Městská část Praha Běchovice

Naloguj se a edituj
Login:
Heslo:
Nová Registrace
Ztratil/a jsem Heslo

Městská část Praha Běchovice - základní informace

Městská část Praha Běchovice znak městské části

Běchovice jsou katastrální území a od 24. listopadu 1990 pod názvem Praha-Běchovice také městská část hlavního města Prahy, o rozloze 683,39 ha. Žije zde 2 696 obyvatel. Sousedícími městskými částmi jsou: Dolní Počernice, Horní Počernice, Klánovice, Újezd nad Lesy, Koloděje a Dubeč. Další významný bod v životě MČ Praha - Běchovice přišel 1. 7. 2001. Tehdy vznikl zcela samostatný správní obvod Praha 21. MČ Praha - Běchovice pod tento obvod spadá spolu s MČ Praha - Újezd nad Lesy. MČ Praha - Klánovice a MČ Praha - Koloděje.

Historie městské části Běchovice

První písemná památka o Běchovicích se nám zachovala v listině Anežky z roku 1228 potvrzená papežem Řehořem IX. ze dne 2. června roku 1229, v níž je uvedena mezi dvanácti vesnicemi náležejícím ke statkům jeptišek řádu sv.Benedikta na Pražském hradě i naše obec Běchovice. Původ jména Běchovice nejspíše pochází z přijemní Běch (je doloženo z roku 1380), kdy žil v Polepích Prokop Běch. Založení obce lze předpokládat do doby, kdy jednotlivá sídliště byla nazývána dle stařešiny rodu.

První tvrz, doložená v novoměstském manuálu pro období před rokem 1413, stávala pravděpodobně na místě dnešního hostince Na Staré poště (č.p. 1). Jejím prvním známým majitelem a snad i stavebníkem byl významný staroměstský měšťan Johánek Ortlův zvaný Domšík od Bílého zvonu na Staroměstském náměstí (č.p. 605). Když byl Johánek Domšík jako přední stoupenec české strany na rozkaz německých konšelů na Staroměstské radnici roku 1413 popraven, přešel rodový majetek na jeho manželku Markétu. Po její smrti v roce 1417 na její syny Janka a Václava - pozdějšího pražského kanovníka.

Kulturní, sportovní a společenské zázemí v Běchovicích

V současnosti je zde Základní škola a mateřská škola Běchovice, Mateřská škola a Mateřská škola Beruška, s. r. o. - soukromá mateřská škola rodinného typu.

Funguje zde mnoho spolků a organizací například Rodičovské centrum Koloběžka, knihovna, Občanské sdružení NEPOSEDA, zájmové kroužky na ZŠS, sportovní centrum Běchovice, Sokol Běchovice II., žákovská kopaná Sokola Běchovice, Gymnastika, Taneční kroužek, Klub seniorů a Zahrádkářský spolek.

Nezanedbatelné oblasti městské části představují kultura, školství a sport. Školní budova, kde dnes sídlí základní i mateřská škola, byla postavena v roce 1904. Roku 1960 se ves rozšířila o Novou Dubeč, která byla původně součástí obce Dubeč. V závěru 20. století byla činnost jednoty obnovena v tělocvičně v Běchovicích I, na místě sokolovny, jež roku 1973 vyhořela. Rovněž fotbalové hřiště a cvičiště u tělocvičny doznaly v posledních letech rozšíření a zkvalitnění.

V Běchovicích II byl nově zbudován sportovní areál Na Korunce, jehož součástí je i nafukovací hala s hřištěm a Park Běchovice s kavárnou, která nabízí příjemné občerstvení.

V současné době jedná MČ o vytvoření cyklostezek v rámci katastru MČ Praha - Běchovice. Trasy cyklostezek by měly respektovat nejužívanější současné trasy cyklistů projíždějících katastrem Běchovic. Zcela nové by měly být trasy umožňující propojení míst jako např. Běchovice II a MČ Praha - Dubeč.

Ubytování a stravování v Běchovicích

Ubytování zajišťují penziony a menší hotely, cenově mnohem levnější než v centru Prahy či větších městských částech. Stravovaní nabízí restaurace, bistra, pohostinství a kavárny.

Doprava v Běchovicích

V Běchovicích je železniční stanice na trati 011 Praha - Kolín. Železniční stanice je umístěna mimo centrum obce, přístup do stanice je z ulice Ke třem mostům. Dopravu zajišťují především autobusové spoje číslo 109, 240, 261 a 250.(zadejte oblast hledání a klíčové slovo pro vyhledávání)

Přidej Firmu Zdarma Praha Běchovice - TOP firmy

pořadíFirma / objekt v PrazeGroše
2.Americká nebankovní hypotéka SONEBA365
3.Speciální nabídka peer-to-peer úvěrů359
4.Oldřich Kratochvíl, zámečnictví, Praha 9, Běchovice337
5.OFFICE-CENTRUM - prodej digitálních multifunkčních zařízení Praha 9 - Běchovice332
6.Attel - prodej datové a telekomunikační techniky Praha 9 - Běchovice297
7.AUTOKLÍČ NONSTOP, Praha 9, Běchovice291
8.MŠ Čtyřlístek Praha - Běchovice 287
9.Nabídka úvěru bez nákladů mezi zvláště závažné.275
10.NOVOTNÝ s.r.o. – Projekty a dodávky skladovacích systémů 260

Přidej nabídku práce Běchovice - pracovní nabídky:

pracovní nabídkafirma
Montážní pracovníciHendrych Technik s.r.o.
nástrojařHendrych Technik s.r.o.
Zkušební inženýr HPLZkušebnictví, a. s. (areál VÚ)
Dotační konzultatntGrant Consulting a.s.
Servisní technik kompresorůJosef Procházka - JOP KOMPRESORY
elektromontérZYKO s.r.o., organizační složka
zámečníkZYKO s.r.o., organizační složka
§89CONER STORAGE s. r. o.
ZámečníciZYKO s.r.o., organizační složka
zámečníkZYKO s.r.o., organizační složka


Přidej Zdarma poptávku Poptávky na portálu Praha Na Dlani:


Do 21. března bude celý portál Praha na Dlani probíhat transformací, design, nové funkce, nové formuláře, omluvte případné nestandardní chování serveru. Kulturní kalendář Prahy je intenzivně plněn a především sekce Koncerty v Praze a Divadelní představení Praha jsou denně aktualizovány.

Co je nového?