Protest s úsměvem. V Pochodech svobody do Barcelony jdou studenti i důchodci

V průvodech směřujících do Barcelony nejsou jen mladí lidé, ale například i důchodci | Foto: Albert Gea | Zdroj: Reuters

S úsměvem a vozíkem ze supermarketu naplněným dekami, oblečením a katalánskou vlajkou vyrazila skupina studentů z Girony do Barcelony, aby tam v pátek demonstrovala za propuštění katalánských politiků uvězněných kvůli referendu o nezávislosti. Podle listu La Vanguardia v takzvaných Pochodech svobody vyrazili třeba důchodci, na twitteru se objevila fotografie člověka v průvodu na invalidním vozíku. V Gironě demonstruje podle policie 60 tisíc lidí.

Tento článek je více než rok starý.

VIDEO Barcelona (Aktualizováno: 12:59 18. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Politici jsou ve vězení, protože udělali to, oč jsme je žádali. Proto jdeme do Barcelony,“ citoval v pátek deník La Vanguardia jednu z účastnic pochodu. „Včera (ve čtvrtek, pozn. red.) jsme ušli 40 kilometrů, dvacet dopoledne a dvacet odpoledne, a přespali jsme ve sportovním centru,“ popsal cestu další ze skupiny mladých.

„Lidé nám po cestě tleskali, dávali vodu a sušenky,“ uvedl další, který dodal, že bude-li třeba, půjdou příště až do Madridu.

Deník La Vanguardia popisuje přívětivou atmosféru v obcích, kudy pochody procházely. Starší ženy se vykláněly z oken a volaly „molt bé, molt bé!“ (katalánsky „velmi dobře!“). Číšníci na jednom z vlakových nádraží účastníkům pochodu nabídli všechny nápoje za euro.

V průvodech směřujících do Barcelony nejsou jen mladí lidé, ale například i důchodci, kteří ještě zažili ve Španělsku fašistickou diktaturu Franciska Franka, kdy Katalánsko a další regiony ještě neměly autonomii. Podle deníku La Vanguardia jeden ze starších mužů při pochodu z Girony zkolaboval a musela ho odvézt záchranka. Několik cizích lidí se nabídlo, že pojede s ním.

‚Běžíš, pronásledují tě, schováváš se‘

Mezi demonstranty v Katalánsku, kteří tento týden manifestují proti pondělnímu verdiktu španělského nejvyššího soudu odsuzujícím skupinu katalánských politiků do vězení, ale nejsou jen zastánci samostatné katalánské republiky.

Na čtvrteční demonstraci svolané studenty do Barcelony, jíž se účastnilo podle policie na 25 tisíc lidí, byla i hesla Nejsem pro nezávislost, ale nemohu mlčet. Mnohým Kataláncům vadí, že politici dostali devět až 13 let vězení za uspořádání lidového hlasování o nezávislosti. Španělská ústava takové referendum neumožňuje.

Ne všichni Katalánci ovšem akce demonstrantů podporují, podle různých průzkumů veřejného mínění je zhruba polovina obyvatel hospodářsky bohatého regionu proti jeho nezávislosti.

Mnozí obyvatelé Barcelony si tento týden také stěžovali na chaos, který způsobily skupiny radikálů zejména večer a v noci. Jeden z radikálů serveru eldiario.es řekl: „Ty noci jsou skvělé, běžíš, pronásledují tě, schováváš se… je to jak ve filmu.“

Jako film ale hořící kontejnery, auta či stromy nepřipadaly tento týden řadě obyvatel katalánské metropole. „Viděla jsem, jak skupina lidí tlačila hořící kontejner směrem k benzinové pumpě,“ citoval v pátek deník El País ženu z ulice Roger de Flor v centru Barcelony.

Podle ní chybělo asi 30 metrů k čerpací stanici. „Volala jsem hasiče snad desetkrát, odpověděli mi: Paní, my víme, ale hoří půlka Barcelony,“ řekla žena deníku El País.

Neštěstí zabránili zaměstnanci benzinové pumpy svým hasicím přístrojem. „Všechny nás tady ohrožují, ať už s tím skončí, tohle je kale borroka,“ řekl deníku El País vedoucí čerpací stanice. „Kale borroka“ znamená baskicky „pouliční boj“ a označovaly se jím násilné akce, které organizovali v regionech Baskicko a Navarra levicoví příznivci baskických separatistů.

„Tohle hrozně poškozuje město, Katalánsko i hnutí za nezávislost,“ postěžovala si na radikály majitelka jedné z barcelonských restaurací.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme