Přední Kopanina je katastrální území a od 24. listopadu 1990 pod názvem Praha-Přední Kopanina také městská část hlavního města Prahy, rozkládající se 10 km od centra při severozápadním okraji města. Větší část rozlohy zaujímají pole v blízkosti mezinárodního letiště Praha-Ruzyně, zástavba se soustřeďuje při pravé hraně údolí Kopaninského potoka. Je zde evidováno 10 ulic se 164 adresami a celkem 667 obyvatel, má zde sídlo 254 firem. Sousedícími městskými částmi jsou: Nebušice a Ruzyně. Pražskou integrovanou dopravou se lze do Přední Kopaniny dopravit linkami 254 a 312.
Historie Přední Kopaniny
Jak dokládají archeologické nálezy i písemné zprávy, jde o obec velmi starobylou. Nejstarší písemná zmínka o Přední Kopanině pochází z roku 1285 a nevztahuje se přímo k rotundě. Na listině, kterou abatyše kláštera sv. Jiří Drahomíra prodává vinici pod Petřínem klášteru v Plasích za 35 hřiven stříbra, je jako svědek stvrzující smlouvu uveden jakýsi Budislav z Kopaniny, první historicky známý majitel dvorce a přilehlé vesnice.
Památky v Přední Kopanině a významné objekty
Kostel svaté Máří Magdalény: Kostel sv. Máří Magdaleny je románská rotunda, stojící uprostřed městské části Přední Kopanina na samém severozápadním okraji hlavního města Prahy. Okolo kostela se prostírá malý, zdí ohrazený hřbitov.
Neomítnutá stavba je provedena z drobných opukových kvádříků, dobývaných pravděpodobně přímo z místního lomu, který je dodnes známým zdrojem tohoto materiálu. Ústřední část kostela představuje okrouhlá loď, jejíž vnitřek měří napříč přes pět metrů, na východní straně se k lodi připojuje půlkruhová apsida, na straně západní pak štíhlá věž přibližně čtvercového půdorysu. Výzkum v roce 1983 prokázal, že toto rozvržení kostela je původní, z doby jeho stavby, která sice není písemně blíže doložena, ale všeobecně se klade do první poloviny 12. století. Přítomnost portálu v patře jižní stěny věže, vykládaného jako vstup na emporu, pak může pro toto období naznačovat existenci panského sídla v sousedství této strany kostela. K jižní straně rotundy byla v pozdější době připojena pravoúhlá přístavba, která v současnosti plní funkci hlavní lodi, zatímco rotunda se stala presbytářem a věž slouží jako sakristie. Funkční uspořádání kostela je tak dnes, oproti obvyklé orientaci k východu, pootočené o 90 stupňů.
Občanská vybavenost Přední Kopaniny a sport
Působí zde několik chovatelů koní, kteří pro zájemce pořádají vyjížďky do okolí. Tělovýchovná jezdecká jednota organizuje každý rok několik turnajů, například tradiční Cenu rotundy. K aktivním spolkům patří rovněž místní fotbalový oddíl FC Přední Kopanina, jehož fotbalový stadion se zázemím je nejen dějištěm utkání Pražského přeboru, ale také vyhledávaným sportovištěm s vybavením pro stolní tenis, ricochet a saunou. Místním občanům slouží knihovna s připojením na internet.
Městská část je díky své členitosti a malebnému zasazení v krajině vyhledávaným turistickým a cykloturistickým cílem na trasách vedoucích z okraje hlavního města směrem do Tuchoměřic a na Okoř, do Horoměřic, Únětic a Kozích hřbetů.
Tělovýchovná jezdecká jednota organizuje každý rok několik turnajů, například tradiční Cenu rotundy. K aktivním spolkům patří rovněž místní fotbalový oddíl FC Přední Kopanina, jehož fotbalový stadion se zázemím je nejen dějištěm utkání Pražského přeboru, ale také vyhledávaným sportovištěm s vybavením pro stolní tenis, ricochet a saunou.
Příroda v Přední Kopanině a okolí
Přední Kopaninu proslavila přírodní památka Opukový lom. Vytěžená opuka se využívá při opravách pražských památkových budov, kdy nahrazuje původně použitý kámen. Na Hokešově náměstí se nachází Chráněná lípa.