Přehled tisku: vojenská policie získá větší pravomoce, kauce za propuštění Zadeha připadne státu

Podle návrhu novely ministerstva obrany by vojenská policie mohla dostat větší pravomoce. Tématu si všímá sobotní Deník. Právo se věnuje kauze kolem Íránce Shahrama Zadeha. Kauce za jeho propuštění má podle informací listu připadnout státu. Deník Mf Dnes píše o tom, že v Česku přibývá škodlivého ozonu. Více se dočtete v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenská policie

Nově by vojenští policisté mohli pracovat v utajení, dozorovat průběh cizích vojsk přes Českou republiku nebo poskytovat krátkodobou ochranu lidem, kteří jsou v ohrožení (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mf Dnes

V Česku přibývá škodlivého ozonu. Informuje o tom deník Mf Dnes. Podle Českého hydrometeorologického ústavu byla loni nadměrná koncentrace ozonu naměřena na 80 procentech Česka. Letos byla situace nejkritičtější na severu a východě Čech.

Je to látka, která dráždí oči a dýchací cesty. Zejména lidé s onemocněním plic nebo astmatem můžou na vyšší koncentraci ozonu reagovat špatně.

Podle vedoucí Centra zdraví a životního prostředí Státního zdravotního ústavu Heleny Kazmarové dochází při vyšší koncentraci ozonu k většímu příjmu lidí do nemocnic i ke zvýšené úmrtnosti u lidí, kteří trpí respiračními obtížemi. Největší riziko bývá v létě. 

Deník

Vojenská policie získá větší pravomoce. Zprávu o tom přináší sobotní regionální Deník. Vyplývá to z návrhu novely ministerstva obrany. V případě, že novelu schválí vláda i parlament, mohla by platit už od poloviny příštího roku.

Krajský soud musí znovu řešit kauzu Zadeh, nařídil Ústavní soud. Ve vazbě zůstává od roku 2016

Číst článek

Nově by policisté mohli pracovat v utajení, vyjíždět s většími pravomocemi na armádní mise, dozorovat průjezd cizích vojsk přes Českou republiku nebo poskytovat krátkodobou ochranu lidem, kteří jsou v ohrožení.

Právo

Kauce 150 milionů korun za propuštění Íránce Shahrama Zadeha zřejmě propadne státu. Deník Právo si všímá, že kauci skládal kvůli obvinění z organizovaného zločinu, tedy za stejný paragraf, za jaký ho soud nakonec poslal za mříže, i když v jiné kauze. Tím porušil podmínky propuštění a přišel o nárok na peníze. Jeho rodina se ale propadnutí kauce chce bránit u soudu.

V roce 2014 se podnikatel Zadeh dostal do vazby, kdy společně s deseti kolegy vytvořili síť firem. Stát měl obrat na daních o 2,5 miliardy korun. Po složení kauce byl z vazby propuštěn.

Zadeha ale detektivové obratem zatkli znovu, protože se snažil ovlivňovat svůj daňový případ. Brněnský městský soud navrhl pro podnikatele tři a půl roku vězení. Odvolací senát měl ale jiný názor a Zadeha odsoudil na osm let.

Ivana Růžičková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme