte si výlet do Zámeckého areálu Ctěnice, kde na Vás kromě stálých expozic Muzea hlavního města Prahy bude nyní nově čekat výstava Broučků architekta Zdeňka Podhůrského.
vstupné: 50-100místo: Zámecký areál Ctěnicetermíny: 23.10. - 3.3.Udělejte si výlet do Zámeckého areálu Ctěnice, kde na Vás kromě stálých expozic Muzea hlavního města Prahy bude nyní nově čekat výstava Broučků architekta Zdeňka Podhůrského.
vstupné: 50-100místo: Zámecký areál Ctěnicetermíny: 23.10. - 3.3.Zimní měsíce budou v Galerii Tančící dům ve znamení Vánoc. Nová výstava je věnovaná zimě a vánočním svátkům, jak je známe ze 70. a 80. let se všemi zvyky i nešvary. Unikátní výstava s názvem Retro zima za socíku navazuje na úspěšnou výstavu Retro 70. a 80. let. Téměř 1 300 vystavených předmětů jsou dochované originály
vstupné: 60,- až 190,-místo: Galerie Tančící důům termíny: 14.11. - 3.3.Netradičně pojatá výstava, která vypráví příběh kapely – bývalých studentů a žáků Jedličkova ústavu.
vstupné: 60-150místo: Dům U Zlatého prstenutermíny: 12.12. - 23.3.Průřez fotografickou tvorbou autora, který použitím neobyčejného světla a kompozice posouval fotografii za hranici popisu reality.
vstupné: 0 – 70 Kčmísto: Leica Gallery Praguetermíny: 11.1. - 3.3.Projděte se s autory výstavy „Praha 1848-1918“ místy, kterými putovali „muži 28. října“!
vstupné: 60 Kčmísto: Hlavní budova muzeatermíny: 21.2.