V jihovýchodní části Prahy naleznete přírodní památku Meandry Botiče, kterou tvoří pozůstatky údolní nivy potoka Botiče, který zde protéká téměř dva metry hlubokým přirozeně meandrujícím korytem, jež je lemováno břehovými porosty. Vyskytují se zde významná vodní společenstva ohrožených a vzácných druhů vodních živočichů, zároveň jde o ornitologicky významnou oblast. Přírodní památka Meandry Botiče je vymezena hrází Hostivařské přehrady a územím Práče v Záběhlicích, jedná se o jednu z oblastí přírodního parku Hostivař-Záběhlice.
Charakteristika území přírodní památky Meandry Botiče
Rozloha území Meandry Botiče čítá okolo 6,7 ha a její převážná část se nachází v nadmořské výšce 220-235 m. n. m.
Meandrující tok Botiče je obehnán jeho vlastními nivními náplavy hlinitých i písčitých hlín. Štěrkopísky vystupují na povrch pouze v krajní oblasti těsně pod hrází Hostivařské přehrady. Podloží je tvořeno převážně břidličným souvrstvím ordovického stupně Beroun. Z důvodu lidské činnosti je potoční niva místy zanesena historickými navážkami.
Meandry Botiče a jejich vegetace
Koryto potoka je obehnáno částmi lužního lesa, jejichž dominantu tvoří olše lepkavá a vrba křehké a bílá. Lužní lesy jsou doplněny o řadu javorů, jasanů ztepilých, též topoly osiky. Porosty keřů tvoří běžní zástupci, jako je bez černý a střemcha obecná, četné jsou i lesní a rumištní druhy, kuklík městský, vlaštovičník větší nebo hluchavka skvrnitá. Jarní kvetoucí druhy bylin jsou zde zastoupeny ve složení blatouchu bahenního, dymnivkou dutou, sasankou hajní i pryskyřníkovitou nebo orsejí jarní. Uvedené rostliny jsou pro zdejší mokřadní a pobřežní olšiny typické. Vodní vegetace potoka je v důsledku eutrofizace značně poznamenána a nejde tedy o příliš druhově bohatou skupinu živočichů.
Fauna v přírodní památce Meandrů Botiče
Ačkoli nejde o tak významnou oblast z hlediska vodního společenstva, faunu zde tvoří celá škála suchozemských jedinců. Území se pyšní řadou bezobratlých živočichů, kteří obývají tuto lokalitu. Mezi ně patří celá škála brouků ze skupiny střevlíkovitých, nosatcovitých a mandelinkovitých. Lze zde spatřit i legislativně chráněné motýly, tj. zástupce otakárka fenyklového a ovocného.
Z obratlovců jsou zde četné některé druhy obojživelníků ‒ zelení a hnědí skokani, kuňka obecná, ropucha obecná i zelená a užovka obojková. Zajímavými ornitologickými poznatky může být fakt hnízdění 47 druhů ptáků, mezi ně se řadí žluva hajní, sýček obecný, konipas horský, žluna zelená, pěnice hnědokřídlá či rákosník zpěvný, hnízdí zde i ledňáček říční. Území Meandry Botiče je obohaceno i o faunu savců, kterou tvoří přes 20 běžných druhů, mimo jiné i bělozubka šedá, netopýr večerní a rezavý.
Meandry Botiče - Péče o území
V rámci péče o území jsou zde odstraňovány nepůvodní a invazní druhy rostlin, jako dnes značně rozšířený trnovník akát nebo křídlatka, a ošetřovány nebezpečné stromy. Vlivem revitalizacíse obnovuje potoční niva a vytváří se nové tůně.