Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Názory

MACHÁČEK: ZaDUPe DUP brexit s dohodou?

Britský premiér Boris Johnson a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker foto: Reuters

Evropští vyjednávači se dohodli s britskou vládou na nové formě brexitové dohody. Vcelku jasně z toho vyplývá, že EU nemá zájem podporovat druhé či opakované referendum, jak požaduje britská opoziční Labour Party, ani nemá zájem zastavit úplně brexit, jak si přejí britští opoziční liberální demokraté.
  12:55

Jasnou prioritou EU zjevně je respektovat britský demokratický proces, tedy výsledek referenda a brexit s dohodou, po němž bude následovat tranzitní období, během kterého lze pochopitelně ještě různé nejasnosti a technikálie ladit a dolaďovat.

Dohoda se vcelku očekávala od minulého týdne, kdy se britský premiér Boris Johnson a jeho irský protějšek Leo Varadkar na sebe po společném jednání v Liverpoolu začali usmívat. Britská vláda ale potřebuje podporu nejen od rebelů ve vládní Konzervativní straně, ale vzhledem k odporu opozice potřebuje jasnou podporu i od severoirských unionistů DUP (Democratic Unionist Party). Bez nich dohoda nemá šanci na schválení v britském parlamentu. DUP ale nyní hlásí, že nemůže podpořit dohodu tak, jak je dojednána. Buď tedy dohoda dozná změn na dnešní Evropské radě, nebo musí Boris Johnson podporu unionistů v příštích dnech a týdnech ještě nějak zajistit a dojednat.

Podstatou dohody je, že tzv. irská pojistka (irská pojistka znamená, že pokud se během tranzitního období nenajde jiná dohoda, která zamezí tvrdé celní hranici mezi Irskem a Severním Irskem, musí celá Británie zůstat s EU v celní unii) je nahrazena hlasovacím mechanismem. Tím odpadá kritika, že irská pojistka je nedemokratická.

Severní Irsko má zůstat v britském celním prostoru, ale budou tam uplatňovány celní procedury EU, nebude tedy tvrdá hranice. Když to zjednodušíme, Británie bude v Severním Irsku vybírat cla podle pravidel EU. Nebude tedy třeba celní či tvrdá hranice na irském ostrově.

Severoirské shromáždění ve Stormontu si po skončení tranzitního období odhlasuje, jestli má toto aranžmá pokračovat, či nikoli. Pokud shromáždění aranžmá odmítne, odstartuje dvouletá lhůta, během níž EU a Británie dohodnou s respektem k irskému mírovému procesu nové uspořádání.

Může DUP celou dohodu skutečně zablokovat? Vezme si tato malá strana nakonec na bedra nálepku někoho, kdo má na svědomí tvrdý brexit bez dohody? DUP samozřejmě ještě bude žádat od britské vlády víc peněz pro Severní Irsko, možná ale peníze nebudou stačit.

Británii brzy, přesněji dříve či později, čekají předčasné volby – a DUP samozřejmě zvažuje, jak se jeho postoj promítne do volební podpory. Jestli mu voliči spočítají tvrdý brexit a jeho důsledky, nebo podporu dohody, která je jako každý komplikovaný kompromis složitá, ne snadno pochopitelná a o to snadněji politicky kritizovatelná.

Uvidíme. Boris Johnson každopádně moc času na přesvědčování DUP nemá.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Insitut pro politiku a společnost.

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...