Městská část Praha Kamýk
Obyvatel: 19.611 (31. 12. 2015)
Rozloha: 2,54 km²
Připojení k Praze: 1922
Autor: Praha na Dlani
16.ledna 2020
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
sdílej:

Kamýk je katastrálním územím v Praze, které bylo vytvořeno v roce 1988 rozhodnutím Národního výboru hl. města Prahy na úkor dosavadních katastrálních území Modřany a Lhotka v rámci městského obvodu Praha 4. Dnes je k. ú. Kamýk součástí území městské části Praha 12. Název je odvozen z názvu kopce a lesa, u něhož se čtvrť nachází. V části obce Kamýk je celkem 54 ulic, má zde sídlo celkem 3448 firem. Adresy v části obce mají PSČ v rozsahu 140 00 až 143 00.

Historie městské části Kamýk

Území Kamýka zahrnuje především celé sídliště Lhotka, sídliště Libuš a dále část sídliště Modřany a několik malých vilových oblastí. Zasahují sem i části Kamýckého a Lhoteckého lesa.

Sídliště Lhotka: Sídliště Lhotka je větší pražské sídliště postavené v 70. a 80. letech 20. století. Nachází se na jih od sídliště Novodvorská.

Na území Lhotky je několik základních škol – např. Zárubova, Filosofská (s rozšířenou výukou jazyků), Jílovská (s rozšířenou výukou přírodovědných předmětů a informatiky) a Písnická, v jejíž budově je též osmileté i čtyřleté gymnázium. Jsou zde i dvě mateřské školky: Alšovy sady a Mateřská školka Oáza (v ulici Písnická).

Sídliště Libuš: Sídliště Libuš je menší pražské sídliště z 80. let 20. století. Je umístěno jižně od sídliště Lhotka a západně od vlastní Libuše.

Lesopark Kamýk

Lesopark Kamýk je tvořen smíšeným lesem, který byl původně součástí rozsáhlých lesů na jihu Prahy. V současnosti se jedná o unikátní lesnatou enklávu, vklíněnou mezi pražská sídliště. Kamýkem prochází naučná stezka „Neleníme v zeleni“, která je vlastně tělocvičnou v přírodě doplněnou o informační tabule.

Kamýk a Doprava

V městské části Praha 12 jezdí v současné době:

 • tramvaje č. 3, 17, noční 52;
 • autobusy č. 117, 139, 150, 157, 165, 173, 182, 189, 197, 198, 205, 215, 253, 341, 342, noční 504, 510;
 • vlaky - zastávka Modřany (vlaková trať 210 od Vraného nad Vltavou)

Sport a volný čas v městské části Kamýk

Počátky rozvoje sportu a tělovýchovy na území dnešní městské části Praha 12 jsou spojovány se vznikem „Tělocvičné jednoty Sokol Modřany“ v roce 1898. Dalším důležitým datem v této oblasti bylo v roce 1923 slavnostní otevření sokolovny, prvního samostatného tělovýchovného zařízení na území Modřan, které slouží tělovýchově dodnes. Velkou sportovní tradici mají v Modřanech fotbal, tenis, národní házená a vodácký sport.

V současné době je převážná část organizovaných sportovních aktivit soustředěna do areálů základních škol, ve kterých jsou vybudována poměrně kvalitní sportovní zařízení. Školská sportovní zařízení jsou využívána v odpoledních hodinách sportovními kroužky dětí škol a ve večerních hodinách sportovními oddíly, jak pro dospělé, tak pro děti. Řada základních škol také nabízí možnost pronajmutí školních tělocvičen a hřišť ve volných hodinách pro veřejnost.

Sportovní a volnočasové vyžití nabízí v městské části Praha 12 i tělovýchovné jednoty a jiné sportovní a volnočasové spolky a organizace. V současné době jsou těmito organizacemi nabízeny tyto sportovní aktivity: aerobic, baseball a softball, basketbal, florbal, fotbal, gymnastika, házená, horolezectví, jachting, jezdectví, jóga, kanoistika, kolečkové rychlobruslení, plavání, sebeobrana, stolní tenis, tenis a volejbal.

Mnoho organizací nabízí i volnočasové aktivity, zaměřené na umění (kresba, malba, keramika, tanec apod.), ale i vzdělávací aktivity (jazykové kurzy, počítačové kurzy apod.). Sportovní i volnočasové aktivity jsou nabízeny široké veřejnosti a jsou určeny pro děti i dospělé. Každoročně je v měsíci září pořádán městskou částí Praha 12 Veletrh sociálních služeb a volnočasových aktivit, na kterém se prezentují organizace, nabízející volnočasové a sportovní aktivity v Praze 12.

V Praze 12 je možné nalézt mnoho soukromých sportovních a relaxačních zařízení, které provozují podnikatelské subjekty. V těchto zařízeních je možné navštívit posilovny, sauny, solné jeskyně, solária apod.

Výjimečné zážitky nabízí i nově vybudovaný Freestyle park Modřany, který se nachází na břehu řeky Vltava (ulice Vltavanů). V tomto areálu se nachází hřiště na beach volejbal, freestyle BMX park apod.

