Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud. Vnučka se proti verdiktu odvolá

Česko

  10:23aktualizováno  11:36
Praha - Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. V pondělí o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.

Prezident Zeman pronesl nepravdivé výroky o dědečkovi Terezie Kaslové Ferdinandu Peroutkovi 27.ledna 2015 během projevu při výročí osvobození Osvětimi. foto: MAFRA

Obvodní soud pro Prahu 1 dal ministerstvu za pravdu v tom, že veřejný projev prezidenta nemůže být nesprávným úředním postupem. Zákon o odpovědnosti státu za škodu totiž obecně definuje nesprávný úřední postup jako porušení pravidel předepsaných právními normami, přičemž prezidentský projev podle soudu neupravují žádné hmotněprávní ani procesní předpisy.

Peroutkův článek Hitler je gentleman se nenašel, přiznal Zeman. Jsou prý však ještě horší texty

„Prezident republiky při svých projevech žádné právní normy stanovené pro výkon této veřejné funkce neporušil, a není tedy splněna jedna z podmínek stanovení odpovědnosti státu za škodu,“ konstatovala soudkyně Iveta Nedozrálová.

Kaslová spatřovala nesprávný úřední postup v tom, že Zeman pronesl nepravdivé výroky. Podle soudu ale neunesla důkazní břemeno, protože neuvedla, jaké konkrétní zákonné ustanovení tím prezident porušil. Jelikož spor prohrála, má státu uhradit náklady vynaložené na soudní řízení.

Zeman řekl v lednu 2015 při projevu k výročí konce holokaustu, že Peroutka napsal v časopisu Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“. Zároveň mu přisoudil výrok „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“. Později na tiskové konferenci tvrdil, že zmíněný článek viděl na vlastní oči. Hradu se však text v archivech nepodařilo nalézt, podle historiků neexistuje. Ukázalo se také, že autorem citátu o vlcích je Jan Stránský.

Peroutkova vnučka: Že se Hrad neomluví? Překvapuje ta ignorance a nerespektování soudu

Kaslová původně zažalovala prezidentskou kancelář a justice jí právo na omluvu částečně přiznala. Po zásahu Nejvyššího soudu však žurnalistova vnučka musela svou žalobu přesměrovat na ministerstvo. Nově se tak nevede spor o ochranu osobnosti, ale o odškodnění za nezákonný úřední postup.

„Domnívám se, že i prezident republiky je vázán Ústavou ČR a občanským zákoníkem. Pokud ústava říká, že musí být šetřena osobnostní práva fyzických osob a prezident republiky do osobnostních práv fyzické osoby při svém veřejném projevu zasáhne, je to bezesporu špatný úřední výkon,“ reagoval na verdikt právník Kaslové František Vyskočil.

„Podáme samozřejmě odvolání a věříme, že městský soud názor soudu prvního stupně zvrátí,“ řekl právník novinářům. „Po 30 letech od revoluce se přece nemůžeme smířit s tím, že určitá osoba je postavena nad ostatní občany a může říkat nepravdy. To by byl trochu smutný příběh,“ podotkl.

„Moje pocity nejsou veselé, ale je to první kolo. Doufám, že zjistím, že i prezident má být odpovědný za svá slova,“ doplnila Kaslová. Při minulém jednání uvedla, že Zemanovo vyjádření je pro ni dvojnásob bolestivé kvůli tomu, že při holokaustu zemřela polovina její rodiny.

Vyskočil navíc připomněl, že Obvodní soud pro Prahu 1 nedávno rozhodl v obdobném sporu zcela opačně. Bývalému Zemanovu poradci Zdeňku Šarapatkovi přiznal nárok na omluvu od státu za prezidentův výrok, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost. Poradce přitom z úřadu vlády v době, kdy byl Zeman premiérem, odešel po dohodě.

