Náměstí bratří Synků je veřejné prostranství, které se nachází v městské části Praha 4. Bývalo od počátku centrem starých Nuslí.
Historie názvu Náměstí Bratří Synků
Původní název byl Metodějovo náměstí, později bylo přejmenováno na Riegrovo náměstí. Tento název dodnes dokládá busta Františka Ladislava Riegra na jednom ze zdejších rohových domů s kupolí a věžičkou, konkrétně na lékárně Dr. Max. Dnes nese náměstí jméno po českých komunistických novinářích a politicích, bratrech Ottu Synkovi a Viktorovi Synkovi - tudíž Náměstí bratří Synků. Ti byli popraveni nacisty během německé okupace v českých zemích během 2. světové války. Po listopadu 1989 byla uspořádána anketa na nový název náměstí. Návrh, který zvítězil, ale nebylo možné realizovat. Jednalo se totiž o v té době žijící osobnost – Václava Havla.
Domy na Náměstí Bratří Synků
Z původních domů, které na Náměstí Bratří Synků stály, se nedochoval žádný. Dnešní zástavba v historizujícím stylu, která obklopuje mírně svažitou parkově upravenou plochu, vznikla na přelomu 19. a 20. století.
Mezi typické ukázky tohoto typu objektů patří Národní dům Nusle čp. 2, dnes Česká spořitelna. Jedná se o třípatrový dům stojící v dominantní poloze na rohu náměstí a Čestmírovy ulice. Má bohatě členěnou novorenesanční fasádu s výraznými římsami. Dále můžeme vidět nepravou nárožní bosáž a štíty nad třemi průčelími. Na jeho místě dříve stávala krčma Na Kovárně. V jeho blízkosti se nacházel bývalý nuselský zámek se dvorem a pivovarem, který musel ustoupit nové výstavbě. Dům čp. 1, který se nachází na východní straně nedaleko ústí ulice Na Zámecké, má pseudobarokní průčelí z roku 1901. To je replikou původního průčelí zbořeného zámku. Na náměstí roste Lípa republiky z roku 1918.
Okolí Náměstí Bratří Synků
V těsné blízkosti Náměstí Bratří Synků můžeme narazit na Nuselskou radnici, Nuselský most, Nuselské schody nebo například na Nuselský pivovar.