Podolský profil je přírodní památka hlavního města Prahy byla vyhlášená v roce 1988, jedná se bývalý stěnový lom, v němž se působením lidstva odkryly sedimenty z období prvohor tvořené tzv. přídolským, lochkovským a pražským souvrstvím. Podolský profil je nalezištěm zkamenělin významným celosvětově. Leží na řece Vltavě v Praze 4 - Podolí a zahrnuje plavecký stadion Podolí, který přírodní památka obklopuje. Oblast je zajímavá z geologického hlediska, ale i jako útočiště mnoha druhů ptactva a drobné fauny. V dnešních dnech se přírodní památka Podolský profil pyšní také parkovou úpravou, která slouží k rekreaci občanů.
Ochrana Podolského profilu
Přírodní památka Podolský profil byla vyhlášena v roce 1988 a je ve správě Magistrátu hlavního města Prahy. Byla vyhlášena z důvodu geologicky významného odkryvu z období silur - devon a především jako naleziště paleontologických nálezů, takže ochranáři zde cílí hlavně na zachování geologického profilu. Základní snahou je udržet odkryv viditelný a nezarostlý. Proto je na základě plánu péče nutno občas do místní přírody zasáhnout. Dlouhodobým cílem pak je odstranění náletových druhů rostlin ve prospěchpůvodních ( trnkou, šípkem, meruňkou,... ). Na Podolském profilu probíhá zoologický monitoring, který prokázal postupně vzniklý kouzelný ekosystém, který si zasluhuje stejnou ochranu, jako paleontologické nálezy. Z hlediska ochrany nelze opomenout, vegetaci, která vytváří jedinečný krajinný ráz lokality.
Podolský profil a jeho fauna a flora
Vyskytují se zde vzácné druhy živočichů a rostlin, především díky jedinečností biotopů na daném území. Jsou zde výslunné stráně lesostepního charakteru, která daly vzrůstu a životu skalní vegetaci, zastoupené z většiny kostřavou sivou a trávníky Festucion Valesiaceae. Skála na Podolském profilu je ideální obydlím i pro vzácné druhy blanokřídlého hmyzu, zejména kutilky a hrabalky. Nejunikátnějším nálezem zde byla kutilka Pemphredon podagrica, která zde má první a jediný zaznamenaný výskyt v ČR a na Slovensku. Přírodní památka čítá celkem neuvěřitelných 491 druhů motýlů, 19 druhů mandelinek a 42 druhů nosatců. Ježci, ropuchy a další drobní živočichové přežívají především v horní části Podolské oblasti, kde je vegetace tvořená dřevinami a křovinami. Jedná se většinou o přirozenou vegetaci a člověkem neupravené zalesnění, které vzhledem ke své původní povaze mnohým živočichům dokonale vyhovuje. Z ptáků sem zaletuje silně ohrožený krahujec obecný, který zde má možná i své hnízdiště a převážně zde loví. Dále zde lze spatřit ptáky, jako je ťuhýk obecný, žluna zelená, slavík obecný a mnozí další.