Hlavní informace o sporu

  • Spory kolem údajného Peroutkova článku začaly v lednu 2015, když prezident Zeman na pražském fóru k holokaustu hovořil o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. "Jeden z největších českých novinářů, Ferdinand Peroutka, uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman'," řekl tehdy. "Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: 'Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky'," pronesl Zeman.
  • Prakticky ihned se proti prezidentovým slovům ohradili jak historici, tak Sdružení Ferdinanda Peroutky nebo novinářova vnučka Terezie Kaslová. Upozornili zejména na to, že žádný takový Peroutkův článek nelze dohledat a že autorem článku s citací o andělech a vlcích není Peroutka, ale novinář a vydavatel Jan Stránský, který ho napsal pod pseudonymem Petr Bílý. To poté potvrdil i Stránského syn Martin Jan Stránský, který revue Přítomnost v současnosti vydává.
  • Kritici Zemanova tvrzení poukazovali zejména na to, že údajná Peroutkova fascinace nacismem je nesmyslná už vzhledem k tomu, že novinář za druhé světové války prošel nacistickým koncentračním táborem. Peroutka za první republiky patřil k neformálnímu spolku osobností, které se scházely u Karla Čapka, na setkání docházel například i prezident Tomáš Garrigue Masaryk.
  • Zeman ovšem přes výhrady odborníků na Peroutkovo dílo trval na tom, že článek četl. Jeho hledání se téměř půl roku věnoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček, který sice v daném termínu (do konce června 2015) text nenalezl, začal ale na hradních internetových stránkách zveřejňovat další Peroutkovy články z doby druhé republiky a počátku protektorátu, které podle něj dokládaly novinářovo selhání. Podle historiků ovšem nelze tyto články hodnotit bez kontextu.
  • Prezident také v dubnu 2015 při návštěvě Mariánských Lázní slíbil, že pokud se článek nenajde, omluví se; později ovšem prohlásil, že se omluví jen za nenalezení textu, nikoli za výrok samotný. "Já se omlouvám za to, že se tento článek nenašel," řekl v červnu 2015. "Ale nemohu se omluvit za to, že jsem tvrdil, že tento článek existuje, protože jsem ten článek četl na vlastní oči," dodal Zeman. V červnu 2015 pak prezident slíbil 100.000 korun pro toho, kdo sporný článek najde.
  • Kvůli Zemanovým výrokům o Peroutkovi se obrátila na soud novinářova vnučka Kaslová. V dubnu 2015 zažalovala stát a v březnu 2016 Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že se Kancelář prezidenta republiky (KPR) musí omluvit. Hrad se ale proti verdiktu odvolal.
  • V září 2016 odvolací městský soud rozhodl, že se KPR musí Kaslové omluvit za to, že Zeman novináře označil za autora článku "Hitler je gentleman". Omlouvat se naopak nemusí za tvrzení, že Peroutka napsal "nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky", ani za úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením. Kaslová s takovým rozhodnutím soudu nesouhlasila a řekla, že zváží dovolání.
  • KPR se po rozsudku rozhodla podat dovolání k Nejvyššímu soudu (NS), z vyjádření vyplynulo, že omluvu i přes právní moc rozsudku nezveřejní. Kaslová následně řekla, že omluvu chce od Hradu vymáhat exekučně formou ukládání pokut, i ona podala ve věci dovolání, chce se domoci omluvy ve větším rozsahu. Koncem října 2016 uložil exekutor KPR kvůli kauze Peroutka pokutu 100.000 korun za nerespektování rozsudku, Hrad následně požádal o odložení exekuce.
  • NS koncem října 2016 rozhodl, že KPR se zatím nemusí omlouvat za Zemanovy výroky, výkon pravomocného rozsudku soud odložil do doby, než rozhodne o dovoláních, které podaly Hrad i Kaslová.
  • Loni v květnu NS vrátil spor o omluvu Obvodnímu soudu pro Prahu 1 k novému projednání. NS v odůvodnění uvedl, že pokud prezident při výkonu své funkce někomu způsobí újmu, lze žalovat stát a žádat náhradu. Kromě toho, že NS upozornil, že byl ve sporu použit nepatřičný zákon, zdůraznil také, že za stát neměla jednat KPR, ale jiná instituce, patrně některé z ministerstev. Poté, co NS zrušil verdikty v kauze Peroutka, Hrad už také nečelí exekuci.
  • V srpnu 2018 bylo oznámeno, že stát bude ve sporu zastupovat ministerstvo financí. Prezident se k řízení připojil jako vedlejší účastník; má stejná práva a povinnosti jako žalované ministerstvo. Letos v červnu Zeman řekl, že Peroutkův článek se najít nepodařilo, našly se však podle něj jiné, proti nimž je prvně jmenovaný text docela nevinný. Dnes soud nepravomocně rozhodl, že stát se prostřednictvím ministerstva nemusí Kaslové omlouvat za Zemanovy výroky.
Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...