Městská část Praha Kunratice
Obyvatel: 9.745 (31. 12. 2017)
Rozloha: 8,10 km²
Připojení k Praze: 1968
Autor: Praha na Dlani
16.ledna 2020
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
sdílej:

Kunratice jsou městská čtvrť a katastrální území, a od 24. listopadu 1990 pod názvem Praha-Kunratice také městská část na jihovýchodním okraji hlavního města Prahy o rozloze 809,92 ha. Je zde evidováno 135 ulic a 1695 adres.

V nedávné době (v letech 2005 – 2006) byl kompletně rekonstruován hlavní tah Kunraticemi: ulice K Šeberáku. K Libuši a náměstí Prezidenta Masaryka. Oprava ještě čeká především na další dvě důležité průjezdní ulice: K Zeleným Domkům a K Verneráku.

Kunratice mají také za sebou opravu sokolovny, radikální rekonstrukci a dostavbu místního úřadu (podle projektu Ing.arch.Jana Šabarta), pokračují opravy Kunratického zámku a v roce 2007 byla ukončena dostavba a rekonstrukce areálu ZŠ Kunratice v Předškolní ulici (nové pavilony, sportovní hala a venkovní sportoviště). Do roku 2010 by měl vyrůst menší supermarket na západním okraji Kunratic (u křižovatky ulic Vídeňská a Dobronická).

Do katastrálního území Kunratic patří i malé sídliště Flora, i když funkčně patří k Jižnímu Městu. Nachází se v severovýchodní části Kunratic mezi Kunratickým lesem a kolejemi Vysoké školy chemicko-technologické.

Historie městské části Kunratice

Poprvé se Kunratice připomínají v roce 1287 jako Chunratitz, ves s tvrzí. Místní jméno Kunratice je odvozeno příponou -ice z osobního jména Kunrát a znamenalo „ves lidí Kunrátových“. První známý držitel Kunratic se jmenoval Bezděch a to bylo v dobách panování krále Václava II.

V úryvku z knihy Cyrila Merhouta zmiňovaný Frenclín je František Velflovic od roku 1289 majitel Kunratic. Ten byl v letech 1320 – 1323 staroměstským rychtářem a přízeň tehdejšího krále Jana Lucemburského si udržoval tím, že mu pomáhal financovat jeho válečná tažení. Následkem královských dluhů se dostal do finančních potíží a musel prodat Kunratice roku 1357 Pešlovi, komorníkovi Karla IV. z rodu Olbramoviců. Do časů patricijského rodu Velfloviců spadá podle všeho vznik kunratické tvrze na místě dnešního zámku a Velflovicům lze přisoudit i stavbu gotického kostela Svatého Jakuba většího. Dodnes se zachovalo cenné původní kněžiště.Působení Velfloviců v Kunraticích se projevuje i v první základní složce znaku MČ Praha-Kunratice, stříbrné věži, kterou drží zlatý lev.

Kunratice - Památky a významné objekty

Zámek: Hlavní dominantou Kunratic při pohledu z dálky je Kunratický zámek nazývaný také Tvrz Kunratice. Jde o rozsáhlejší několikrát přestavovanou barokní stavbu založenou na místě dřívější tvrze. Během své historie sloužil různým účelům – východní křídlo je např. přestavěné na špejchar. Některé části (právě špejchar) jsou již opravené. Hlavní část prochází v současné době (jaro 2007) rekonstrukcí; západní křídlo na ni čeká. Vlastní objekt zámku (střední část) je v soukromých rukou a není veřejnosti přístupný.

Nový hrad: Nový hrad je zříceninou královského gotického hradu ležící na lesnatém ostrohu severozápadně od centra obce Kunratice. Hrad byl postaven pro krále Václava IV. v letech 1411–1412. Král Václav IV. zde 16. srpna 1419 zemřel. V polovině prosince 1420 byl hrad obležen Pražany a 27. ledna 1421 byl definitivně dobyt a zdevastovaný zapálen. Později už nebyl nikdy obnoven. Dodnes se zachovaly jen zbytky zdí obdélného paláce a věže.

Kostel: Vedle špejcharu Kunratického zámku stojí barokní kostel svatého Jakuba Většího z poloviny 18. století. Byl postaven na místě raně gotického kostelíka.

Občanská vybavenost a sportovní vyžití v Kunraticích

V nedávné době (v letech 2005 - 2006) byl kompletně rekonstruován hlavní tah Kunraticemi: ulice K Šeberáku. K Libuši a náměstí Prezidenta Masaryka. Oprava ještě čeká především na další dvě důležité průjezdní ulice: K Zeleným Domkům a K Verneráku.

Kunratice mají také za sebou opravu sokolovny, radikální rekonstrukci a dostavbu místního úřadu, pokračují opravy Kunratického zámku a v roce 2007 byla ukončena dostavba a rekonstrukce areálu ZŠ Kunratice v Předškolní ulici (nové pavilony, sportovní hala a venkovní sportoviště).

Největší plánovanou stavbou v blízké budoucnosti je prodejna potravin u křižovatky ulic Vídeňská a Dobronická.

Na kulturním, společenském a sportovním životě občanů se kromě radnice a školy podílí celá řada zájmových organizací a klubů pro děti i dospělé.

Do katastrálního území Kunratic patří také obytný soubor Flora v severovýchodní části, a obytný soubor Zelené údolí na severozápadě.

