dekorace plakátu
UDÁLOST JIŽ PROBĚHLA
february21
march27
...možná příště...
MeetFactory zve na Výstavy a vernisáže

The New Dictionary of Old Ideas - Měnící se představy o Střední Evropě

MeetFactory, Ke Sklárně 3213/15, Praha 5 - Smíchov 150 00 mapa

Zdarma

www.meetfactory.cz/...

Recenze pro tuto událost

  • 5.0/5 Hvězdiček
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vlož recenzi
Hodnocení události: 5,0 out of 5

The New Dictionary of Old Ideas - Měnící se představy o Střední Evropě

Projekt The New Dictionary of Old Ideas přináší obsáhlý pohled na fenomén střední Evropy, který zkoumá prostřednictvím aktuálních politických témat, historických a geografických faktů a děl vizuální kultury tohoto regionu. Kromě dalších konceptů odkazuje projekt k Paradoxu identity a k definičnímu problému střední Evropy, který se dotazuje po její podstatě – jde o „fakt, utopii, myšlenkový koncept, nebo pouhou chiméru?“

Více o výstavě The New Dictionary of Old Ideas

Právě tato definiční otázka se stala východiskem výstavy nesoucí stejný název jako projekt - The New Dictionary of Old Ideas. Výstava vzhledem ke svému širšímu zaměření sdružuje umělce sídlící v České republice, Gruzii, Polsku a Španělsku. Výstava pojímá stále se měnící představy o regionu střední Evropy spjaté nejen s fyzickým místem, ale také jako výsledek sociopolitických, ekonomických a kulturních faktorů. Proto tato definice střední Evropy také obvykle vyvolávala spory a vytvářela dichotomické protiklady (například centrum vs. periferie) a připisovala více výhod a pozornosti určitým zemím oproti jiným a často tak vytvářela další propasti.

Střední Evropu lze také vnímat jako myšlenku, metaforu spojení domnělého západu a východu. Tento kontakt by však neměl být spatřován jako absolutně platný, ale ve vztahu se specifiky jednotlivých kontextů. Je také třeba vzít v potaz historické a globální procesy či stávající spojnice mezi geografickými místy a idejemi, protože právě ty do velké míry přispívají k utváření názorů a přesvědčení, která se s tímto konceptem pojí.

Jak je potom možné definovat střed, když se aspekty vymykající se lokalizaci proplétají a jejich hranice a definice nepředstavují fixní celky, ale jsou spíše fluidní? Výstava tyto otázky zkoumá i prostřednictvím témat zásadních pro řadu evropských i mimoevropských zemí, jako je problém útlaku, rozdělení moci a zdrojů, ztráta perspektivy či historická rekonstrukce.

Projekt je prostorem prolínání různých metod uměleckého zkoumání sociopolitických otázek. Jednotlivá díla reflektují vnímání světa jako něčeho blízkého i vzdáleného, a možnosti (pře)definování tohoto vnímání prostřednictvím pohybu, času nebo různých dogmat. Produkce dominantních obrazů a narativů v Evropě legitimizovala nové formy pronásledování menšin a neprivilegovaných skupin, a to jak v rámci jejího území, tak i za jejími hranicemi. V důsledku toho vznikla kolektivní fantazie nenávisti vůči těm “odlišným”, kteří neodpovídají normativním představám.

Opakované použití represivních metod spjatých s totalitní historií střední a východní Evropy lze vidět i v rámci kapitalistických systémů, po kterých kdysi mnozí toužili a považovali je za utopické. Dnes lze polarizaci společností a násilí vidět opět v podobě hranic, které se mění a vyrůstají okolo nebo dokonce uvnitř určitých oblastí. Představená díla dále zkoumají různé příklady ekonomických vztahů a jejich současné výsledky, jejichž přínos se zdá pouze jednostranný. Sdílení pojímaných idejí a kontextů, domnělých i skutečných, fyzických i společenských může pomoci naznačit, co se v dnešním světě opakuje a co je nové, stejně jako to, co by se mohlo měnit.

Výstava The New Dictionary of Old Ideas - Měnící se představy o Střední Evropě - vytváří prostor obsahující komplexní síť definic. Každé zahrnuté dílo zkoumá určitá témata a otevírá možnosti k porozumění novým významům, které se mohou objevit také v průběhu vytváření jejich rozličných spojení. Tyto nové definice představují neprobádaný slovník, který sám sebe umožňuje neustále aktualizovat.

Autoři, umělci a pořadatele The New Dictionary of Old Ideas

Umělci: Erick Beltrán, Verónica Lahitte, Elena Lavellés, Irmina Rusicka, Adéla Součková, Katharina Stadler, Sandro Sulaberidze, Nino Zirakashvili, Jiří Žák
Kurátoři: Data Chigholashvili a Alba Folgado
Autoři projektu: Lucia Kvočáková, Piotr Sikora
Vernisáž: 20. 2. 2019

Doprovodný program:
22. 2., 4. 3., 17. 3. komentované prohlídky výstavy
26. 3. křest knihy projektu

Vstup na výstavu The New Dictionary of Old Ideas je zdarma

Otevírací doba výstavy:
pondělí – neděle 13:00–20:00  • Aktuálně
  • Události
  • Firmy
  • Nabídky

Kam teď? ... další akce

Program MeetFactory - všechny akce


Rybářský příměstský tábor

10. Srpna14. Srpna

Praha 1, Tyršův dům, Praha 1

4900

Líbánky na Jadranu - komedie - Studio DVA divadlo

6. Srpna

Studio DVA divadlo, Václavské nám. 802/56, Praha 1 - Nové Město

od 250,- Kč

Taneční bootcamp

15. Srpna16. Srpna

Sector, Tusarova 31, Praha 7, Holešovice

649

Kurz výkladu cikánských karet

15. Srpna15. Srpna

Akademie Křídla Andělská, Vinohradská 112/1899, Praha 2

1800,-

Léčivý ženský kruh - jsem režisérem svého života

16. Srpna16. Srpna

Akademie Křídla Andělská, Vinohradská 112/1899, Praha 2

1200,-

Příměstský tábor - BIKE CAMP

17. Srpna21. Srpna

praha 7, Výstaviště, Praha

3500