Baba je přírodní památka na území Praha-Dejvice, která je tvořena velice nápadnou skalní ostrožnou, která ční an levém břehu řeky Vltavy. Na severu je katastrální území památky ohraničeno ulicí V Podbabě, na jihu ulicí Paťanka a na západě přírodní památka přímo sousedí ochranným pásmem další pražské přírodní památky, zvané Dolní Šárka. Babu spravuje Magistrát hlavního města Prahy. Předmětem ochrany v památce a zároveň důvodem jejího vyhlášení jsou výchozy proterozoických břidlic, které hostí společenstva teplomilných rostlin a fakt, že se jedná o jedno z druhově nejbohatších stanovišť hmyzu v Praze.
Historie území Baba
Přírodní památka Baba je člověkem viditelně ovlivňována již po odhadovaných sedm tisíciletí. Především do místní přírody lidský druh zasahuje vykácením lesů a jejich přeměnou na pastviny. Strmé a skalnaté svahy přírodní památky byly v minulosti využívány pro pastvu koz, po jejímž ukončení v polovině 20. století dostala krajina možnost se rozvinout a došlo k rozvoji zejména keřovitých porostů, které ohrožují chráněná světlomilná společenstva. Další lidský zásah v krajině přírodní památky Baba vznikl V 19. století, kdy byla při příležitosti stavby železniční trati Praha-Podmokly ze zybtků viničního domu přestavěna romantická zřícenina Baba ležící na vrcholku skal. Počátek 20 století se an našem území nesl v duchu velkých zalesňovacích akcí v okolí Prahy a do krajiny byyl vysazovány i nepřirozené stromky, především pak trnovník akát, který se následně spontánně šířil dál a dnes ho nalezneme téměř v každém koutě Česka, pochopitelně včetně Baby. Křoviny trnovníku akátu jsou poměrně často a pravidelně odstraňována z důvodu podpory a ochrany teplomilných skalních společenstev, čehož se mimo jiné dsoahuje řízenou pastvou koz.
Geologie přírodní památky Baba
Území vzniklo erozní činností Vltavy, která dala vzniku zejména břidlicových skalních útvarů, mezi kterými pronikají různé další vyvřeliny. Ve vrcholových částech skal je půda bohatá na spraš a na úpatí skal jsou na většině povrch zahliněné skalní sutě.
Fauna a flóra v přírodní památce Baba
Na skalách přírodní památky Baba rostou vzácné druhy rostlin v poměrně velkém zastoupení, lze zde nalézt i druhy, jako je křivatec český, hvězdnice zlatovlásek, jestřábník bledý, chlupáček vrcholíkový, chlupáček hadincovitý, modřenec tenkokvětý a trýzel škardolistý, či i některé další. na místech, kde je půda hlubší, tedy především an okrajích roste hojně ovsík vyvýšený. Tato společenstva, doplňovaná a suché trávníky vedla k navržení oblasti do Natura 2000, jako evropsky významná lokalita. Lokalita je hlavně z entomologického hlediska velmi dobře a kvalitně zkoumaná, prtože se jedná o území Prahy s potvrzeným výskytem mimořádného množství druhů hmyzu. Mezi druhy, které zde žijí byl spatřen třeba cvrčivec révový, brouk kraseček Cylindromorphus bifrons, mnozí reliktní stepní střevlíkovití a někteří mandelinkovití. Baba je pochopitelně útočištěm také mnoha druhů motýlů, například otakárka fenyklového. Obratlovci zde nemají nějak zvlášť významné zastoupení, až na ohroženou ještěrku zelenou. Z ptáků v přírodní památce Baba lítá ťuhýk obecný a několik druhů pěnic, nebo i poštolka obecná.