Blesk.cz: Proč skončila koalice s Piráty?

Renáta Zajíčková: „Vnímám to ze dvou důvodů. První je, že přišli bez zátěží, vztahů z minulosti a zkušeností s komunální politikou. To měli stejně jako já, jenže já jsem daleko svébytnější člověk, který se rozhodoval sám. Co se týče Pirátů, tak se domnívám, že se nemohli svébytně rozhodovat. Tam funguje nějaké centrum, které to všechno řídí. Druhý důvod je, že se do voleb spojili se Sdružením nezávislých občanů Prahy 5. Vyhráli, ale pak se ukázalo, že je to nesourodé spojení a není tam žádný průnik osobnostní a představ. Nakonec to paralyzovalo jednání rady, kdy jedna strana bojkotovala návrhy těch druhých. Ke konci už nebyla v celé koalici dobrá atmosféra. Posledním hřebíčkem bylo, když se v pololetí při hodnocení rozpočtu ukázalo, že proinvestovali pouze devět procent. To je prostě něco nevídaného. Přesto do rozpočtu investice dramaticky navýšili. Možná to mělo nějaký důvod, ale oni s nikým nic nekonzultovali. V koalici byli takoví solitéři. Musím říct, že pokud pro mě byla nějaká strana netransparentní, tak to byli Piráti.“

Obáváte se zvýšených kontrol ze strany magistrátu? Po konci pirátské koalice primátor Zdeněk Hřib (Piráti) prohlásil, že pošle na úřad Prahy 5 kontrolu kvůli předraženým zakázkám. Na zářijovém zasedání zastupitelstva to potvrdil.

„Může se to samozřejmě stát. Oni si vždycky obhájí, proč tu kontrolu k nám posílají. Já jsem se nikdy žádných kontrol nebála, ani jako ředitelka školy. Každou kontrolu jsem vnímala pozitivně, snažila jsem se k tomu tak přistupovat. Když chcete něco najít, tak to samozřejmě najdete, protože nic není dokonalé. Budu to brát pozitivně, budu se z toho snažit nějak poučit a snažit se, aby úřad fungoval daleko lépe. Že budou chodit kontroly – tak budou. Já se jich nebojím.“

Vzhledem k nedávnému úmrtí Karla Gotta – myslíte si, že Praha 5 je tou městskou částí v Praze, která by měla po něm pojmenovat nějaké místo?

„Samozřejmě. Byl věrný adrese přes čtyřicet let. Měl možnosti se přestěhovat jinam, třeba i do zahraničí nebo si postavit obrovskou haciendu v lesích, ale zůstal věrný Praze 5. Která jiná městská část by měla uctít památku svého obyvatele než Praha 5? Nabízí se nám několik možností. Nechceme přejmenovávat ulice kvůli komplikacím pro jejich obyvatele. Osobně považuji za velmi důstojné k uctění Karla Gotta pojmenovat multifunkční sál. Praha 5 nemá žádný sál, kde by se mohli lidé scházet, slavit, brát, něco si připomínat a kde by se mohly rozdávat ceny. Máme vytipované místo nad obchodním centrem Anděl. Jsou tam dva nízké domy, v jednom je městská policie a v druhém Drop In. Pomohli bychom jim samozřejmě najít jiné místo. Představujeme si tam odlehčenou, moderní stavbu, která by zapadla do prostředí. Budeme o tom ještě jednat s magistrátem. Do konce volebního období bychom chtěli mít vítěze architektonické soutěže. Má to navíc další příběh. Je to naproti Bertramce, takže se dá koukat na místo, kde Karel Gott žil. Nabízí se po něm pojmenovat nové parky, náměstí či ulice ve Smíchov City. Touto cestou půjde asi většina měst, ale nám by se v koalici líbilo pojmenovat po něm kulturní stánek.“

Jak to vypadá s rekonstrukcí Vozovny Košíře v tržnici?

„Nyní se jedná s dopravním podnikem, jestli by to bylo vůbec možné. Ten prostor si to žádá, protože v současnosti je to takové mrtvé území. Nejprve se musí vyřešit doprava, protože z jedné strany projíždí tramvaje a z druhé auta, což dělá z vozovny izolovaný ostrůvek. Chtěli bychom, aby tam vznikla krytá, celoročně otevřená tržnice. Bližší detaily budeme vědět po dokončení ověřovací studie.“

Koupíte usedlost Cibulka?

„Bylo by hezké, kdyby Praha 5 měla tuto usedlost a vytvořila zde rekreační zázemí. Cibulecký háj je krásný a je to, řekněme, kus divoké přírody. Ale možná právě kvůli tomu sem nechodí příliš maminky s kočárky a potkáte spíše lidi s pejsky. Což je asi škoda a mělo by se to víc otevřít lidem. Usedlost Cibulka by se mohla stát takovým zázemím, mohla by tu být kavárna, restaurace, malá galerie, ekologické centrum. Byl by to výletní cíl. Teď ale bude záležet za kolik a co. V současné době majitel nabízí odkup nikoliv jen usedlosti, ale celé firmy. Prověřujeme, co by to znamenalo, kdyby městská část odkoupila firmu.“

Přejdeme k něčemu, co je Vám bližší. Budete se držet původního architektonického návrhu nové základní školy ve Smíchov City?

„K tomu projektu mám jisté výhrady, ale pokračujeme v jednání. Nyní se plánujeme sejít s vítězným studiem a říct jim své připomínky. Myslím si, že projekt je adekvátní našim potřebám, ale je nutné udělat nějaké úpravy, například snížení plochy na venkovní využití. Děti jsou ve škole zejména v chladnějším ročním období a nejsou tolik potřeba. Dále si musí projektant uvědomit, jaký efekt mají terasy či balkony, protože já sama mám zkušenost ze školy, kdy tyto balkony bývají kvůli bezpečnosti zamčené. Je tam listí, mokro, led. Vítězný projekt měl těchto ploch nadbytek, proto bych raději tento prostor využila pro celoroční užití.“

A jaký máte časový plán?

„Do konce volebního období bychom chtěli alespoň získat stavební povolení.“

Fotogalerie
15 fotografií