Městská část Praha Vinoř
Počet obyvatel: 4.071 (r. 2019)
Rozloha: 5,99 km²
Připojení k Praze: 1974
Autor: Praha na Dlani
16.ledna 2020
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
sdílej:

Vinoř je katastrální území, někdejší vesnice připojená roku 1974 k Praze, od 24. listopadu 1990 pod názvem Praha-Vinoř také městská část. Leží na severovýchodě hlavního města Prahy v severovýchodní části městského obvodu Praha 9, podél ulice Mladoboleslavské vedoucí směrem k Brandýsu nad Labem. Má rozlohu 599,92 ha a počet obyvatel 16. října 2006 činil 3147 obyvatel. V části obce Vinoř je celkem 61 ulic, má zde sídlo 311 firem. Sousedními městskými částmi jsou: Satalice, Kbely, Čakovice a Miškovice.

Historie městské části Vinoř

Nejstarší historicky doloženou stavbou v obci je místní kostel, zasvěcený Povýšení sv. Kříže. Původní románská jednolodní stavba byla v letech 1727 -1728 přestavěna do nynější barokní podoby. Projektantem byl pravděpodobně tvůrce vinořského zámku F. M. Kaňka, který původní kostel rozšířil o dvě boční lodi, zvětšil apsidu a k severní straně přistavěl sakristii. V průčelí stavby je hranolová věž, krytá nízkou cibulovitou stříškou. Její zdivo z vrstvené opuky je románské. V horním patře jsou patrny zbytky potrojných okének. Do severní stěny sakristie byl při barokní přestavbě vsazen náhrobní kámen Elišky z Kraselowa, manželky Jana z Dubče. Vnitřní zařízení kostela pochází převážně z 18. století. Starší je pouze gotický dřevěný krucifix z doby kolem poloviny 15. století, restaurovaný v roce 1972. Kolem kostela býval od pradávna hřbitov. Avšak roku 1805 byl zrušen, zachovala se jen původní kostnice.

Vinořské okolí je zdánlivě nevýrazné. Mírně zvlněná rovina, pozvolna se svažující k Labi. Jakkoli je důvěrně známe, stále nás přitahuje svým letitým kouzlem.

Do Vinoře se sbíhá osm silnic ze sousedních míst, což ukazuje na někdejší význam obce. Proudil sem po nich život drobných lidí se všemi radostmi i strastmi. Jezdily po nich ověnčené svatební kočáry do vinořského kostela, tudy vedly pohřební průvody na vinořský hřbitov. Po těchto cestách drkotaly selské potahy, obtížené úrodou z polí. Skotačily na nich generace školáků z okolních vesnic do vinořské školy. Každá silnice měla svůj charakter a zvláštnosti. Dnes na nich jen občas potkáváme turisty při polodenních výletech. A mají věru kam zamířit.

Občanská vybavenost Vinoře a sport

Vinoř má charakter klidného venkovského sídla v zemědělské krajině s původní vesnickou zástavbou historického jádra, rozsáhlou zástavbou rodinných domů a předměstských vilek a s kvalitním přírodním zázemím Vinořské obory a Ctěnického háje.

Z občanské vybavenosti zde byla vybudována plynofikace, kanalizace s čistírnou odpadních vod, zdravotní středisko, školy, pošta, policie, knihovna, hřbitov, komerční centrum s obchody a službami a mnoho různých větších či menších komerčních objektů. Občané mají k dispozici kadeřnictví, kosmetiku, manikúru, pedikúru a další služby.

Společenský život zajišťuje místní Kulturně vzdělávací, školící a informační centrum, mateřské centrum Hoffmanův dvůr, knihovna, Vinořský zpravodaj a amatérské pěvecké sdružení Upanišady. Sportovní vyžití nabízí hřiště Sokola, hřiště základní školy, sokolovna s tenisovými kurty, restaurací, hernou a provozovnou Sazky, dva venkovní tenisové kurty a parkur ve Ctěnickém areálu.

Městská část Praha-Vinoř rozhodně stojí za návštěvu, ať už za krásnou přírodou, historickými památkami, dobrým jídlem či atraktivním okolím.

Vinoř - Památky a turistické zajímavosti

Historickou dominantu představuje barokní kostel Povýšení sv. Kříže, postavený v roce 1728 na místě původně románské stavby stavitelem F. M. Kaňkou. Ten je také autorem vinořského zámku, jednopatrové čtyřboké budovy s vydutou přední částí z let 1719 - 1724. V interiéru zámku se nachází také bývalá kaple sv. Jana Nepomuckého.

Mezi další významné památky se řadí pískovcové sousoší sv. Jana Nepomuckého z roku 1755, archeologická lokalita Hradiště, pravěké sídliště v Obůrkách, areál fary, čtyři výklenkové kaple Staroboleslavské cesty, pomník Mistra Jana Husa z roku 1935, pomník obětem první světové války z roku 1921, řemeslně opracovaný kámen se jmény vinořských občanů, kteří položili životy v boji proti fašismu z roku 1946 či socha věnovaná sovětské armádě v roce 1949.

Vinoř a Doprava

 • Automobilová doprava
  Místní část Praha - Vinoř protíná ve směru od jihozápadu k severovýchodu silnice II/610 Praha - Brandýs nad Labem. Intenzita na této komunikaci v centru obce dosahuje průměrně 9000 vozidel za 24 hodin v obou směrech.
  Na tuto komunikaci jsou napojeny místní komunikace II. A III. třídy spojující Vinoř s okolními místními částmi (Satalice /Vinořská ulice), Čakovice (Bohdanečská ulice) a Přezletice (Rosická ulice). Přezletice jsou dále s Vinoří propojeny místní komunikací III. třídy (ulice Klenovská), stejně jako Radonice (Živanická ulice)).
 • Železniční doprava
  V dosahu obce neprochází žádná železniční trať. Již mimo řešené území severozápadně od Vinoře za obcí Přezletice je situován koridor pro budoucí vedení berlínské větve tratě pro vysoké rychlosti (VRT).
 • Regionální autobusová doprava
  Pravidelné autobusové linky ve směru z Prahy na Mladou Boleslav jsou vedeny především rychlostní silnicí R 10. Samotnou Vinoří projíždí pouze dvě linky ČSAD spojující Brandýs nad Labem s hl. m. Prahou mající zde zastávky („Lohenická" a „Chaltická").
 • Městská hromadná doprava
  Vinoří prochází několik autobusových linek pražské MHD s návozem cestujících na trasu B metra ve stanici „Českomoravská". Na konci Vinoře je umístěna točka autobusových linek.
 • Aktuálně
 • Události
 • Firmy
 • Nabídky
Městská část Praha Veleslavín
Městská část Praha Veleslavín
23.března 2020
Městská část Praha Veleslavín - článek v průvodci na Praha na Dlani

Veleslavín je dříve samostatná vesnice, dnes městská čtvrť, část Prahy 6. V části obce Veleslavín je celkem 37 ulic, má sídlo 1667 firem. Sousedními městskými částmi jsou: Břevnov, Liboc, Vokovice a Střešovice. Vznik Veleslavína spadá patrně do 10. až 11. století. První...

přečti celý článek...
Městská část Praha Přední Kopanina
Městská část Praha Přední Kopanina
16.ledna 2020
Městská část Praha Přední Kopanina - článek v průvodci na Praha na Dlani

Přední Kopanina je katastrální území a od 24. listopadu 1990 pod názvem Praha-Přední Kopanina také městská část hlavního města Prahy, rozkládající se 10 km od centra při severozápadním okraji města. Větší část rozlohy zaujímají pole v blízkosti mezinárodního...

přečti celý článek...
Městská část Praha Benice
Městská část Praha Benice
16.ledna 2020
Městská část Praha Benice - článek v průvodci na Praha na Dlani

Benice jsou katastrálním územím na jihovýchodním okraji Prahy, tvořícím území městské části Praha-Benice. Je zde evidováno 11 ulic a 192 adres. Žije zde 474 obyvatel. Sousedícími městskými částmi jsou: Kolovraty, Uhříněves, Pitkovice a Lipany. Znak je tvořen červeným...

přečti celý článek...
Městská část Praha Klánovice
Městská část Praha Klánovice
16.ledna 2020
Městská část Praha Klánovice - článek v průvodci na Praha na Dlani

Klánovice jsou katastrální území v městském obvodě Praha 9, u východní hranice Prahy, bývalá osada (založena 1878), bývalá obec (1920–1974), část Prahy (od roku 1974). Praha-Klánovice je od roku 1990 název samosprávné městské části, jejímž územím je katastrální...

přečti celý článek...
Městská část Praha Bohnice
Městská část Praha Bohnice
16.ledna 2020
Městská část Praha Bohnice - článek v průvodci na Praha na Dlani

V části obce Praha - Bohnice je evidováno 49 ulic, 847 adres. Všechny adresy v části obce mají PSČ 181 00. Bohnice jsou městská čtvrť a katastrální území o rozloze 465,9 ha, rozkládající se na severu Prahy na pravém břehu Vltavy. Sousedícími městskými částmi Prahy jsou:...

přečti celý článek...
Městská část Praha Hlubočepy
Městská část Praha Hlubočepy
16.ledna 2020
Městská část Praha Hlubočepy - článek v průvodci na Praha na Dlani

Hlubočepy jsou městská čtvrť a katastrální území na jihu pražské městské části Praha 5. Katastrální území Hlubočepy mělo k 31. 12. 2008 23.059 obyvatel. Počet obyvatel Hlubočep má stoupající tendenci. Od roku 2001, kdy byl počet obyvatel 20 701 obyvatel, se zvýšil o...

přečti celý článek...
Městská část Praha Ruzyně
Městská část Praha Ruzyně
16.ledna 2020
Městská část Praha Ruzyně - článek v průvodci na Praha na Dlani

Ruzyně je katastrální území a čtvrť hlavního města Prahy, součást městské části, městského obvodu a správního obvodu Praha 6. Před připojením k Praze roku 1960 byla samostatnou obcí. K roku 993 zaznamenán tvar „Ruzen“, 1262 - „Ruzin“, 1785 - „Russině“. Původně...

přečti celý článek...
Městská část Praha Nebušice
Městská část Praha Nebušice
16.ledna 2020
Městská část Praha Nebušice - článek v průvodci na Praha na Dlani

Nebušice jsou městská čtvrť a katastrální území, a od 24. listopadu 1990 pod názvem Praha-Nebušice také městská část na severu hlavního města Prahy, o rozloze 368,07 ha. Je zde evidováno 59 ulic a 859 adres, má zde sídlo 281 firem. Sousedícími městskými částmi jsou:...

přečti celý článek...