Čaputová na Národní třídě uctila památku listopadu 1989. ‚Změny stále nejsou dotažené,‘ říká

Změny, které nastaly v listopadu 1989, jsou započaté, ale ne dokončené. Lidé musí cítit sociální jistoty a žít důstojné životy, řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Na pražské Národní třídě v úterý položila věnec u památníku událostí 17. listopadu. Varovala před tím, že když se lidé nebudou angažovat ve věcech veřejných, demokracie se může změnit na úplně jiný režim.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 18:09 12. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová položila 12. listopadu 2019 věnec k památníku 17. listopadu na Národní třídě v Praze při příležitosti 30. výročí sametové revoluce.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová položila 12. listopadu 2019 věnec k památníku 17. listopadu na Národní třídě v Praze při příležitosti 30. výročí sametové revoluce. | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Čaputová položila věnec u památníku krátce před 17.00. Její příjezd přivítalo několik lidí potleskem. V Praze se v úterý také zúčastní diskusního pořadu v České televizi, který je věnován hledání pravdy. Debatovat bude mimo jiné s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským.

OBRAZEM: Slova jako solidarita se vytrácejí, řekl na konferenci Rychetský. Vystoupili i Klaus nebo Walesa

Číst článek

Čaputová řekla, že v době revoluce jí bylo 16 let a studovala gymnázium. Na tehdejší bratislavské protesty, které se uskutečnily už 16. listopadu, i pražské si velmi dobře pamatuje.

Tehdejší události označila za klíčové pro novodobou historii. Poznamenala, že osobně v novém režimu prožila většinu života a nabídl jí úplně jiné možnosti oproti životům, které lidi žili předtím.

„Myslím si, že ne vždy si to uvědomujeme, ty možnosti, které listopad přinesl a faktem je, že ty změny jsou započaté, ale nejsou dotáhnuté, ještě je kus cesty před námi, aby demokracie, kterou jsme si vydobyli v listopadu 1989, aby ji také cítili lidé, aby cítili sociální jistoty, aby žili důstojné životy,“ řekla.

Gorbačov chtěl za prezidenta Československa Zdeňka Mlynáře, zjistil historik v moskevských archivech

Číst článek

‚Je to cesta‘

Jako určitý dluh vnímá to, že často jsou mnohé nabyté svobody a práva brána jako samozřejmost. „Jako kdybychom si je neuvědomovali a nevážili si jich,“ podotkla. Demokracii označila za potenciál.

„Je to vývoj, je to cesta, je to i cesta učení se. Nefunguje na autopilota, pokud se nebudeme zúčastňovat a nebudeme se angažovat ve věcech veřejných, tak se můžou dít věci, které se mohou vymknout kontrole. A demokracie se může změnit na úplně jiný režim, například takový, jaký byl před 1989,“ zdůraznila.

Čaputová si 30 let staré událost připomene o víkendu na Slovensku. V sobotu nejprve s českým prezidentem Milošem Zemanem uctí památku událostí z 16. listopadu, kdy se konaly v Bratislavě protirežimní protesty. Další připomínka listopadových událostí je naplánována na nedělní odpoledne, zúčastní se jí i český premiér Andrej Babiš (ANO) a další hosté.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme