Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Svět

V Kongresu USA začalo veřejné slyšení týkající se Trumpovy ukrajinské kauzy

Americký prezident Donald Trump na 74. zasedání Valného shromáždění OSN foto: Reuters

Washington - Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ve středu zahájila první veřejné slyšení v ukrajinské kauze prezidenta Donalda Trumpa, která může vést k podání ústavní žaloby na šéfa Bílého domu. Ve výboru pro kontrolu zpravodajských služeb vypovídají americký chargé d’affaires v Kyjevě William Taylor a náměstek ministra zahraničí George Kent.
  17:12

Slyšení přenášejí americké celostátní televize a výslech Taylora a Kenta, který má trvat do 22:30 SEČ, je k vidění i na sociálních sítích. Zatímco republikánský prezident jakékoli provinění popírá, podle amerických liberálních médií a demokratické opozice jde o historickou událost, o níž se bude psát v učebnicích dějepisu, uvedla agentura AP. Trump ve středu na Twitteru napsal, že demokraté „zneužili impeachment jako politický obušek“ proti jeho osobě.

Vyšetřování se soustřeďuje na telefonický rozhovor Trumpa s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským z konce července, v němž šéf Bílého domu vyzýval Ukrajinu k vyšetřování bývalého viceprezidenta Joea Bidena, který se podle očekávání příští rok Trumpovi postaví v prezidentských volbách.

Biden měl podle Trumpa v roce 2016 v Kyjevě intervenovat ve prospěch svého syna Huntera podezřelého tehdy z korupce a hrozil údajně zastavením americké vojenské pomoci. Ukrajinští vyšetřovatelé žádné důkazy proti Hunteru Bidenovi nenašli. Podle demokratů prezident žádostí o obnovu vyšetřování tlačil na Kyjev s cílem pošpinit Bidena staršího a využít služeb cizího státu ke svému znovuzvolení.

Taylor a Kent už před zpravodajským výborem sněmovny vypovídali, ale tato slyšení byla neveřejná. Středeční veřejné slyšení má podle představ demokratů Americe i světu ukázat, že volání po ústavní žalobě má pádné opodstatnění.

Podmínky takzvaného impeachmentu, který je politickým a nikoli právním nástrojem, americká ústava přesně nevymezuje. Stanoví ovšem, že po debatách ve Sněmovně reprezentantů je konečné rozhodnutí na Senátu, kde mají nyní republikáni většinu. Prezidentovo odvolání je za těchto okolností nepravděpodobné, podle médií jde spíše o součást politického boje před prezidentskými volbami v roce 2020.

Zpravodajský výbor Sěmovny reprezentantů bude mít v příštích dnech na programu další veřejná slyšení, v pátek před poslance a televizní kamery předstoupí bývalá americká velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová. Příští týden přijde na řadu dalších osm vysokých vládních úředníků a diplomatů.

Autor: