Kreml dusí svého hlavního kritika Navalného

Když se mimo Rusko vnímají tamní politické poměry jako konfrontace prezidenta Vladimira Putina a opozičníka Alexeje Navalného, jde bezesporu o zjednodušení, jenže není až tak velké.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský opozičník Alexej Navalnyj

Ruský opozičník Alexej Navalnyj | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Dokazuje to i na první pohled komický detail. Putin nikdy veřejně nepronesl příjmení Navalnyj, i když o něm mluvil. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Alexandr Mitrofanov: Kreml dusí svého hlavního kritika Navalného

Politolog Valerij Solověj, který rád zveřejňuje insiderské informace z Kremlu, prohlásil, že Putin a jeho okolí věří v mystickou moc a volají si šamany a kouzelníky z různých částí světa k poradám, co bude dál.

Jakutský šaman Alexandr Gabyšev, který chce vymýtit z Putina zlé síly, tedy podle Solověje skutečně vylekal špičku ruských vůdců, a proto nebyl zlikvidován. Před pár dny oznámil Putinovi, že se opět chystá do Moskvy, ale že se hlavě státu fyzicky nic nestane.

Podobnou mystickou hrůzu by mohl mít Putin i z Navalného. I toto může být hypotéza, proč po tolika zatčeních a uvězněních je opozičník stále naživu. Kreml se ale v minulých dnech rozhodl, že ten život mu patřičně osladí, aby mohl začít přemýšlet, jestli by nebylo lepší Rusko opustit.  

Španěla nikdo nezná

Nejdříve přišla zpráva, že Navalného Fond boje proti korupci, který už léta zveřejňuje údaje o korupci ruských špiček a má v zemi rozvětvenou síť poboček, bude prohlášen za cizího agenta.

Záminkou se měly stát peníze, které fond údajně dostal ze Španělska a z USA. Navalnyj to označil za provokaci, kterou nařídil přímo Putin. Americký převod ve svém účetnictví fond nenašel, ke španělskému Navalnyj poskytl následující vysvětlení. 

Dne 3. srpna zahájily orgány činné v trestním řízení vyšetřování fondu. Doprovázely to prohlídky v kancelářích a bytech jeho členů a blokace fondových a soukromých účtů. Od 8. srpna byl účet fondu obstaven, mohly na něj dál přicházet peníze, ale fond už k účtu neměl přístup.

Zároveň proběhly prohlídky ve firmě, která dělala fondu účetnictví, načež firma oznámila, že ruší smlouvu o spolupráci. Novou smlouvu nebylo možné uzavřít, protože odpovědná osoba za fond byla ve vězení.  

V té době najednou přišly ze Španělska dva převody ve výši 29 242 rublů 44 kopějek a 109 262 rublů 97 kopějek od osoby Roberto Fabio Monda Cardenas Francisco Suarez. Záhy Kreml oznámil, že Navalného fond je z tohoto důvodu cizím agentem. Novináři z Deutsche Welle se pak pokusili najít zmíněného Španěla, ale zjistili jen to, že na adresách jeho firem se žádné firmy nenacházejí a že ho nikdo nezná.  

Kromě této snahy zničit Fond boje proti korupci podnikl Kreml další, ještě citelnější krok. Navalnyj oznámil, že prokuratura požádala soud, aby obstavil jeho jedinou nemovitost, moskevský panelákový byt, který má 78,5 metrů čtverečních a v němž žije s manželkou a dvěma dětmi.

Má se to stát v rámci zajištění peněz na proplacení přesčasů pro těžkooděnce, kteří na demonstracích zasahovali proti neozbrojeným občanům. Navalného obviňují z organizování těchto demonstrací. Soud předběžné obstavení odmítl, rozsudek vynese 21. října.

Autor je komentátor Práva

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme