Když tým neudrží dvougólové vedení. Jak často sklapne ve fotbalové lize ‚Csaplárova past‘?

Nejhorší výsledek je vést po poločase 2:0. Výrok dlouholetého ligového trenéra Josefa Csaplára v českých médiích i mezi fotbalovými fanoušky za poslední roky zlidověl. Jak je to ale s takzvanou „Csaplárovou pastí“ ve skutečnosti?

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sparta neudržela v utkání 16. kola fotbalové ligy vedení 2:0 a v Jablonci jen remizovala | Foto: Radek Petrášek / ČTK

Sparťanským fanouškům musí v této sezoně připadat jako docela běžný jev. Naposledy v sobotním utkání 16. kola české nejvyšší soutěže se ujali po gólech Libora Kozáka a Martina Frýdka poločasového vedení.

Severočeši ale po přestávce srovnali krok, a v závěru sahali dokonce po třech bodech.

Součkova šnůra skončila, Kangova pokračuje. Na penaltového experta Zavadila ale zatím nikdo nemá

Číst článek

Právě v tom tkví myšlenka výroku. Tým, který je ve dvougólovém vedení, může podlehnout falešnému pocitu jistoty. Naopak soupeř nemá co ztratit a po dosažení kontaktní branky mu ještě narostou křídla.

I ve druhém případě poločasového zvratu z letošní sezony hrála roli Sparta. Tentokrát ale sama vyrovnala po obrátce nepříznivý vývoj skóre v Českých Budějovicích.

Víc zatím nic. Dalších 14 utkání v dosavadním průběhu ročníku dovedly týmy po poločasovém stavu 2:0 do vítězného konce. Z hlediska dlouhodobého průměru už má pro tuto sezonu česká liga vystaráno.

Jednou za uherský rok

Poločasové vedení 2:0

• Zápasů celkem: 733
  • Výhry: 678 (92,5 %)
  • Remízy: 45 (6,14 %)
  • Prohry: 10 (1,36 %)

Samostatná česká nejvyšší fotbalová soutěž je v polovině 27. sezony a od jejího vzniku bylo odehráno 6410 utkání. V 733 z nich vedl jeden z týmů po úvodním dějství 2:0. Remízou nakonec skončilo 45 zápasů a pouze desetkrát se povedlo skóre úplně otočit.

„Csaplárova past“ tedy sklapne v průměru téměř přesně dvakrát za sezonu. Otočit výsledek se podaří zhruba jednou za 2,5 roku a 73 zápasů. Zkrátka, jednou za uherský rok.

Experty na obraty ve druhém poločase jsou ve vršovickém Ďolíčku. Hráčům Bohemians se hned třikrát podařilo zvrátit nepříznivé skóre. Naopak Drnovicím a Českým Budějovicím dvakrát nestačilo nadějné vedení ani k zisku bodu.

Deset obratů

• 1993/94, 2. kolo: Vítkovice - Zlín 3:2 (0:2)
  • 1993/94, 8. kolo: Liberec - Drnovice 4:2 (0:2)
  • 1996/97, 4. kolo: Sparta Praha - Bohemians Praha 3:4 (2:0)
  • 2000/01, 17. kolo: Bohemians Praha - České Budějovice 4:3 (0:2)
  • 2004/05, 2. kolo: Drnovice - Sparta Praha 2:3 (2:0)
  • 2005/06, 3. kolo: Slavia Praha - Jablonec 3:2 (0:2)
  • 2006/07, 3. kolo: Teplice - Slovácko 3:2 (0:2)
  • 2012/13, 2. kolo: Mladá Boleslav - České Budějovice 3:2 (0:2)
  • 2014/15, 24. kolo: Hradec Králové - Příbram 2:3 (2:0)
  • 2018/19, 7. kolo: Olomouc - Bohemians Praha 1905 2:3 (2:0)

Výrok o nejhorším poločasovém výsledku je pochopitelně velkou nadsázkou. Pokud bychom ale chtěli přece jen důkaz, že vést 1:0 je méně výhodné než 2:0, nemusíme zkoumat výsledky příliš dlouho. Jen za podzimní část probíhající sezony zremizovaly prohrávající týmy deset utkání a pět kompletně otočily.

Navzdory nekompromisní řeči čísel bude pojem „Csaplárova past“ v českém fotbalovém prostředí ještě dlouhé roky, a je to dobře. Jako zpestření pro hráče a fanoušky, ale stále také spíš jako pravidlo, které potvrzuje výjimku.

Vít Moravec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít