Jihočeští vědci zkoumají tropický prales z obrovského jeřábu. Jeho stavbu ale narušila klanová válka

Biolog Vojtěch Novotný zkoumá na Papui-Nové Guineji zvířata i rostlinstvo tropického pralesa. Jejich vzájemné působení pomáhá vědcům poznávat i obrovský stavební jeřáb. O svých zážitcích z míst, kde vědeckou činnost může pozastavit třeba kmenová válka mluvil v Českém rozhlase České Budějovice.

Tento článek je více než rok starý.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biolog Vojtěch Novotný zkoumá tropický prales na Papui-Nové Guineji.

Biolog Vojtěch Novotný zkoumá tropický prales na Papui-Nové Guineji. | Zdroj: archiv Vojtěcha Novotného

S profesorem Vojtěchem Novotným jsme se setkali zhruba před dvěma týdny na Noci vědců v Biologickém centru Akademie věd v Českých Budějovicích. Společně se svou kolegyní Kateřinou Sam uvedli toho večera v premiéře svůj dokumentární film Jeřáb v džungli.

Snímek ukazuje, jak se mezinárodnímu týmu vědců podařilo ve spolupráci s konstruktéry, stavaři, piloty vrtulníku i domorodými dělníky postavit v tropickém pralese na Papui-Nové Guineji gigantický stavební jeřáb.

Přehrát

00:00 / 00:00

Biolog Vojtěch Novotný v cyklu Jihočeši

Smyslem na první pohled absurdního počinu je výzkum tropické fauny a flóry a jejich vzájemného působení. To hlavní se totiž odehrává v korunách stromů, což v podmínkách tropické džungle znamená proklatě vysoko. Asi už tedy chápete, že jeřáb nestojí v džungli proto, aby zvedal betonové desky nebo ocelové nosníky, nýbrž proto, aby zvedal do výšky výzkumníky v gondole.

Vojtěch Novotný je sice profesor, ale vědě se věnuje v místech a za podmínek, které leckdy dávají dohromady drama a dobrodružství. Ukázalo se to i při stavbě jeřábu, kterou na několik dní přerušila klanová válka ve vesnici, kde mají vědci zázemí.

Konflikt rozpoutala vražda místního učitele, jemuž navíc pachatelé uřízli hlavu, pravděpodobně z rituálních důvodů. Nepokoje utichly až poté, co státní guvernér osobně doručil a předal pozůstalým hlavu oběti. Teprve pak se vesničané vrátili ke své práci a stavba jeřábu mohla pokračovat.

Ačkoliv zní tato historka hrůzostrašně, Vojtěch Novotný je na Papui-Nové Guineji jako doma. Polovinu roku tráví tam, polovinu v Česku, a to už nějakých dvacet let.

A co je podle něj pro tropický prales největší hrozbou? Odpověď vás možná překvapí: je to zemědělství, zejména to s předponami eko- a bio-.

Kroutíte nevěřícně hlavou? Pak si tuto tezi nechte od Vojtěcha Novotného vysvětlit v rozhovoru v cyklu Jihočeši.

Radim Bártů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme