Cihelna v Bažantnici je bývalý lom a přírodní památka s cennými druhy a útvary hornin. Přestože se Cihelna v Bažantnici nachází v severní části Hloubětína ve svahu směrem do Kbel (jižně od letiště Praha Kbely), tedy na velmi viditelném a frekventovaném místě, tak k ní nevede vůbec žádná značená přístupová cesta. Má rozlohu 4,38 hektaru a jedná se o významnou geologickou lokalitu, což je i jeden z důvodů, proč byla v roce 1988 vyhlášena přírodní památkou.
Další předměty ochrany v Cihelně v Bažantnici
Na území přírodní památky se mimo zajímavé slepencové útvary vyskytuje i fauna a flora mnoha druhů. Území Cihelny v Bažantnici je útočištěm teplomilných druhů brouků, jako například velice vzácných zlatěnek a hrabalek. Z ptáků zde hnízdí například rehek domácí a další druhy, poze však ty běžné a jsou zde zastupeni i drobní savci, například bělozubkou šedou. Stromy v oblasti této přírodní památky rostou pouze po okrajích, jelikož plocha byla v minulosti plošně odlesněna a využívána především k pastvě dobytka. Mezi okrajovými stromy zde však převládá bříza bělokorá a dub letní s významným podílem těžce prostupného trnovníku akátu.
Výlet na cihelnu v Bažantici
Na kopec se dostanete po pouze pětiminutovém výšlapu, který zvládne každý, čistě městský člověk. Kromě neobvykle tvarovaných skalních útvarů a pískovců vám tato geologická památka nabídne také skvělý a dechberoucí výhled na Prahu. Na Cihelnu tedy vede krátká a nenáročná trasa, kterou však není snadné najít, protože celá oblast je obklopena lesem, zahrádkářskými kolonami a oploceným areálem již nepoužívané cihelny, což je důvodem, proč si zde i tato, zcela běžná příroda uchovala malebný, romantický a kouzelný ráz, který je civilizací téměř nedotčený i přesto, že leží ve velkém hlavním městě.