Hodkovičky jsou městská čtvrť a katastrální území v Praze o rozloze 208 ha. Patří do městské části Praha 4. Žije zde 3 571 obyvatel.
Hodkovičky sousedí: na severu s Braníkem, na východě se Lhotkou, na jihu s Kamýkem a Modřany a na západě (přes Vltavu) s Malou Chuchlí. V části obce Hodkovičky je celkem 34 ulic, má zde sídlo celkem 878 firem. Všechny adresy v části obce mají PSČ 147 00
Historie městské části Hodkovičky
V roce 1245 jsou zmiňovány jako majetek vyšehradské kapituly. Lhotka je zmíněna roku 1368 jako majetek stejného vlastníka. Osada Nové Dvory vznikla v 19. Století.
Roku 1900 byly Hodkovičky (Hodkovička, Malé Hodkovice; zdrobnělý název se vžil pro odlišení od vsi Hodkovice, vzdálené 8 km jihovýchodně) s 346 obyvateli s vilami a zelinářskými zahradami vsí okresu Královské Vinohrady. V té době byla vsí téhož okresu i Lhotka se 113 obyvateli.
V souvislosti s připojením tohoto území k Praze (jako součásti Prahy XV) v roce 1922 byla k Hodkovičkám připojena část území Modřan, zvaná Zátiší. Celé toto území mělo necelých 1200 obyvatel se 127 domy.
V roce 1949 bylo k. ú. Hodkovičky začleněno do správního obvodu Praha 15 (s Braníkem, Podolím a částí Krče). Roku 1960 se Hodkovičky staly součástí nového obvodu Praha 4 a v roce 1990 se staly součástí městské části Praha 4.
Hodkovičky a lidé
Návštěvník Hodkoviček zřejmě nejvíce ocení kapličku a od ní se asi vydá ulicí V Hodkovičkách do klidné domkové čtvrti, již můžete určitě projít i do větší hloubky; ulice V Hodkovičkách končí na ulici Údolní jsoucí údolní osou Jiráskovy čtvrti (jezdí tudy BUS linka 106 z Braníka na Kačerov a dále na Kavkazskou), do níž vstoupíte pouhým přejitím ulice Údolní, neboť ihned za ní začíná ulice Psohlavců, podle níž se jmenuje i zdejší zastávka. Jiráskova čtvrť má podobný charakter jako horní část Hodkoviček a zdejší ulice jsou pojmenovány hlavně podle hrdinů knih Aloise Jiráska, pročež zde nejen vášniví čtenáři mohou vzpomínat na tohoto úžasného literáta. Z Jiráskovy čtvrtě lze mimo jiné sejít třeba k výše zmíněnému branickému hřbitovu nad Vrbovou ulicí a skončit na zastávce Ve studeném, nebo podejít železniční trať a dálnicoidní silnici Jižní spojku k cyklostezce podle toku Kunratického potoka.
Hodkovičky a golf
Za golfem sem dojedete tramvají, vlakem, lodí, na kole i na bruslích Hřiště vzniklo na dobrém místě. Vybrán byl jinak těžko využitelný zátopový prostor u Vltavy, lokalita se zbytky po někdejší betonárce byla zrekultivována, zeleň už tu byla v podobě náletových keřů a vzrostlých stromů. Golfový areál celému místu prospěl zkultivováním zeleně a novými vodními plochami. Jde o jedinečnou sportovní symbiózu: vedle golfového hřiště vede bruslařská dráha a cyklistická stezka, jsou tu tenisové kurty, vodácký areál, jezdecký areál s koňmi. Vše lemuje železniční trať posázavského pacifiku (nad ní vede i tramvajová trať). Zvláštnost místa dotvářejí i oblouky velkého železničního mostu přes Vltavu, tzv. Mostu inteligence. Jediným problémem nedlouhého, ale velmi nápaditě designovaného technického hřiště je to, že některé rány mohou zasáhnout kolemjdoucí a další sportovce. Proto je potřeba být při hře obezřetný. Jinak ale Hodkovičky nabízejí plnohodnotný hráčský zážitek, který je pro golfisty z Prahy navíc snadno dosažitelný. Hřiště se zdá být snadné, ale hned první jamka svou užší fervejí lemovanou stromy jasně ukáže, že tu nelze hrát lehkomyslně. Mnohde hrozí voda, která ale přispívá ke kráse areálu; k nejhezčím patří polostrovní tříparová jamka č. 2. Je tu dost zrádných bankrů, nedlouhé čtyřpary prověří hráčovu hru do grýnu z méně než sta metrů. Nízká nadmořská výška a teplé pražské klima umožňují hrát na hřišti prakticky celý rok, bývá tu mnoho zájemců a rezervace startovních časů je téměř nutností. I zdejší driving s dvěma protilehlými řadami odpališť patří v Praze k nejpopulárnějším.