Možnosti sportovního vyžití v Praze 12 významně doplňuje síť cyklostezek a přírodní park Modřanská rokle. Oblíbenými místy pro vycházky a sport jsou i lesopark Kamýk, Komořanské polesí, chráněná přírodní rezervace Šance či Cholupická bažantnice.

Od roku 2006 je otevřen veřejný oddechový a sportovní areál VOSA, který nabízí široké veřejnosti možnost sportovního vyžití. Vstup do areálu je zdarma a návštěvníci si mohou u správce areálu vypůjčit některá sportovní náčiní a potřeby. V areálu VOSA mohou návštěvníci využívat dvě víceúčelová sportoviště, dětské hřiště a přírodní amfiteátr.

 • Aktuálně
 • Události
 • Firmy
 • Nabídky
Městská část Praha Veleslavín
Městská část Praha Veleslavín
23.března 2020
Městská část Praha Veleslavín - článek v průvodci na Praha na Dlani

Veleslavín je dříve samostatná vesnice, dnes městská čtvrť, část Prahy 6. V části obce Veleslavín je celkem 37 ulic, má sídlo 1667 firem. Sousedními městskými částmi jsou: Břevnov, Liboc, Vokovice a Střešovice. Vznik Veleslavína spadá patrně do 10. až 11. století. První...

přečti celý článek...
Městská část Praha Přední Kopanina
Městská část Praha Přední Kopanina
16.ledna 2020
Městská část Praha Přední Kopanina - článek v průvodci na Praha na Dlani

Přední Kopanina je katastrální území a od 24. listopadu 1990 pod názvem Praha-Přední Kopanina také městská část hlavního města Prahy, rozkládající se 10 km od centra při severozápadním okraji města. Větší část rozlohy zaujímají pole v blízkosti mezinárodního...

přečti celý článek...
Městská část Praha Benice
Městská část Praha Benice
16.ledna 2020
Městská část Praha Benice - článek v průvodci na Praha na Dlani

Benice jsou katastrálním územím na jihovýchodním okraji Prahy, tvořícím území městské části Praha-Benice. Je zde evidováno 11 ulic a 192 adres. Žije zde 474 obyvatel. Sousedícími městskými částmi jsou: Kolovraty, Uhříněves, Pitkovice a Lipany. Znak je tvořen červeným...

přečti celý článek...
Městská část Praha Klánovice
Městská část Praha Klánovice
16.ledna 2020
Městská část Praha Klánovice - článek v průvodci na Praha na Dlani

Klánovice jsou katastrální území v městském obvodě Praha 9, u východní hranice Prahy, bývalá osada (založena 1878), bývalá obec (1920–1974), část Prahy (od roku 1974). Praha-Klánovice je od roku 1990 název samosprávné městské části, jejímž územím je katastrální...

přečti celý článek...
Městská část Praha Bohnice
Městská část Praha Bohnice
16.ledna 2020
Městská část Praha Bohnice - článek v průvodci na Praha na Dlani

V části obce Praha - Bohnice je evidováno 49 ulic, 847 adres. Všechny adresy v části obce mají PSČ 181 00. Bohnice jsou městská čtvrť a katastrální území o rozloze 465,9 ha, rozkládající se na severu Prahy na pravém břehu Vltavy. Sousedícími městskými částmi Prahy jsou:...

přečti celý článek...
Městská část Praha Hlubočepy
Městská část Praha Hlubočepy
16.ledna 2020
Městská část Praha Hlubočepy - článek v průvodci na Praha na Dlani

Hlubočepy jsou městská čtvrť a katastrální území na jihu pražské městské části Praha 5. Katastrální území Hlubočepy mělo k 31. 12. 2008 23.059 obyvatel. Počet obyvatel Hlubočep má stoupající tendenci. Od roku 2001, kdy byl počet obyvatel 20 701 obyvatel, se zvýšil o...

přečti celý článek...
Městská část Praha Ruzyně
Městská část Praha Ruzyně
16.ledna 2020
Městská část Praha Ruzyně - článek v průvodci na Praha na Dlani

Ruzyně je katastrální území a čtvrť hlavního města Prahy, součást městské části, městského obvodu a správního obvodu Praha 6. Před připojením k Praze roku 1960 byla samostatnou obcí. K roku 993 zaznamenán tvar „Ruzen“, 1262 - „Ruzin“, 1785 - „Russině“. Původně...

přečti celý článek...
Městská část Praha Nebušice
Městská část Praha Nebušice
16.ledna 2020
Městská část Praha Nebušice - článek v průvodci na Praha na Dlani

Nebušice jsou městská čtvrť a katastrální území, a od 24. listopadu 1990 pod názvem Praha-Nebušice také městská část na severu hlavního města Prahy, o rozloze 368,07 ha. Je zde evidováno 59 ulic a 859 adres, má zde sídlo 281 firem. Sousedícími městskými částmi jsou:...

přečti celý článek...