Občanům slouží také mateřská škola, soukromé gymnázium Altis, Základní umělecká škola Jižní město, Zdravotní středisko Praha - Kunratice, praktičtí lékaři, PULS s.r.o - zdravotní středisko, lékárna "U krále Václava IV" a lékárna" Flora".

Je zde i občanská sdružení PROSAZ - společnost pro sociální rehabilitaci občanů se zdravotním postižením.

Zájemci o aktivní sportování navštěvují sportovní centra v jiných městských částech. Kunratice lákají k příjemným procházkám a cyklistice.

Kunratice a Doprava

Do centrální části Kunratic jsou zavedeny městské autobusy od metra Kačerov. Doplňkové jsou obsloužené tangenciální linkou z Jižního Města do Modřan a Komořan a Radotína. Části Kunratic zvané Zelené Údolí a Betáň jsou obsluhovány příměstskými linkami jezdícími od metra Budějovická po ulici Vídeňská. Do centrální části Kunratic jsou od září 2012 nově zavedeny městské autobusy především od metra Budějovická.

K Horním Kunraticím přiléhajícím ke Kunratickému lesu (především obytný komplex Flora) jezdí městské autobusy od stanice metra Chodov.

  • Aktuálně
  • Události
  • Firmy
  • Nabídky
Městská část Praha Veleslavín
Městská část Praha Veleslavín
23.března 2020
Městská část Praha Veleslavín - článek v průvodci na Praha na Dlani

Veleslavín je dříve samostatná vesnice, dnes městská čtvrť, část Prahy 6. V části obce Veleslavín je celkem 37 ulic, má sídlo 1667 firem. Sousedními městskými částmi jsou: Břevnov, Liboc, Vokovice a Střešovice. Vznik Veleslavína spadá patrně do 10. až 11. století. První...

přečti celý článek...
Městská část Praha Přední Kopanina
Městská část Praha Přední Kopanina
16.ledna 2020
Městská část Praha Přední Kopanina - článek v průvodci na Praha na Dlani

Přední Kopanina je katastrální území a od 24. listopadu 1990 pod názvem Praha-Přední Kopanina také městská část hlavního města Prahy, rozkládající se 10 km od centra při severozápadním okraji města. Větší část rozlohy zaujímají pole v blízkosti mezinárodního...

přečti celý článek...
Městská část Praha Benice
Městská část Praha Benice
16.ledna 2020
Městská část Praha Benice - článek v průvodci na Praha na Dlani

Benice jsou katastrálním územím na jihovýchodním okraji Prahy, tvořícím území městské části Praha-Benice. Je zde evidováno 11 ulic a 192 adres. Žije zde 474 obyvatel. Sousedícími městskými částmi jsou: Kolovraty, Uhříněves, Pitkovice a Lipany. Znak je tvořen červeným...

přečti celý článek...
Městská část Praha Klánovice
Městská část Praha Klánovice
16.ledna 2020
Městská část Praha Klánovice - článek v průvodci na Praha na Dlani

Klánovice jsou katastrální území v městském obvodě Praha 9, u východní hranice Prahy, bývalá osada (založena 1878), bývalá obec (1920–1974), část Prahy (od roku 1974). Praha-Klánovice je od roku 1990 název samosprávné městské části, jejímž územím je katastrální...

přečti celý článek...
Městská část Praha Bohnice
Městská část Praha Bohnice
16.ledna 2020
Městská část Praha Bohnice - článek v průvodci na Praha na Dlani

V části obce Praha - Bohnice je evidováno 49 ulic, 847 adres. Všechny adresy v části obce mají PSČ 181 00. Bohnice jsou městská čtvrť a katastrální území o rozloze 465,9 ha, rozkládající se na severu Prahy na pravém břehu Vltavy. Sousedícími městskými částmi Prahy jsou:...

přečti celý článek...
Městská část Praha Hlubočepy
Městská část Praha Hlubočepy
16.ledna 2020
Městská část Praha Hlubočepy - článek v průvodci na Praha na Dlani

Hlubočepy jsou městská čtvrť a katastrální území na jihu pražské městské části Praha 5. Katastrální území Hlubočepy mělo k 31. 12. 2008 23.059 obyvatel. Počet obyvatel Hlubočep má stoupající tendenci. Od roku 2001, kdy byl počet obyvatel 20 701 obyvatel, se zvýšil o...

přečti celý článek...
Městská část Praha Ruzyně
Městská část Praha Ruzyně
16.ledna 2020
Městská část Praha Ruzyně - článek v průvodci na Praha na Dlani

Ruzyně je katastrální území a čtvrť hlavního města Prahy, součást městské části, městského obvodu a správního obvodu Praha 6. Před připojením k Praze roku 1960 byla samostatnou obcí. K roku 993 zaznamenán tvar „Ruzen“, 1262 - „Ruzin“, 1785 - „Russině“. Původně...

přečti celý článek...
Městská část Praha Nebušice
Městská část Praha Nebušice
16.ledna 2020
Městská část Praha Nebušice - článek v průvodci na Praha na Dlani

Nebušice jsou městská čtvrť a katastrální území, a od 24. listopadu 1990 pod názvem Praha-Nebušice také městská část na severu hlavního města Prahy, o rozloze 368,07 ha. Je zde evidováno 59 ulic a 859 adres, má zde sídlo 281 firem. Sousedícími městskými částmi jsou:...

přečti celý článek...