Hlavní obsah

Belgie chce přivézt ze Sýrie domů své zajatce podezřelé z terorismu

Brusel/Damašek

Belgie se chystá využít příměří v Sýrii a evakuovat své občany podezřelé z terorismu z táborů na severu Sýrie. Podle britského listu The Guardian se chystají podobný krok učinit i další evropské země.

Foto: Profimedia.cz

Kurdské síly na severu Sýrie prověřují lidi z evakuovaných vesnic, zda nepatří k militantům z Islámského státu. Snímek z února 2019

Článek

Turecko zahájilo 9. října ofenzívu na severu Sýrie a ve čtvrtek ji po dohodě s USA na 120 hodin pozastavilo s podmínkou, že se kurdští bojovníci musejí stáhnout z dohodnutého prostoru u hranice. Právě Kurdové střeží tábory se zajatými členy Islámského státu (IS) a jejich příbuznými.

Končíme s útoky na radikály z Islámského státu, oznámili Kurdové

Turecká invaze

Mezi zajatci je podle odhadů 2000 až 3000 cizinců. Belgické úřady už informovaly rodiny belgických zajatců, že se Brusel pokusí využít pětidenního příměří a belgické občany z táborů repatriovat.

Další evropské státy se zřejmě přidají

O podobném kroku uvažuje také Francie a Německo. Británie, která dosud odmítala řešit osud asi 30 britských zajatců, se podle The Guardianu možná vzhledem k postupu ostatních Evropanů zachová podobně jako oni.

Nechal jsem je, ať se trochu poperou, řekl Trump o turecké invazi se stovkami mrtvých

Turecká invaze

K tomu, aby si státy převzaly své občany ze syrských věznic, opakovaně vyzývaly USA a také Kurdové. Minulý víkend z jednoho z táborů uprchlo 800 zajatců, mezi nimiž byli i členové IS a jejich rodiny. Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian přiznal, že mezi uprchlíky bylo devět Francouzek. Podle dalších zpráv prchli i dva Belgičané. The Guardian píše, že i dva Britové.

Kurdové se stahují jižně od zóny určené Tureckem a souhlasili s tím, aby jejich místo zaujala syrská armáda, již podporuje Rusko. Proti tomu nemá nic ani Ankara. Kdo převezme zajatecké tábory, zatím není jasné.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám