Vláknina se ve větší či menší míře vyskytuje v každé potravině rostlinného původu. Najdeme ji i v takových potravinách dále zpracovaných, jako třeba v pečivu nebo těstovinách. Největší množství vlákniny obsahují otruby, v nich je kolem 40 % vlákniny. Velké množství vlákniny obsahují také lněná semínka, celozrnné pečivo nebo sušené fíky. Ve 100 gramech čerstvého ovoce a zeleniny jí je okolo tří gramů. Lékaři obvykle doporučují konzumovat denně 25-38 g vlákniny.

Rozlišujeme dva typy – vlákninu rozpustnou a nerozpustnou. Zatímco rozpustná se vyskytuje hlavně v dužině ovoce a zeleniny, nerozpustná je přítomna zejména v luštěninách a celozrnném pečivu. Rozpustná vláknina absorbuje vodu a bobtná, a tím navozuje větší pocit sytosti. Nerozpustná zvyšuje objem stolice ve střevech, tím ho čistí a předchází vzniku rakoviny tlustého střeva.

Vláknina je důležitá pro naše zdraví, zejména zažívání. Funguje jako „kartáč“ střev, zmírňuje průjmy, pomáhá při zácpě, reguluje stolici, detoxikuje organismus a snižuje hladinu cholesterolu.