Další způsob, jak zničit identitu Ujgurů. Čínské úřady devastují hřbitovy s ostatky jejich předků

Nelidské zacházení, mučení a snahy o zlikvidování jejich náboženské a kulturní identity. To každý den podle lidskoprávních organizací zažívají příslušníci turkické menšiny Ujgurů obývající oblast Sin-ťiang na severozápadě Číny. Peking pod záminkou boje proti terorismu zadržuje statisíce z nich v „převýchovných“ táborech. Satelitní snímky ukazují, že čínské úřady ve snaze vymýtit ujgurskou identitu systematicky ničí hřbitovy jejich pozůstalých.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po likvidaci hřbitova z 18. století ve městě Shajar, kde se nacházelo asi 7500 hrobů, nechali dělníci na několika místech povalovat zbytky lidských ostatků.

Po likvidaci hřbitova z 18. století ve městě Shajar, kde se nacházelo asi 7500 hrobů, nechali dělníci na několika místech povalovat zbytky lidských ostatků. | Foto: Fotobanka Profimedia

Represe vlády v Pekingu namířené proti muslimské menšině Ujgurů se dostávají do centra pozornosti světové politiky.

Kvůli porušování lidských práv Ujgurů v pondělí Spojené státy oznámily, že zavádějí sankce proti 28 čínským bezpečnostním úřadům a komerčním podnikům. V úterý pak Washington ještě přitvrdil – ohlásil, že zamítne udělit víza těm vládním úředníkům a příslušníkům komunistické strany, kteří se na represích podílejí.

Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang zaujímá zhruba šestinu rozlohy Číny – je její největší provincií, byť řídce osídlenou, oblast je nicméně bohatá na ropu a plyn. Místní Ujgurové, kteří vyznávají většinou sunnitský islám, tvoří 45 procent z téměř 22 milionů obyvatel (etnických Číňanů je asi 40 procent). Ujgurové si stěžují na přísné omezování své víry a kultury a na rozpínavost čínského etnika (ČTK)

Kroky americké administrativy přicházejí krátce poté, co se koncem září začalo šířit video zachycující desítky ujgurských mužů s oholenými hlavami, zavázanýma očima a rukama spoutanýma za zády, které bylo s největší pravděpodobností pořízeno v roce 2018 na vlakovém nádraží u města Korla při jejich hromadném převozu. Záběry krátce na to odsoudila například australská ministryně zahraničí Marise Payneová, která video označila za „hluboce znepokojivé“.

Lidskoprávní organizace dlouhodobě upozorňují na to, že čínské úřady zřídily v provincii Sin-ťiang několik internačních táborů, ve kterých drží statisíce Ujgurů. Podle odhadů amerického ministerstva zahraničí je v „převýchovných“ táborech internováno 800 000 až dva miliony muslimů – kromě Ujgurů i Kazaši a Kyrgyzové.

V internačních táborech, které Peking zřizuje ve jménu boje proti islamismu, pak příslušníci menšin podstupují politickou převýchovu – kromě mandarínské čínštiny se v táborech údajně vyučuje i znalost čínských zákonů a dějin – a podle svědků, kteří zařízeními prošli, jsou vězni často nuceni odsoudit islám a slíbit věrnost Komunistické straně Číny.

Agentura AFP nyní informuje o tom, že zavírání Ujgurů do internačních táborů není jediný způsob, jakým se čínské úřady snaží vymýtit náboženskou a kulturní identitu menšiny. Satelitní snímky ukazují, že Peking systematicky ničí pohřebiště s ostatky jejich příbuzných – jen za poslední dva roky byly v oblasti Sin-ťiang zničeny tři desítky těchto hřbitovů.

Čína reaguje na vypovězení smlouvy ze strany Prahy: Změňte přístup, jinak pocítíte újmu

Číst článek

„Tohle všechno je součástí čínské kampaně, která má důkladně vymýtit jakýkoliv důkaz o tom, kdo jsme… Proto ničí všechna tato historická místa a hřbitovy, aby nás odpoutali od naší historie, našich otců a předků,“ říká Salih Hudajar, který je jedním z mnoha Ujgurů poškozených likvidací hřbitovů – čínské úřady srovnaly se zemí i hrob jeho prarodičů.

Podle svědectví novinářů AFP se navíc úřady nechovají k ostatkům ani s nejmenší úctou. Například po likvidaci hřbitova z 18. století ve městě Shajar, kde se nacházelo asi 7500 hrobů, nechali dělníci na několika místech povalovat zbytky lidských ostatků, jinde zase zůstaly kusy zdemolovaných náhrobků.

Místo hřbitova zábavný park

Na žádost o komentář agentury AFP vláda Sin-ťiangu nereagovala. Obvinění, že jde o další pokus komunistické strany, jak zničit ujgurskou kulturu a historii, Peking odmítá. Úřady v oficiálních prohlášeních mimo jiné tvrdí, že se jen snaží města modernizovat.

To je případ i hřbitova ve městě Aksu, kde byl pochován přední ujgurský básník Lutpulla Mutellip, jehož hrob byl pro mnohé Ujgury novodobou svatyní. Nyní na jeho místě stojí park s umělými pandami, jezírkem a dětskými prolézačkami.

Ostatky lidí pohřebných v Aksu byly převezeny na nové místo – do průmyslové zóny ležící ve vyprahlé poušti. Podobným způsobem bylo od roku 2014 zlikvidováno celkem 45 ujgurských hřbitovů.

Blízcí o vězněném Tohtim tři roky neslyšeli. ‚Stal se skutečným ujgurským Mandelou,‘ říká aktivista

Číst článek

„Ničení hřbitovů je do značné míry součástí širší škály probíhající politiky. Demolice svatyní, hrobek světců a ničení rodinných hrobek – to všechno narušuje vztahy mezi lidmi, jejich historii i jejich vztah se zemí, kde žijí,“ popisuje Rachel Harrisová, která se zabývá ujgurskou kulturou na Škole orientálních a afrických studií Londýnské Univerzity.

Agentura AFP upozorňuje, že ničení ujgurských hřbitovů není v oblasti Sin-ťiangu nic nového – satelitní snímky ukazují, že k likvidaci hrobů začalo docházet už před deseti lety. Podle odborníka na ujgurskou historii a kulturu Univerzity v Nottinghamu Riana Thuma však čínské úřady začaly postoj vůči Ujgurům v posledních letech přitvrzovat.

Podle ujgurského básníka Tahira Hamuta, který opustil Sin-ťiang v roce 2017 a nyní žije ve Spojených státech, se proto nikdo neodvažuje proti aktivitám čínských úředníků postavit. „Nikdo se teď neodváží vystoupit… Nevznáší na vládu jakékoliv požadavky,“  říká pro AFP.

eku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme